Засіб боротьби з тіньовою економікою чи тиск на бізнес. Експерт про касові апарати

Засіб боротьби з тіньовою економікою чи тиск на бізнес. Експерт про касові апарати

Ексклюзивно
Засіб боротьби з тіньовою економікою чи тиск на бізнес. Експерт про касові апарати
Фото: Суспільне

З 1 січня 2022 року у силу вступають норми законодавства щодо розширення сфери застосування реєстраторів розрахункових операцій — касових апаратів. Спершу РРО вимагатимуть лише у представників ІІ та ІІІ груп спрощеної системи оподаткування. Це фізичні особи малого та середнього бізнесу, з оборотом до 3 мільйонів гривень на місяць, з не більш як 20 найманими працівниками. Правила не стосуватимуться тих, хто отримує кошти у вигляді готівки, жетонів, талонів, розрахунків із банківських карток чи інших платіжних систем. Також ці правила не поширюватимуться на тих, хто використовує спрощену систему оподаткування у трудових відносинах. В Україні дозволені класичні та програмні апарати.

Чимало ФОПів скаржаться на такі нововведення. За словами представників малого бізнесу, штрафні санкції будуть непосильними, і закон не спрощує, а ускладнює ведення бізнесу.

Про реєстратори розрахункових операцій, що це — засіб боротьби з тіньовою економікою чи тиск на бізнес, Українське радіо розпитало в Олега Гетьмана, координатора експертної групи Економічної експертної платформи.

Як розповів Олег Гетьман, аналізуючи досвід країн Європи та Азії, експерти з'ясували, що тотальної фіскалізації, як і її повної відсутності, немає у жодній європейській чи азіатській країні.

“Фіскалізація побудована за такою логікою: фіскалізовані мають бути ті, хто теоретично можуть перевищувати ліміти спрощеної системи. У нас це 5 мільйонів та 7 мільйонів гривень відповідно”, — сказав Гетьман.

До переліку таких підприємств належать ті, хто працюють на великих торгових площах, які торгують товарами високого цінового сегмента, пояснив експерт.

“Проте, на жаль, не були використаними оптимальні критерії, а законодавці вирішили провести максимально широку фіскалізацію, що не є економічно доцільною моделлю. Оскільки ті, хто ніколи не зможуть перевищити ліміти спрощеної системи, отримають зайве навантаження у вигляді фіскалізації”, — сказав координатор економічної експертної платформи.

За словами експерта, станом на сьогодні існують прості програмні електронні РРО, які можна встановити на смартфон чи планшет і працювати з ними. Такі РРО є або зовсім безоплатними, або ж їхня вартість становить орієнтовно 100 гривень на місяць.

“Якщо тотальну фіскалізацію не буде скасовано, то я вважаю, що частина ФОПів усе ж встановить ці програмні РРО, а інша значна частина ухилятиметься від цього жорсткого закону”, — сказав Олег Гетьман.

Таку ситуацію він бачив у Грузії, де тотальну фіскалізацію запровадили ще багато років тому, розповів експерт.

“Проте, за винятком супермаркетів та великих магазинів фіскальні чеки у країні не видає ніхто. Тобто ситуація у Грузії склалася так, що надто жорстке законодавство компенсується необов’язковістю його виконання", — каже Олег Гетьман.

За словами Гетьмана, насправді Державна податкова служба України не в змозі додатково перевірити 1 мільйон суб’єктів. Тому реалізація закону про РРО на практиці буде залежати від комбінації багатьох факторів, а в першу чергу від податківців.

“Якщо Державна податкова служба України, озброївшись цим законом піде перевіряти великих порушників, наприклад, великі тіньові магазини брендового одягу, які мали би встановити РРО, а маленькі магазини в цей час не використовуватимуть цю зайву регуляцію і податкова до них не навідуватиметься, то всі будуть задоволені”, — сказав експерт.

Великі тіньові магазини зі значними прибутками тоді детінізуються, зазначив Олег Гетьман.

Що відомо

  • Верховна рада у першому читанні та в цілому підтримала ініційований президентом Зеленським законопроєкт №4439-д щодо відтермінування обов’язкового застосування касових апаратів фізичними особами-підприємцями. Йдеться про відтермінування до 1 січня 2022 року обов'язкового застосування касових апаратів для фізичних осіб-підприємців, що є платниками єдиного податку другої-четвертої груп.
  • Представники бізнесу виходять на акції протесту з вимогою до президента і Верховної ради скасувати обов’язкове введення фіскальних реєстраторів для малого бізнесу.

Читайте також

Підприємці з Тернопільщини долучились до протесту проти введення касових апаратів

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок