У Миколаївській області на Тилігульському лимані побудували штучні острови для гніздування птахів

У Миколаївській області на Тилігульському лимані побудували штучні острови для гніздування птахів

У Миколаївській області на Тилігульському лимані побудували штучні острови для гніздування птахів
Фото: renewables.dtek.com

На Тилігульському лимані, біля села Коблеве, що на Миколаївщині, створили штучні острови для покращення гніздування птахів, зокрема рідкісних видів, занесених до Червоної книги України. Даний екопроєкт реалізується товариством з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Тилігульська вітроелектростанція" та регіональним ландшафтним парком "Тилігульський".

Про це кореспондентам Суспільного розповів директор регіонального ландшафтного парку "Тилігульський" Олег Деркач.

За словами Олега Деркача, перший етап спорудження штучних островів розпочався навесні 2021 року. Тоді створили три острови-платформи загальною площею 500 метрів квадратних, на яких протягом травня-липня 2021 року гніздилися птахи: крячок рябодзьобий, мартин тонкодзьобий, крячок річковий, кулик-довгоніг, чоботар.

"Ми, чесно кажучи, запізнилися з будівництвом. Деякі птахи, наприклад, кулики найбільш рані, вони починають гніздитися вкінці березня на початку квітня. А ми спорудили ці платформи тільки 20 квітня, коли частина птахів загніздилися в іншому місці. Зараз вже, коли острови будуть готові, нам треба буде зробити настил", — розповідає директор регіонального ландшафтного парку "Тилігульський".

У Миколаївській області на Тилігульському лимані будують штучні острови для гніздування птахів
Штучні остріви-платформи. Фото: Олег Деркач

Другий етап будівництва розпочався восени 2021 року: поруч збудували ще п’ять острівців-платформ загальною площею 800 квадратних та один збільшили на 200 квадратних метрів.

"Реалізується проєкт на мілких пересипах, тому що такі острови, тобто штучні гніздування, на лимані чи у відкритому морі не зробиш, адже там його зруйнують хвилі. Тому закриті мілководні водойми, затишні від вітрів, вони сприятливі для будівництва таких штучних островів", — каже Олег Деркач.

За його словами, спорудження притулків для пернатих пов'язані з тим, що природні місця для гніздування часто затоплює, і у птахів немає можливості виводити потомство.

Директор парку розповів, що Тилігульським лиман є місцем гніздування багатьох рідкісних птахів, у тому числі занесених до Червоної книги України та Європейського червоного списку. Але, за словами Олега Деркача, навіть у потенційно сприятливих умовах для відтворення багатьох видів птахів у Тилігульському парку спостерігається дефіцит природних місць та низька успішність їхнього гніздування.

"Природних місць не вистачає. Штучні острови будують у таких місцях, щоб люди чи дикі тварини менше турбували птахів", — каже еколог.

У Миколаївській області на Тилігульському лимані будують штучні острови для гніздування птахів
Пташине гніздо на штучному острові. Фото: Олег Деркач

За словами Олега Деркача, співробітники наукового відділу парку працюють разом з орнітологами регіону, проводять планові обліки на території всього Тилігульського лиману. За допомогою цього визначають динаміку біорізноманіття птахів у регіоні. Згідно з моніторингом, успішність виведення потомства в умовах штучних островів становить понад 90 відсотків.

Працівники парку "Тилігульський" запозичили досвід створення штучних островів у своїх колег.

"Перші острови були побудовані на Кінбурнській косі на озері Лапушному, там серед села Покровка директор регіонального ландшафтного парку "Кінбурнська коса" Зиновій Петрович спорудив штучні платформи для гніздування птахів. Тому ми запозичили цей досвід на території Тилігульського парку", — говорить Олег Деркач.

За словами еколога, для будівництва островів вибирають водойми глибиною до півтора метра. Усі матеріали — природні.

"Забиваються дерев’яні паї на відстані метр один від одного, потім на цих паях влаштовується платформа з дощок та дерева. Зверху цих дощок настеляється очерет, а потім необхідно верхній шар постелити легким матеріалом: соломою або камкою. Потім ці природні платформи можна легко розібрати, вони не засмічують довкілля", – каже Олег Деркач.

У Миколаївській області на Тилігульському лимані будують штучні острови для гніздування птахів
Острови будують із природних матеріалів. Фото: Олег Деркач
Читайте також: "В одній з громад Миколаївщини соціальні об'єкти переводять на альтернативні види опалення"

Екопроєкт фінансує товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Тилігульська вітроелектростанція". За словами еколога, це "пом’якшувальний" захід у межах будівництва вітроелектростанцій.

"У нас є тристоронній договір, парк не отримувач фінансів, ми лише розробляємо біотехнічні заходи. Ми приймаємо роботу, слідкуємо за виконанням цієї роботи, а компанія "ДТЕК Тилігульська вітроелектростанція" напряму укладає договір із підрядником. А парк з ДТЕК уклали договір на 30 тисяч гривень на науково-технічну продукцію, який передбачав моніторинг за пташиним біорізноманіттям цього сезону, розробку біотехнічних заходів", — розповідає директор регіонального ландшафтного парку "Тилігульський".

Навесні 2022 року екологи планують зробити новий настил поверхні островів з легкого матеріалу. Крім того, компанія "ДТЕК Тилігульська вітроелектростанція" планує створити оглядовий майданчик для спостереження за гніздуванням птахів.

Читайте Суспільне Миколаїв у Telegram, Viber та Instagram.

На початок