Російська мова у Миколаївській міськраді: депутати не писатимуть пояснення Тарасу Кременю

Російська мова у Миколаївській міськраді: депутати не писатимуть пояснення Тарасу Кременю

Депутати Миколаївської міської ради не збираються писати пояснення уповноваженому із захисту державної мови Тарасу Кременю, чому під час сесії Миколаївської міськради 21 жовтня у своїх виступах розмовляли російською мовою.

З депутатами спілкувались кореспонденти Суспільного під час сесії міської ради, що відбулась 14 грудня 2021 року.

За словами депутатки від "Партії Шарія" Тетяни Кравчук, реагувати на звернення уповноваженого із захисту мови вона не збирається.

"Він жодного права не має чогось від мене вимагати. Апарат ради, якому він це доручив, так само жодного права не має щось від мене вимагати. Єдине прохання і порада Кременю – це вивчити законодавство і перестати казати дурниці. Нехай займеться справді українською мовою лише у правильному руслі. Це театри, культура", – сказала Тетяна Кравчук.

Депутат від фракції "Опозиційна платформа – За життя" Максим Невінчанний розказав, що не реагуватиме на звернення насамперед тому, що воно адресоване не йому особисто, а апарату міської ради.

"На такі листи омбудсмена звертати уваги не варто. По-перше, тому що особисто до мене він не звертався, звертався в апарат ради, очевидно розуміючи, що депутати не зобов'язані відповідати. Депутат – це не представник органів влади. Депутати представляють людей, які їм довірили відстоювати інтереси. Але більшість містян говорять російською мовою, так їм зручніше зрозуміти, коли депутат доносить свою позицію російською мовою", – розказав Максим Невінчаний.

Депутатка від політичної партії "Слуга Народу" Тетяна Домбровська погодилася з тим, що депутат у своїх публічних виступах має використовувати саме державну мову. Дорікати в тому, що депутат під час виступу почав говорити іншою мовою, вважає некоректним.

"Вважаю, що це було медійно неправильно. Можна було зателефонувати та сказати, зробити зауваження. Я не вважаю, що це гарна позиція була зі сторони омбудсмена", – розказала Тетяна Домбровська.

За словами секретаря Миколаївської міськради Дмитра Фалька, якщо людина представляє місцеве самоврядування, вона має говорити українською мовою.

"Можливо, не кожному з нас доступно, не кожен має навички такі, щоб вільно розмовляти. Тому люди, коли інколи хвилюються, або з якоюсь важливою темою, вони переходять на російську, бо вони думають російською мовою. Тому до деяких депутатів, я думаю, потрібно поставитись із розумінням", – розказав Дмитро Фалько.

Читайте також: "Перейменування міст Миколаївщини: депутати Первомайської міськради відповіли Тарасу Кременю".

Уповноважений із захисту української мови Тарас Кремінь у телефонному коментарі журналістам Суспільного сказав, що керуючись 10 статтею Конституції України, єдиною державною мовою в Україні є українська мова. В органах місцевого самоврядування мовою спілкування має бути українська.

"Що стосується депутатів Миколаївської міської ради, до яких я звернувся через виконавчий комітет, хотів би нагадати, що попри політичні загравання і спроби зманіпулювати, я думаю, що на рішення Конституційного суду у них точно жодного з аргументів немає. Тому я сподіваюсь на суворе дотримання депутатами від різних політичних сил українського законодавства. Але водночас я буду чекати на письмову відповідь від виконкому Миколаївської міської ради і публічно звертаюся до головуючого на пленарному засідання міської ради подбати про те, щоб депутати дотримувались мовного законодавства", – розказав Тарас Кремінь.

За словами юриста Юрія Барка, перед початком сесії міський голова повинен попередити депутатів, що під час виступів вони повинні розмовляти виключно державною мовою, якщо чиновники відмовляються, головуючий має право не надати слово тому чи іншому депутату.

"Володіти державною мовою вони зобов'язані і застосовувати її при виконанні службових обов'язків, відповідно до закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Це пункт 2 частина 1 статті 9. Тобто при виконанні своїх обов'язків, визначених законом, депутати міських рад повинні володіти державною мовою та застосовувати її", – розказав Юрій Барк.

За словами Юрія Барка, якщо Тарас Кремінь звернувся до апарату, то вони повинні вжити певних дій, щоб дати відповідь, чому на засіданні міської ради спілкування депутатів ведеться недержавною мовою.

Що відомо

  • Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вимагає від миколаївських депутатів надати пояснення щодо спілкування на засіданні сесії міськради російською мовою.
  • Згідно з документом, уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вимагав пояснень від 11-ти депутатів міськради: Артема Іллюка, Максима Невінчанного, Владислава Чайки, Руслана Москаленка, Єлизавети Трищанович, Євгена Прудника, Тетяни Кравчук, Андрія Кучеренка, Сергія Кантора та Тетяни Домбровської.
  • Під час виступів 14 грудня в ході 12-ї чергової сесії Миколаївської міськради, Тетяна Домбровська, Сергій Кантор спілкувалися українською мовою. Максим Невінчаний, Владислав Чайка – російською.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди