Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України

Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України

Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України
Російські й білоруські військові під час навчань. Фото: Associated Press

15 вересня у Росії та Білорусі завершилися спільні військові навчання "Захід-2021". Тренування проводилися з розмахом: за участі близько 200 тисяч військових, було залучено до 760 одиниць техніки й 15 кораблів. Про провокації під час цих навчань ще у червні попереджав Володимир Зеленський. Він закликав українців "бути готовими до ускладнень", але припустив, що "Росія не зацікавлена в повномасштабній війні". Так і вийшло. Після навчань чимала кількість підрозділів, озброєння та військової техніки залишилися поблизу державного кордону з Україною.

У жовтні низка західних ЗМІ повідомили про російські маневри уздовж західного кордону. Зокрема Conflict Intelligence Team та The Washington Post написали, що російські військові поїзди й автоколони перевозять багато техніки, танки й ракети на півдні та заході Росії. 1 листопада видання Politico оприлюднило супутникові фото, які підтверджували концентрацію російських військ та техніки на кордоні з Україною. Згодом цю інформацію визнали й в Україні. У Міноборони заявили, що станом на початок листопада біля українського кордону та на тимчасово окупованих територіях перебувають близько 92 тисяч російських військових. А начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов оприлюднив у інтерв'ю американському виданню Military Times карту можливого вторгнення Росії та назвав приблизні дати: кінець січня — початок лютого 2022 року.

Суспільне розпитало експертів, наскільки реальною є загроза військової ескалації та як цьому запобігти.

Що заявив Кирило Буданов

В інтерв'ю виданню Military Times Буданов припустив, що атака почнеться наприкінці січня — початку лютого 2022 року. За його словами, атаці передуватимуть серії психологічних операцій з боку Кремля з метою дестабілізувати ситуацію в Україні та показати, що "влада зрадила народ". Зокрема йдеться про організацію тривалих протестів проти вакцинації, розпалення заворушень, пов’язаних з економікою та постачанням енергоносіїв, а також нарощування антиурядових настроїв через так званий "Вагнергейт". На думку Буданова, загострення ситуації на кордоні між Польщею та Білоруссю також є частиною плану Кремля.

Буданов заявив, що наступ включатиме авіаудари, артилерійські та бронетанкові атаки з наступними десантними ударами на сході, десантними нападами в Одесі та Маріуполі та меншим вторгненням через Білорусь.

Читайте також: "Будь-яка агресія з боку РФ матиме наслідки" – інтерв'ю з повіреною США Квін

Голова української розвідки повідомив, що наразі РФ збільшує кількість військ та озброєння в окупованому Криму і стягує системи балістичних ракет малої дальності "Іскандер" та інше озброєння до кордону. Голова розвідки також оприлюднив карту можливого вторгнення.

Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України
Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України. Фото: militarytimes.com

"Йде потужна конфронтаційна війна між США і Росією"

Голова Служби зовнішньої розвідки України (2005 – 2010 рр.) Микола Маломуж в ефірі "Українського радіо" прокоментував заяви розвідника. Він заявив, що Україна опинилася у центрі геополітичного протистояння.

"Йде позиційна війна між Україною та Росією. Крім того, йде більш потужна конфронтаційна війна між США і Росією, а також країнами НАТО і Росією. І ми маємо сьогодні політичну перспективу протистояння між США, НАТО і Російською Федерацією, а Україна знаходиться в центрі цього протистояння, тому в цьому і небезпека, — зазначив Маломуж. — На цей час, я думаю, що присутня і політична складова, тому що є дуже потужна інформаційна атака на політичне керівництво, і є проблеми з вагнерівцями тощо, тому загострення ситуації показує всі сценарії дуже гостро".

Але, на думку Маломужа, Україні не треба втрачати пильність: "Ми не повинні заспокоюватися, що, наприклад, і Росія, і ряд союзників вказують на те, що Росія не планує таких операцій. Це були заяви і Путіна, і Лаврова, і Пєскова буквально в ці дні, але всі очільники Росії говорять про можливі провокації з боку України. Тобто вони вказують, що якщо ми будемо проводити якісь військові операції з визволення Донбасу та Криму, то вони тоді залучатимуть військові структури".

Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України
Голова Служби зовнішньої розвідки України (2005 – 2010 рр.) Микола Маломуж. Апостроф

Щодо можливого вторгнення на територію України Маломуж вважає, що зараз Росія не готова до широкомасштабного наступу.

"Якщо оцінювати ситуацію в Росії, розміщення військ, проведення навчань тощо, то сьогодні Росія не готова до широкомасштабного наступу, хоча такий сценарій є. Крім того, є мирний сценарій захоплення, сценарій створення передумови проведення виборів, щоб пройшли проросійські сили, є енергетичний та фінансовий тиск на Україну, щоб ми змінили політику і більш активно інтегрувалися до Росії і СНД, а також є провокаційні сценарії на базі Донбасу або на розмежуванні із Кримом, з Білоруссю та Молдовою", — зазначив ексрозвідник.

