Посли G7 представили дорожню карту судової та антикорупційної реформ в Україні. Що рекомендують

Посли G7 представили дорожню карту судової та антикорупційної реформ в Україні. Що рекомендують

Посли G7 представили дорожню карту судової та антикорупційної реформ в Україні. Що рекомендують Getty Images

Посли країн Великої сімки представили дорожню карту судової та антикорупційної реформи в України. Вони розробили її на прохання українських партнерів та за ініціативи президента Володимира Зеленського.

Про це повідомляється у Twitter групи підтримки послів країн G7.

"Наприкінці минулого року наші українські партнери попросили поради послів G7 щодо кроків для зміцнення антикорупційних інституцій і реформування судової влади у відповідь на проблеми, спричинені рішенням Конституційного Суду України у жовтні та до цього. Ми радо надали ці поради партнерам, а зараз ділимося ними з широкою громадськістю", – йдеться у повідомленні.

"Руйнуючи антикорупційну інфраструктуру України, нещодавні рішення Конституційного Суду України (КСУ) призвели до виникнення кризи, яка стала серйозною загрозою демократичному розвитку країни", – йдеться у повідомленні.

Посли запропонували перелік пріоритетних заходів, які на їх думку, відновлять довіру громадськості до української судової влади та антикорупційної інфраструктури та віру у них, а також "сприятиме просуванню України на шляху до квітучої та безпечної демократії".

Вони зауважили, що певних термінових заходів потрібно вжити для негайного усунення шкоди, заподіяної Конституційним судом України, та не допустити повторення цієї кризи у майбутньому.

Судова реформа

Посли G7 пропонують українській владі розробити та прийняти комплексну стратегію судової реформи, яка відповідає міжнародним та європейським стандартам та Національній антикорупційній стратегії на 2020-2024 роки. 

Щодо Конституційного суду по лютий 2021 року посли радять:

  • Тимчасово і мінімально збільшити кворум для прийняття рішень КСУ;
  • Відкласти тривалі процедури відбору суддів КСУ до введення нових правил відбору;
  • Невідкладно запровадити чіткий та прозорий процес відбору на посади суддів КСУ із забезпеченням суттєвої ролі представників міжнародних партнерів у перевірці всіх кандидатів;
  • Посилити дисциплінарну відповідальність та етичні вимоги до суддів КСУ;
  • Зобов'язати суддів КСУ залишатись неупередженими при розгляді справ та проводити відкрите голосування.

Щодо Вищої ради правосуддя посли пропонують в першу чергу провести її реформування як "необхідну передумову для ефективної судової реформи".

Повинна бути створена незалежна комісія з питань етики, яка має повноваження перевіряти чинних членів ВРП та подавати за необхідності подання про звільнення членів ВРП до органів, що приймають остаточне рішення.

"Запровадити новий прозорий процес відбору членів ВРП, який забезпечить високі стандарти щодо вимог до професійної етики та доброчесності, з ефективним змістовним залученням міжнародних представників до цього процесу. Комісія з питань етики складе для ВРП список кваліфікованих кандидатів із високим рівнем доброчесності, з якого органи, відповідальні за відбір/призначення на посади, будуть зобов’язані обирати", – йдеться у дорожній карті.

До травня 2021 року влада має забезпечити прозоре перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) зі залученням до цього процесу міжнародних представників та створенням незалежної конкурсної комісії з повноваженнями встановлювати свої внутрішні правила для конкурсного відбору членів ВККС.

А також забезпечити незалежність оновленої ВККС з повноваженнями ухвалювати регламент своєї роботи та внутрішні інструкції. Після цього ВККС слід інтегрувати у ВРП з метою оптимізації структури інститутів суддівського самоврядування.

В Україні до лютого 2021 року мають бути встановити чіткі, публічно доступні правила та процедури для ВККС при здійсненні прозорого відбору суддів, з урахуванням їх попередніх заслуг та кваліфікаційного оцінювання. Також мають бути відновлені тимчасово зупинені процеси відбору суддів та оцінки їх кваліфікації.

Окрім цього пропонується:

  • Посилити Громадську раду доброчесності, розширити її повноваження у частині перевірки доброчесності чинних суддів та кандидатів на посаду судді в судах першої інстанції, та забезпечити державним фінансуванням;
  • Переглянути чинну структуру Верховного суду та створити додаткові фільтри для обмеження юрисдикції ВС;
  • Зміцнити підзвітність суддів через посилення вимог щодо дисциплінарної відповідальності судді й ухвалення чітких правил, стандартів і процедур розслідування та розгляду скарг на неналежну поведінку суддів;
  • Провести аудит і реорганізувати Державну судову адміністрацію.

Антикорупційна реформа

Посли пропонують українській владі терміново забезпечити прозорий, незалежний процес відбору керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з урахуванням попередніх заслуг і досвіду кандидатів.

"Забезпечити отримання комісією з відбору та робочою групою (РГ), створеною Генеральним прокурором, доступу до відповідних реєстрів та баз даних", – йдеться у повідомленні.

Окрім цього у дорожній карті пропонувалось забезпечити санкції за неправдиве декларування, відновити доступ НАЗК до публічних реєстрів тощо. 

"Забезпечити незалежність Вищого антикорупційного суду шляхом надання йому необхідних ресурсів включно з постійним приміщенням відповідно до зобов’язань перед МВФ та гарантування відповідного рівня безпеки суддям і членам їхніх сімей", – додається у дорожній карті.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди