Бустерна доза вакцини проти COVID-19. Як вона діє та чи захищає від "Омікрону"

Бустерна доза вакцини проти COVID-19. Як вона діє та чи захищає від "Омікрону"

Бустерна доза вакцини проти COVID-19. Як вона діє та чи захищає від "Омікрону"
. АР

Бустерні щеплення – поширена практика при вакцинації від багатьох інфекційних захворювань, наприклад, гепатиту, правця, поліомієліту. Тому ще до початку щеплень від коронавірусу медики передбачали необхідність бустерної дози вакцини. Втім, це необхідно було перевірити у реальному житті під час масової вакцинації населення.

Шостого січня МОЗ України дозволило усім охочим повнолітнім українцям щепитися бустерною дозою вакцини від COVID-19. Як бустерна доза впливає на імунітет, від яких варіантів коронавірусу захищає – у матеріалі Суспільного.

Чому запровадили бустерну дозу

У перші місяці після початку масштабної вакцинації від коронавірусу випадки інфікування після другої дози становили менш як 1%, ідеться у дослідженні Lancet. Зараження коронавірусом після завершення курсу із двох щеплень лише у ~0,1% випадків призводило до госпіталізації або смерті.

Через пів року після початку вакцинації картина змінилася. Почали з’являтися нові варіанти коронавірусу з множинними мутаціями у білку шипа, що допомагали коронавірусу "обходити імунітет". Результати дослідження, опублікованого у журналі Nature, дозволяють припустити, що нові варіанти COVID-19 виникають у пацієнтів з ослабленою імунною системою внаслідок тривалої хронічної інфекції.

Дивіться також: "Дихаєш, а кисень не потрапляє. Це катастрофа". Фоторепортаж з ковідної лікарні

Поміж інших варіанти коронавірусу "Бета" і "Дельта" були менш чутливими до нейтралізації антитілами, які утворилися у результаті хвороби або щеплення. Оскільки "Дельта" стала поширеною в країнах із високим рівнем вакцинації населення (Ізраїлі, Британії, Катарі та США), з’явилося багато повідомлень про інфікування попри наявність в людей щеплень вакцинами від Pfizer-BioNTech, Moderna та AstraZeneca. Після виходу результатів масштабного дослідження ефективності вакцин у США стало зрозуміло, що підвищення кількості інфекцій, які траплялися після вакцинації, було більше пов’язано з послабленням ефекту від вакцин з плином часу, аніж з поширенням "Дельти". Тобто стало необхідно "підживити" пам’ять імунної системи про щеплення.

12 серпня 2021 року Управління з продовольства і медикаментів США дозволило застосовувати третю дозу м-РНК-вакцини від Pfizer-Biontech та Moderna для людей із послабленим імунітетом. Зокрема, для людей після трансплантації органів, що змушені приймати препарати для пригнічення імунітету. Ізраїль та Угорщина були першими, хто запровадив масове щеплення населення бустерною дозою вакцини від COVID-19.

Читайте також: Бустерну дозу вакцини проти коронавірусу дозволили робити всім українцям. Що варто знати

Як змінюється імунітет проти коронавірусу

Імунітет – складна багатокомпонентна система, яка має гуморальний та клітинний рівні регуляції. У першому випадку задіяні антитіла, а у другому – імунні клітини – Т- і В-лімфоцити. Антитіла поступово виробляються у відповідь на інфекцію чи вакцинацію, проте з часом їхня кількість зменшується.

Дослідження науковців із Нідерландів показало, що на 4 тиждень після другої дози вакцини спостерігається найбільша кількість антитіл, які здатні нейтралізувати коронавірус. На 4–6 тиждень їхній рівень починає поступово зменшуватись, і в гру вступає клітинний імунітет.

Бустерні дози вакцини перш за все захищають від тяжкого перебігу COVID-19 та смерті.