Він також нагадав про майбутні переговори між Джо Байденом і Володимиром Путіним.

"З одного боку, Путін підіймає ставки, нагнітає ситуацію, розміщує війська і показує американській космічній розвідці, що вони є. Тут, можливо, розпочинається нагнітання обстановки й одразу пропонується зустріч Байдена з Путіним. Питання буде стояти не тільки про Україну, хоча Лавров сказав, що одним з питань буде Україна. Але будуть питання, в яких системно більше зацікавлені США, зокрема, це стратегічні питання щодо безпеки. Ми бачимо, що йде активний діалог між американцями і росіянами, але він неформальний. І в цій ситуації ми повинні займати не тільки потужну позицію у плані оборони та безпеки, що є фактором недопущення війни, а й ефективно вести переговори на офіційному рівні з американцями та європейськими країнами, які є партнерами України і водночас і партнерами Росії", — вважає Маломуж.

"Коли буде активна кампанія з дестабілізації України"

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський переконаний, що самі маневри військ уздовж кордону не свідчать про підготовку наступу.

Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України
Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський. Фото: УНІАН

"Мене радує, що наша розвідка має джерела, за допомогою яких вона відстежує всі переміщення російських військ, але це не єдина ознака підготовки до наступу. От коли будуть ознаки активізації на зовнішньополітичному фронті, тобто інформаційна кампанія, яку буде запускати Росія, щоб блокувати Україну від зовнішньої допомоги, і коли всередині України буде активна кампанія з дестабілізації ситуації в різних регіонах — це додаткові ознаки того, що Росія готується до наступу", — зазначив Сунгуровський.

"Кількість військ РФ не така велика, як була навесні"

Військовий аналітик Тарас Чмут зазначив, що російських військових і техніки поблизу кордонів з Україною менше, ніж було цієї весни чи минулої зими.

"У якісь проміжки часу їх кількість може ситуативно виростати, в якісь — зменшуватися. Зараз вона ситуативно виросла до певної кількості батальйонних тактичних груп. Але вона не така велика, як була цієї весни чи минулої зими. Тому стверджувати, що це щось нове або такого не було — не можна", — каже Чмут.

Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України
Голова правління "Українського мілітарного центру" Тарас Чмут. Фото: Facebook / Тарас Чмут

"Україна не сприймає це достатньо серйозно"

Полковник британської армії у відставці, експерт з питань безпеки та оборони Глен Грант у коментарі Суспільному зазначив, що зараз загроза нападу з боку РФ "здається більш жорсткою і жорсткішою, ніж будь-коли". Грант вважає, що російська влада відволікає Україну загостренням на польсько-білоруському кордоні.

"Я чув сьогодні, що є навіть такі думки, що Росія має намір ввести мігрантів через Донбас в Україну, і все це відволікання уваги. Путін зменшує будь-які шанси на компроміс, якщо він не піде вперед до якоїсь операції, то йому доведеться відступити. І після того, що вони зробили, вони не можуть відступити. Тому зараз загроза здається більш жорсткою і жорсткішою, ніж будь-коли", — каже Грант.

Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України
Полковник британської армії у відставці, експерт з питань безпеки і оборони Українського інституту майбутнього Глен Грант. Фото: УНІАН

На його думку, Україні не слід втрачати пильності, доки російські війська залишаються поблизу кордонів: "На лінію фронту потрібно дивитися інакше, тому що люди, які поставили туди свої війська, після більшої великої загрози в травні. Він (Путін – ред.) залишив машини, не обов'язково військові. Не можна просто залишати транспортні засоби на зиму, і щоб вони залишилися у хорошому стані. Тож, залишаючи там транспортні засоби, він ніби говорить, що ми повернемося протягом наступних 12 місяців. Бо якщо він просто залишить там машини, то вони рано чи пізно згниють. Але він не знає, як швидко він зможе повернути людей і підрозділи на передову".

Утім, експерт зазначив, що Україна не сприймає це достатньо серйозно.

"Вона не сприймає це досить серйозно з точки зору підготовки, особливо серед таких людей, як Національна гвардія, які повинні серйозно готуватися разом з армією. А також підготовка бойових припасів, палива. Боєприпаси, вода, їжа — все це потрібно зібрати разом, щоб війська могли швидко рухатися. У Міністерства оборони та уряду не буде часу, щоб швидко знайти багато палива, якщо Путін почне щось робити. Його потрібно підготувати зараз", — наголосив Глен Грант.

Читайте також

Як НАТО та ЄС може допомогти Україні у протистоянні з Росією. Відповідає військовий експерт

Україна не готує наступ на Донбасі — Кулеба

Окупанти проводять військові навчання резервістів — розвідка

"Не чув": Путін відреагував на пропозицію щодо саміту "нормандської четвірки" та заяви про наступ

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок