Зустріч Джонсона та Зеленського. Що сказав британський прем'єр

Зустріч Джонсона та Зеленського. Що сказав британський прем'єр

Доповнено
Зустріч Джонсона та Зеленського. Що сказав британський прем'єр
Фото: Associated Press

Велика Британія продовжує готувати санкції на випадок вторгнення Росії в Україну та підтримувати українську армію та економіку. Водночас країна закликає Москву повернутися до дипломатії.

Про те, коли санкції проти Росії набудуть чинності та як Велика Британія допомагає Україні на тлі можливого військового вторгнення під час пресконференції за результатами зустрічі з президентом Володимиром Зеленським розповів голова британського уряду Борис Джонсон.

Про загрозу вторгнення РФ і перемовини з Кремлем

За словами Джонсона, наявні розвідувальні дані свідчать про напружену ситуацію поблизу кордону України і підготовку Росією різних систем до воєнної кампанії.

"Ми стоїмо тут і обговорюємо наші позиції, а Росія тим часом накопичила 100 тисяч війська на кордоні. Потенційно вона може розмістити ще 30 тисяч в Білорусії. Подальше вторгнення Росії в Україну було б політичною та гуманітарною катастрофою, а також військовою, як для Росії, так і для світу", — зазначив Джонсон.

"Зараз життєво важливо, щоб Росія зробила крок назад і повернулась до дипломатії", — наголосив Джонсон.

За його словами, Британія всіляко протидіятиме спробам президента Росії, "тримаючи дуло пістолета біля скроні України, підірвати архітектуру європейської безпеки і створити нову «Ялту»".

"Велика Британія намагається відігравати об’єднуючу роль для Заходу. Йдеться про Україну, і це дуже важливо для нас. Але йдеться також і про дещо більше – про архітектуру європейської безпеки загалом. Ми не хочемо, щоб президент Путін намагався досягти і досяг своєї мети, тримаючи дуло пістолета біля скроні України, змусити нас змінити свої підходи", – сказав Джонсон.

Він зауважив, що був молодим, коли впав Берлінський мур і коли люди з колишніх соціалістичних країн обрали для себе вільне життя. За словами Джонсона, це була "фантастична епоха і фантастичні зміни".

"Тепер Росія намагається підірвати таку архітектуру, підірвати засади нашого життя і створити нову «Ялту». Йдеться не лише про Україну, а про сфери впливу Росії – Молдову, Грузію та інші країни. Це абсолютно неприйнятно. Тому сьогоднішній момент надзвичайно важливий і нам надзвичайно важливо стояти пліч-о-пліч з Україною".

Нинішній час є "критичним і вирішальним", саме тому є важливими всі ті заходи стримування Росії, які запроваджує Британія.

Про санкції та російських олігархів у Лондоні

Санкції проти Росії набудуть чинності автоматично, як тільки "нога російського солдата ступить на українську територію". А запропонований британським урядом пакет санкцій вплине також на зміни в національному законодавстві Королівства, і це дасть змогу "цілеспрямовано бити по комерційним інтересам Росії і її громадян, організаціям і її комерційним об’єднанням".

Водночас він ухилився від питання про олігархів в Лондоні, а слово взяв Зеленський: "Нам би зі своїми олігархами розібратись", – зазначив президент України і додав, що у разі, коли британські партнери вирішать розбиратися з так званими "брудними грошима" олігархів у Лондоні, Україна "обов’язково підтримає це".

"Ми прийняли закон про деолігархізацію. Нам зараз важлива стабільна ситуація в Україні. Такі структури, які виводять багато грошей з держави, або впливають на інформаційний і поліційний простір – це дуже небезпечно для держави".

Про допомогу Україні

Джонсон розповів, що з 2015 року Британія вже підготувала понад 30 тисяч українських військових та надала нелетальної військової техніки на 2,2 мільярда фунтів. Він також відзначив, що вже оголосив про виділення 88 мільйонів фунтів на підтримку енергетичної безпеки України.

Про формат співпраці між Україною, Польщею та Великою Британією

На це питання також відповів Зеленський, він зазначив, що робота у форматі відбувається на рівні глав МЗС, але деталей не уточнив.

"Я дуже коротко відповім щодо майданчика, який започаткований, Україна-Британія-Польща. Я вважаю, що це дуже непоганий майданчик щодо питань безпеки і торгівлі. Ми вже почали роботу на рівні міністрів закордонних справ. Більш детально ми зможемо говорити після того, як ми на рівні лідерів держав цього тристороннього об'єднання почнемо працювати", – додав Зеленський.

Візит Джонсона в Україну відбувається на тлі падіння його рейтингу в Британії. Річ у тому, що на території резиденції прем’єра чи не щотижня під час локдауну відбувалися вечірки з порушенням коронавірусних обмежень. Сам Джонсон визнав це і вибачився, але відмовляється йти у відставку, чого вимагає опозиція і навіть деякі його однопартійці.

Читайте також: Загроза військового вторгнення Росії в Україну. Оновлення

Що відомо

  • Борис Джонсон прибув до Києва з одноденним візитом. 2 лютого він має провести телефонну розмову із президентом Володимиром Путіним. Зустрічі відбуваються на тлі численних повідомлень про загрозу російського вторгнення.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок