Рятували євреїв у часи Другої світової війни. На Миколаївщині живуть Праведники

Рятували євреїв у часи Другої світової війни. На Миколаївщині живуть Праведники

Рятували євреїв у часи Другої світової війни. На Миколаївщині живуть Праведники Фото: Суспільне Миколаїв

Григорій Цибулько — єдиний Праведник народів світу, який живе на Миколаївщині. У роки Другої світової війни під час Голокосту його родина та батьки дружини Поліни Цибулько врятували двох євреїв від нацистських окупантів.

У хатині на околиці села Секретарка Первомайського району живе родина Цибулько. Григорію Кіндратовичу 95 років, його дружині Поліні Йосипівні — 91. У 2009 році їхні родини отримали звання Праведників народів світу.

Рятували євреїв у часи Другої світової війни. На Миколаївщині живуть Праведники народів світуФото: Світлани Кльосової/Суспільне Миколаїв

Відзнаки родини Цибулько

Поліна Цибулько має відзнаку Праведниці України. В роки Голокосту її батьки — Йосиф та Хівронія Озернюки — вдочерили єврейську дівчинку, 11-річну Раїсу Ойберман, коли її родину забрали до робочого табору в Доманівку.

"Знаєте, від колонії була кукурудза, та й мама жала, та й пішла туди знову жати на другий день. А вона з копиці виходить, та Рая, та й каже: "Заберіть мене до себе". А вона каже: "Я ж буду йти лише увечері додому". Вона каже: "Я посиджу". Так вона бідна і голодна там сиділа, а ввечері мама привела додому сюди. З того часу вони познайомилися", — розповіла Поліна Цибулько.

Аби оформити документи, Йосиф Озернюк пішов до примаріїПримарія - міська чи сільська адміністрація.. Там підробили документи і Раїса стала членом родини.

"Там його друг робив, у примарії. Та й каже: "Перепиши мені Раю, до мене». А той каже: "Чого ж не можна, давай зараз запишемо". Папірець, в печать ударили, все. Оце так було. А він казав: «Як я папірець вам дам, а ви нікому не розказуйте, щоб було тихо", — розповіла Поліна Цибулько.

У 1944 році мати Раїси, Фаня Ойберман, померла в таборі. Іншим членам родини вдалося врятуватися.

Рятували євреїв у часи Другої світової війни. На Миколаївщині живуть Праведники народів світуФото: Світлани Кльосової/Суспільне Миколаїв

На фото сім'я Ойберман

"Дружили разом, і спали разом. Як закінчилася війна, вона каже: "Я поїду в Одесу, там в мене є багато знайомих, батьки, та я вступлю десь у школу якусь". То вона вступила, в бухгалтерії працювала", — сказала Поліна Цибулько.

У селі Секретарка проживала єврейська родина Вікнянських. Григорій Цибулько потоваришував з їхнім сином Євгеном. Родини їли за одним столом, ділилися одягом та харчами. Коли євреїв почали переслідувати, Євген ховався: влітку на полі, а взимку на горищі родини Цибулько.

"Влітку добре було. Я тільки їздив, мама яйця варила і молоко. То це я йому пляшку молока і мама зварить яєць, і там з кукурудзи, такий млинок був, насію і такі клецики робив, млинчики. Та й я йому туди принесу, він показує, де там, в нас був умовний знак, де купа, де він там ночує", — розповів Григорій Цибулько.

У Секретарському Будинку культури відкрили музей з пам’ятками про Другу світову війну. Окремий стенд присвячений родині Цибулько та врятованим ними сім’ям.

Рятували євреїв у часи Другої світової війни. На Миколаївщині живуть Праведники народів світуФото: Світлани Кльосової/Суспільне Миколаїв

Стенд, присвячений родині Цибулько

За словами голови правління Миколаївської обласної єврейської громади Михайла Гольденберга, на Миколаївщині було зареєстровано 90 людей зі званнями Праведник народів світу, Праведник України та рятівник. Серед живих на Миколаївщині лишилася тільки родина Цибулько.

"Вони рятували сім’ю, яка переходила з однієї сім’ї в іншу, в цьому рятувальному процесі. І на цей час тільки вони залишилися із цього ланцюжка рятівників. Врятували сім’ю єврейську. Це місце, де вони проживають, Секретарка, в цьому місці була знищена, я зараз не пам’ятаю, чи вісім, чи більше сімей єврейських", — розповів Михайло Гольденберг.

Читайте також: "Чотири місяці горіли люди. Як очевидці згадують трагедію у Бабиному Яру"

Раїса Ойберман вже померла. Родина Цибулько підтримує зв'язок з її доньками. Євген Вікнянський нині проживає в Америці та декілька разів приїжджав до Секретарки відвідати друга.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди