Сімейна історія 5700 років тому. Науковці склали найстаріше родовідне дерево

Сімейна історія 5700 років тому. Науковці склали найстаріше родовідне дерево

Сімейна історія 5700 років тому. Науковці склали найстаріше родовідне дерево
Художнє відтворення того, який вигляд міг би мати курган у англійському поселенні Ньюкасл 5700 років тому. Фото: Ньюкаслський університет

Археологи й генетики з Великої Британії, США, Іспанії та Австрії за допомогою ДНК-аналізу змогли скласти родовідне дерево з п’яти поколінь, які жили на території сучасного англійського поселення Гейзлтон приблизно в IV тисячолітті нашої ери. Це найстаріше генеалогічне дерево в історії.

Про це повідомляє пресслужба Ньюкаслського університету.

Гейзлтон є відомим серед дослідників місцем через так звані довгі кургани – місця колективних поховань людей доби неоліту (тривала протягом 10-3 тисяч років тому). Протягом 1979-82 років кургани повністю викопали, а знайдені в них артефакти – зокрема і людські рештки – передали на вивчення.

Науковці здійснили ДНК-аналіз 35 людей з довгого кургану на півночі Гейзлтона, що були поховані поруч. Із них 27 виявилися близькими біологічними родичами, які жили десь 5700 років тому – у приблизно 3700-3600 роках до нашої ери. Це через сто років після того, як в Англії почало розвиватися сільське господарство.

Сімейна історія 5700 років тому. Британські науковці склали найстаріше родовідне дерево
Схематичне зображення генеалогічного дерева п'ятьох поколінь людей, які жили 5700 років тому в Англії. Фото: Ньюкаслський університет

Покійних ховали у двох Г-подібних камерах на північ і південь від головного кургану Родичі в межах відкритого генеалогічного дерева мали спільного предка чоловічої статі. Він своєю чергою мав відносини з чотирма жінками, які народили від нього дітей. Двох цих жінок поховали в північній камері, двох – у південній. І майже всі їхні нащадки були поховані поруч із ними.

"Усі діти двох жінок, які були поховані в південній камері, теж перебувають у південній камері аж до п’ятого покоління. А щодо решти двох жінок, то їхні діти майже всі у північній камері, хоча частину з них почали ховати в південній – мабуть, тому, що прохід до північної камери було завалено землею, і ховати там уже не було кого", – каже професор Девід Райх із Медичної школи Гарварду (США).

Тоді як у камерах знайшли рештки чоловіків, жінок у могилах не знайшли взагалі. Науковці припускають, що їх ховали окремо разом із їхніми чоловіками й дітьми – або ж навіть кремували чи інакше позбавлялися їхніх тіл.

"Це дослідження дає нам безпрецедентне розуміння спорідненості серед людей доби неоліту. Окремі камери, в яких ховали родичів, дають підстави вважати, що архітектурні особливості курганів вказують на те, хто кому доводився в них родичем", – пояснює професор Ньюкаслського університету Кріс Фаулер.

Читайте також

Як доля предків та рідних впливає на наше життя. Пояснює психологиня

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

На початок