Як формується та змінюється клітинний імунітет після вакцинації від SARS-COV-2, поки не до кінця відомо. Зниження імунітету на шостий місяць після вакцинації від коронавірусу вперше помітили медики з Ізраїлю у людей 60+, які частіше потрапляли у лікарню із тяжкою формою COVID-19. Це узгоджується з результатами іншого дослідження, проведеного в Британії, яке доводить, що у людей старшого віку спостерігається гірша відповідь В- і Т-клітин на вакцинацію вакциною від Pfizer-BioNTech. Саме клітинний імунітет захищає від важкого перебігу COVID-19 та смерті.

Бустерна доза вакцини від COVID-19. Як вона діє і чи захищає від "Омікрону"
Зниження імунітету на шостий місяць після вакцинації від коронавірусу вперше помітили медики з Ізраїлю у людей, старших за 60 років. Суспільне, Анна Рибальська

Наскільки ефективні бустерні щеплення

Бустерні дози вакцини перш за все захищають від тяжкого перебігу COVID-19 та смерті. Дослідження, проведене в Ізраїлі, свідчить про 90% ефективність бустерної дози м-РНК-вакцин проти важкої форми COVID-19. У країні третю дозу вакцини від SARS-COV-2 отримали 1,1 мільйона людей віком від 60 років.

Читайте також: COVID-страхи: чому третина населення України — проти вакцинації? Інтерв’ю з соціальним психологом

Велике рандомізоване дослідження ефективності бустерних доз вакцини від Pfizer-BioNTech показало 95% ефективність із зменшенням симптоматичних інфекцій у всіх дорослих віком від 18 років. Однак після бустерної дози людина може повторно інфікуватися і мати легку або безсимптомну форму коронавірусу.

Чи захищають бустери від "Омікрону"

У листопаді 2021 року стало відомо про "Омікрон" – новий варіант коронавірусу з рекордною кількістю мутацій у білку шипа, які можуть знижувати ефективність вакцинації проти COVID-19. Його поява вплинула на рішення урядів багатьох країн щодо запровадження бустерних щеплень від коронавірусу.

8 грудня 2021 року компанія Pfizer і її партнер BioNTech заявили, що дві дози їхньої м-РНК-вакцини захищають від важкого перебігу захворювання та смерті, адже мутації "Омікрону" не вплинули на ефективність клітинного імунітету, який виробився у результаті вакцинації. Проте третя бустерна доза захищає від легкої або безсимптомної інфекції варіантом "Омікрон". Вона у 25 разів підвищує рівні антитіл, які швидко нейтралізують "Омікрон", не допустивши розвитку інфекції.

20 грудня 2021 року представники Moderna також оприлюднили результати досліджень, які свідчать, що їхня бустерна доза у 37 разів підвищує рівні антитіл, здатних нейтралізувати "Омікрон" ще до розвитку інфекції в організмі людини.

Про локдаун у 2022-му, пігулки від COVID-19 і бустерну дозу вакцини — інтерв'ю з головним санлікарем

Яка ситуація в Україні

Від 6 січня 2022 року усі вакциновані українці віком від 18 років можуть отримати третю бустерну дозу вакцини від COVID-19. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко зазначив, що отримати бустерну дозу можна по запису через 6 місяців після другого щеплення, проте оптимальним є період між 6 і 9 місяцем. Перевагу надаватимуть м-РНК-вакцинам – Moderna або Comirnaty/Pfizer, але якщо їх немає, то можуть вакцинувати іншою наявною вакциною проти SARS-COV-2 відповідно до запроваджених в Україні схем вакцинації. Оновлений сертифікат можна отримати через застосунок "Дія". Він буде дійсний протягом 270 діб після введення бустерної дози вакцини від коронавірусу.

Читайте також

Життя після COVID-19: як вірус впливає на мозок і нервову систему

Про локдаун у 2022-му, пігулки від COVID-19 і бустерну дозу вакцини — інтерв'ю з головним санлікарем

Нові карантинні обмеження у Європі. Як це торкнеться туристів з України

Другий рік пандемії коронавірусу. Чи поборов світ COVID-19 у 2021-му

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок