"Копиці сіна" Ван Гога встановили рекорд на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку

"Копиці сіна" Ван Гога встановили рекорд на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку

"Копиці сіна" Ван Гога встановили рекорд на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку

У Нью-Йорку відбувся аукціон Christie’s, де були продані три роботи Вінсента Ван Гога. Картини нідерландського постімпресіоніста пішли з молотка за 153,85 млн доларів і спричинили чи не найбільші баталії.

Особлива увага була прикута до вангогівської акварелі "Копиці сіна" через довгу і складну історію. Картина не виставлялася публічно з 1905 року, ніколи раніше не була представлена публіці навіть кольоровим знімком. І понад сорок років три родини боролися за право володіти нею після того, як у 1938 році картину конфіскували нацисти.

Перед торгами "Копиці" оцінювали у 20–30 млн доларів, але лот продали за 35,8 млн доларів. Дім Christie’s зазначив, що пейзаж встановив новий рекорд для роботи Ван Гога на папері.

"Копиця сіна" Ван Гога встановили рекорд на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку
Вінсент Ван Гог "Копиці сіна", 1888, Christie`s.

Іншу роботу – мальовничий краєвид Ван Гога "Дерев’яні хатини серед оливкових дерев та кипарисів" – продали за 71,35 млн доларів.

За інформацією Artnet, покупцем обох робіт став лондонський артконсультант Г’юго Натан.

Ближче до кінця торгів був проданий портрет пензля Ван Гога "Молодий чоловік з волошкою". Лот перевищив свою оцінку у 5–7 млн ​доларів ​у кілька разів, фінальна ціна становила 46,7 млн доларів.

"Копиця сіна" Ван Гога встановили рекорд на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку
Вінсент Ван Гог "Дерев’яні хатини серед оливкових дерев та кипарисів", 1889, Christie`s.

"Копиці сіна" Ван Гога встановили рекорд на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку
Вінсент Ван Гог "Молодий чоловік з волошкою", 1890, Christie`s.

Загалом будинок Christie’s у рамках двох аукціонів 11 листопада продав творів мистецтва на 751,9 млн доларів. Торги "Колекція Коксу: історія імпресіонізму" принесли 332 млн доларів, "Мистецтво ХХ століття" – 419,8 млн. доларів.

У торгах брали участь колекціонери із 27 країн. Серед покупців 52% склали клієнти з Північної та Південної Америки, 35% – з Європи та 13% – з Азії, підрахував Marbeks.

Історія "Копиць сіна"

Вінсент Ван Гог написав "Копиці сіна" (Meules de blé) у 1888 році. Першим її власником був брат художника Тео. Після смерті Тео роботою володіла його дружина, яка у 1905 році після ретроспективної виставки у Парижі продала пейзаж.

У 1913 році володіти картиною почав німецький залізничний промисловець Макс Мейровскі. За двадцять років колекціонування він зібрав роботи імпресіоністів, але наприкінці 1938 року він змушений тікати з Німеччини в Амстердам, а потім в Женеву.

У цей час він передав картину Ван Гога в руки дилеру, який володів в Парижі компанією Paul Graupe & Cie.

У 1939 році пейзаж без згоди Мейровскі було продано Александріні де Ротшильд, спадкоємиці сім’ї банкірів Ротшильдів. З початком Другої світової війни Александріна втекла до Швейцарії. Її колекції творів мистецтва в Парижі, в тому числі Meules de blé Ван Гога конфіскували нацисти під час окупації. У повоєнні роки Александріна намагалася повернути "Копиці", але пейзаж безслідно зник у 1940 році.

І знайшовся він лише у 1979 році. Американський нафтовий магнат Едвін Кокс придбав акварель у нью-йоркського дилера Wildenstein & Co. Inc. Відтоді почалися суперечки між спадкоємцями трьох сімей – Мейровскі, Ротшильдів та Кокс. І лише перед аукціоном Christie’s в Нью-Йорку 11 листопада вдалося дійти згоди. Сторони домовилися, що розділять виторг від продажу.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант