Чи має Україна борги перед РФ, як твердить Путін. Відповідають дипломати

Чи має Україна борги перед РФ, як твердить Путін. Відповідають дипломати

Чи має Україна борги перед РФ, як твердить Путін. Відповідають дипломати
УНІАН

Нещодавно президент РФ Володимир Путін у пропагандистському фільмі "Росія. Новітня історія" заявив, що Україна повинна віддати РФ свої закордонні активи, через те що Росія свого часу взяла на себе борги СРСР. Аби з’ясувати правдивість або хибність заяви президента РФ Українське радіо поспілкувалося з Ярославом Войтком, експертом-міжнародником, дипломатом, торговим представником України в США в 1999-2003 рр., та з Володимиром Василенком, доктором юридичних наук, заслуженим юристом України, Надзвичайним і Повноважним послом України.

Угода про "нульовий варіант"

У 1994 році Україна та Росія уклали так звану угоду про "нульовий варіант", за яким Росія зобов'язувалася виплатити українську частку в зовнішньому державному боргу СРСР, станом на 1 грудня 1991 року. Натомість Україна мала передати Росії свою частку в активах СРСР за кордоном, станом на 1 грудня 1991 року. Тоді Верховна рада не ратифікувала цю угоду. Відповідно, вона не була імплементована. Нещадавноно Володимир Путін заявив, що Україна нібито заборгувала перед Росією відповідно до угоди про "нульовий варіант".

Угода про розподіл власності СРСР

Володимир Василенко розповідає, що у 1994 році угода про "нульовий варіант" була потрібна, перш за все, Росії. Адже активи СРСР за кордоном значно перевищували борги. Під час розпаду Радянського Союзу, у грудні 1991 року, було укладено угоду про розподіл власності СРСР між республіками.

Читайте також: 30 років Незалежності. У що вірять та чим пишаються українці

"За цією угодою Україні належало 16,2% власності колишнього СРСР. У 1992 році у Бішкеку (столиця Киргизстану) відбулися перемовини, в ході яких була укладена угода про основи взаємин між Україною та Росією. У цій угоді був прописаний пункт 14, у якому чітко йшлося про те, що РФ зобов’язується виділити Україні за кордоном приміщення для посольств і консульств, придатні для виконання цих функцій. Хоч ця угода була укладена, вона ніколи не була імплементована", – розповідає Василенко.

Тоді Росія угоду не виконала та не виділила приміщення для українських посольств та консульств. Пізніше, у грудні 1994 року тодішній прем’єр України Вітольд Фокін підписав у Москві угоду про "нульовий варіант". Василенко каже, що прем’єр-міністр не мав повноважень на підписання тієї угоди, а Верховна рада відмовилася її ратифікувати.

"Верховна рада ухвалила постанову, що Україна ратифікує цю угоду лише в тому випадку, якщо вона отримає від Росії усі дані, які стосуються активів і боргів Радянського Союзу. А також Україна повідомила Лондонський клуб і Паризький клуб про те, що вона не збирається ратифікувати цю угоду, це було відомо міжнародній фінансовій спільноті. Тобто угода про "нульовий варіант" не набула чинності», – каже Василенко.

Стан закордонних активів СРСР у 1991 році

Що ж до активів колишнього СРСР на які Україна могла б претендувати, Ярослав Войтко каже, що лише алмазний фонд та золотий запас станом на грудень 1991 року становив, за оцінками, близько 100 млрд доларів.

Читайте також: "Від розвалу СРСР до президентства Кравчука": експерти про становлення незалежності України

"Окрім дорогоцінного каміння, закордонні активи СРСР становили ще й валютні фонди та резерви, інвестиції та частки в закордонних банках, нерухому й рухому державна власність СРСР за межами території (не лише приміщення для консульства і посольств, але й літаки, пароплави), а також це борги й фінансові зобов’язання іноземних держав, міжнародних організацій та інших іноземних дебіторів перед СРСР", – розповідає Войтко.

За словами дипломата, офіційної інформації про закордонні активи СРСР немає, проте російські та радянські фахівці оцінювали їх у 3,5 мільярди радянських рублів.

"Як економіст можу стверджувати, що ці дані були значно применшеними. Правдиво така власність становила 300-400 мільярдів доларів США", – каже Войтко.

При цьому станом на 1991 рік зовнішній борг Радянського Союзу становив 96 млрд доларів, а інші держави заборгували перед СРСР суму у 150 млрд доларів.

Читайте також: "Кобзар", гімн, "Червона Рута": українці назвали символи України за кордоном

З огляду на цю інформацію Володимир Василенко та Яросла Войтко вважають, що твердження президента РФ про борги України перед Росією є неправдивими. Обидва експерти вважають, що це Росія, натомість, має борги перед Україною за угодою про розподіл активів СРСР.

Ігнорувати заяви Путіна не варто

Володимир Василенко вважає, що українське МЗС має відреагувати на заяви Володимира Путіна.

"Необхідно ще раз показати міжнародній спільноті, що Путін є патологічним брехуном. Жодному його слову вірити не можна. Офіційну відповідь має дати МЗС України, виступити з пресрелізом, на якому будуть озвучені правдиві цифри та посилання на документи. Це має бути зроблено для того, щоби члени міжнародної спільноти знали, якою є ситуація насправді й що Україна є надійним партнером, а не державою, яка щось собі привласнює", – каже Володимир Василенко.

Дипломат також наголосив, що Україні слід наполягати на своєму праві власності на частку майна колишнього СРСР – йдеться про 16,2% власності. Адже угода 1991 року про розподіл власності досі чинна, але не виконана Росією.

Читайте також

Більшість українців у 1991 році навіть слова "незалежність" не вживала — Леонід Кравчук

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок