Декомунізація на Миколаївщині. Пам'ятник Чапаєву стоїть посеред села

Декомунізація на Миколаївщині. Пам'ятник Чапаєву стоїть посеред села

Декомунізація на Миколаївщині. Пам'ятник Чапаєву стоїть посеред села
Фото: Світлани Кльосової/Суспільне Миколаїв

На Миколаївщині, у селі Мазурове, стоїть пам’ятник Василю Чапаєву – начальнику дивізії Червоної армії. Згідно з законом про декомунізацію пам’ятник має бути демонтований. Проте частина місцевих жителів проти — кажуть, що це символ їхньої історії.

У ситуації розбиралась кореспондентка Суспільного Світлана Кльосова.

Пам’ятник Василю Чапаєву встановили у селі Мазурове у 1975 році.

За словами голови Кривоозерської об'єднаної територіальної громади (ОТГ) Павла Бузинського, на момент виготовлення пам'ятник коштував майже 14 тисяч карбованців. Зараз скульптура перебуває на балансі Кривоозерської селищної ради. Від початку дії закону про декомунізацію питання про знесення пам’ятника порушили вперше.

Інформацію про пам’ятник оприлюднила громадська організація (ГО) "Декомунізація Україна". Голова організації Вадим Поздняков каже, що монумент Василя Чапаєва підпадає під дію закону про декомунізацію.

Декомунізація на Миколаївщині. Пам'ятник Чапаєву досі стоїть посеред села
Пам'ятник Чапаєву в селі Мазурове. Фото: Світлани Кльосової/Суспільне Миколаїв

"Він — учасник встановлення радянської влади, він воював за більшовиків. Так, він не воював на території України, але цей персонаж не має жодного відношення до України. Тобто він чітко підпадає під дію закону і йому не місце в Україні", — розповів Вадим Позняков.

Деякі жителі села Мазурове не згодні зі зносом пам'ятника. Василь Максимчук, який живе в селі з 1963 року, вважає пам’ятник "місцевою реліквією".

"Я тут живу, я не дозволю, щоб його зняли. Це наша реліквія, наша гордість села. – А в чому гордість полягає? – Гордість, тому що раніше був колгосп "Чапаєва" і він так і залишиться. А він був полководцем", — сказав Василь Максимчук.

Питання про демонтаж пам’ятника порушили на зборах села за участі старости та голови Кривоозерської громади. Думки розділилися.

Декомунізація на Миколаївщині. Пам'ятник Чапаєву досі стоїть посеред села
Сільські збори. Фото: Світлани Кльосової/Суспільне Миколаїв

Вчителька історії Ірина Кобильчак виступила за знесення пам’ятника. Говорить, що особистість Василя Чапаєва жодного відношення до села Мазурове не має.

"Є закон України про декомунізацію, по-перше. По-друге, Чапаєв командир дивізії стрілецької, пізніше її назвали 25-ю чапаєвською дивізією російської більшовицької армії. Більшовики, які проводили той режим, який зараз засуджується в Україні", — розповіла Ірина Кобильчак.

Декомунізація на Миколаївщині. Пам'ятник Чапаєву досі стоїть посеред села
Староста села Ольга Карагенова та голова ОТГ Павло Бузінський. Фото: Світлани Кльосової/Суспільне Миколаїв

Проти знесення пам’ятника виступила староста Мазурівського старостинського округу Ольга Карагенова: "Він нам не заважає. Кому легше стане від того, що він піде звідси? Кому легше стане від цього? Скажіть?".

Діятимуть згідно з законом – таку позицію має голова Кривоозерської ОТГ Павло Бузінський. Відповідальність за демонтаж пам’ятника несе селищна рада. Мають найняти техніку.

"Позиція, ви бачите, дуже полярних думок і пропозицій. Більшість вимагає залишити пам’ятник, як історичну спадщину колишнього Радянського Союзу. Я вважаю, що закон понад усе. Громаду старатимемося переконувати в тому, що ми живемо в незалежній, зовсім іншій державі, ім’я якій незалежна Україна", — розказав Павло Бузінський.

Читайте також: "Декомунізація не дійшла. На Миколаївщині знайшли ще один пам'ятник Леніну"

Питання про знесення пам’ятника винесуть на сесію селищної ради 30 листопада. Планують створити музей просто неба, де і розмістять скульптуру Чапаєва.

Докладніше у сюжеті кореспондентів Суспільного:

Авторка — Світлана Кльосова, операторка — Юлія Філімон.

Голова ГО "Декомунізація Україна" Вадим Поздняков впевнений, що варіант з музеєм теж порушення закону.

"Музей, який складається з одного Чапаєва — це фарс. Тобто вони можуть таким чином просто довести до того, що пам’ятник з постаменту вони поставлять десь поруч, приїде якась патріотична громадськість і відіб’є йому голову. На цьому все і закінчиться", — сказав Вадим Поздняков.

ГО "Декомунізація Україна" рекомендує селищній раді передати монумент до Путивльського музею монументального мистецтва тоталітарної доби, який має назву "Парк радянського періоду".

Що відомо

  • Закон України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки був прийнятий у 2015 році.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram.

Вибір редакції

На початок