Тиждень читання. Очільниця Українського інституту книги про вподобання українців

Тиждень читання. Очільниця Українського інституту книги про вподобання українців

Тиждень читання. Очільниця Українського інституту книги про вподобання українців
Фото: Іnspired

З 13 до 19 грудня в Україні вперше відбувається Національний тиждень читання – акція, покликана привернути увагу українців до книжок і допомогти книговидавничій галузі в Україні. Детальніше про подію, а також про те, що люблять читати українці, чому мало читають та як це виправити державні установи, – Українському радіо розповіла директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.

Про заходи із заохочення до читання

“Український інститут книги, анонсуючи Національний тиждень читання, не пропонував учасникам ніяких заходів. Тому те, про що ми зараз дізнаємося зі ЗМІ, Facebook – це ініціативи місцевих бібліотекарів, книгарів, авторів", – каже Коваль.

Вона відзначила зокрема влаштовану бібліотеками акцію "Підвішена книга", в межах якої попередній читач обирає книгу, яка йому найбільше сподобалася і “підвішує” її для того, щоб показати, що він рекомендує саме цю книгу: "Можливо, щось подібне зроблять і книгарні, коли можна буде оплатити книжку, аби хтось забрав її собі безкоштовно".

Принагідно директорка Українського інституту книги розповіла про акції з підтримки читання в інших країнах: "В Італії, наприклад, 18-річні громадяни отримують сертифікат із коштами, які можуть витратити на культурні потреби. Як виявилося, 70% суми вони витрачають на придбання книжок. Я мрію, щоб в нас був подібний результат. Адже це величезна допомога видавцям і величезна допомога самим собі для розвитку свого мозку".

Читайте також: Мемуари Черчилля, Гессе, Ремарк і Сковорода: що читають депутати

Про читацькі вподобання українців

Директорка Українського інституту книги розповіла, що в межах Національного тижня читання було презентовано результати дослідження "Типологія читачів серед міського населення України", яке здійснила компанія Gradus Research з власної ініціативи.

"Головною перепоною для читання, згідно з результатами дослідження, є час: про те, що не вистачає часу на читання, відповідали 50% респондентів. Далі були такі причини: "не люблю читати" (23%), "зникла необхідність читання" (22%), "втратив інтерес" або "важко підібрати цікаву книгу". Разом з тим, 57% українців читають, щоб відпочити і розслабитися, 47% – щоб відволіктися", – зазначила Коваль.

Вона додала, що найбільше українці люблять читати детективи, фантастику і фентезі: "На моє здивування, любовні романи опинилися на шостому чи сьомому місці".

Що стосується змін рівня читання, каже Коваль, то опитування здійснювалося лише у великих містах. Якщо порівняти дані з минулорічним дослідженням Українського інституту книги та Міністерства культури та інформаційної політики, читати українці почали більше.

"Але якщо робити висновки про кількість читачів, не за опитуваннями, а за продажами, які відбуваються і які фіксує Держстат, то продажі надзвичайно малі. Виявляється, що торік українці витратили близько 900 мільйон гривень на книжки, що в сто разів менше, ніж на сигарети та алкоголь", – зазначила директорка Українського інституту книги.

Про Українську цифрову бібліотеку

За словами Олександри Коваль, Інститут уже два роки працює над Українською цифровою бібліотекою, яка дозволить українцям читати легально книжки в електронному форматі. Вона сподівається, що проєкт буде завершений у 2021-му або на початку 2022 року.

"Зараз додаток працює в тестовому режимі. Проте є проблема із закупівлею електронних книжок, адже легальних книжок на нашому ринку є не аж так багато. По-друге, є певні проблеми зі сплатою роялті за прочитання, адже ми державна установа і повинні чітко дотримуватися всіх встановлених правил закону "Про публічні закупівлі". Проте ми намагаємося зараз це питання вирішити", – додає Коваль.

Читайте також

В Українському інституті книги розповіли про створення національної цифрової бібліотеки

5 книжок, які рекомендує прочитати міністр культури. Список

Книжки для тих, хто вирішив зустріти Новий рік на самоті

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас.

Вибір редакції

На початок