Коли Рада голосуватиме за законопроєкт про олігархів. Відповідають депутати

Коли Рада голосуватиме за законопроєкт про олігархів. Відповідають депутати

Коли Рада голосуватиме за законопроєкт про олігархів. Відповідають депутати
. УНІАН

17 вересня комітет Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки затвердив до другого читання законопроєкт "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)". Голова підкомітету з державної безпеки та оборони Ірина Верещук ("Слуга народу") заявила, що документ можуть винести в зал 23 вересня.

Як повідомила Ірина Верещук, процедурно треба дочекатися рішення юридичного департаменту.

Коли та з якими змінами Рада голосуватиме за законопроєкт про олігархів. Відповідають депутати
Ірина Верещук ("Слуга народу"). Дар'я Коваль, Суспільне

"Вони мають нам сказати, чи все було гаразд з внесеними нами поправками через комітет, якщо все гаразд, то в найближчий четвер (23 вересня - ред.), це мій прогноз, ми почнемо розгляд", — зазначила Верещук.

Нардепка додала, що всі її правки були враховані комітетом: "Я подавала правку яка стосується пункту "що таке представник особи включеної до реєстру" тому що є особи які включені, а можуть бути їхні представники, закон цього не передбачав і я подала визначення. Також правка, яка врахована — це "особам, які включені до реєстру — забороняється" - фінансувати будь-яку політичну агітацію, проведення мітингів, або демонстрацій з політичними вимогами та гаслами", я вважаю вона доречна".

За словами Верещук, комітет визначив поняття "бенефіціар" чи "кінцевий бенефіціарний власник".

"Це теж дуже важливо. Все-таки зосередилися на бенефіціарах, це не стосується монополій. Але все, що стосується активів у медіа і впливу на політичне життя — ми вирішили все-таки залишити визначення бенефіціар", — уточнила нардепка і додала, що після ухвалення в Раді, законопроєкт може набути чинності вже за шість місяців.

Нардепка зазначила, що на засідання комітету були запрошені усі парламентарі, які хотіли додати свої правки до законопроєкту.

Зокрема, на засіданні був присутній Ярослав Железняк ("Голос"). Він повідомив, що за його ініціативи була ухвалена правка щодо виключення норми про електронні декларації.

Коли та з якими змінами Рада голосуватиме за законопроєкт про олігархів. Відповідають депутати
Ярослав Железняк ("Голос"). Дар'я Коваль, Суспільне

"Це було б дуже прикрим самогубством особливо у цьому законопроєкті. Це єдина зміна, яку прийняли в результати обговорення комітетом. Комітет відхилив всі правки депутатів. Я підіймав свої правки, хоча, відверто кажучи, дискусія була, зрозуміло, заради дискусії, тому що комітет однозначно був готовий підтримати тільки свої правки - 13 правок з 1271 правки підтримали. Усі інші, навіть ті які по суті повністю співпадають з рішенням комітету — вони були враховані. Тому законопроєкт залишився без змін", — розповів Железняк.

Він додав, що, за його інформацією, розглядати законопроєкт у залі будуть "за окремою процедурою": "Кожен народний депутат не буде мати права підняти свої правки і їх розглядати в залі Верховної ради. Тобто хочуть фактично заборонити ось цю процедуру до другого читання, коли кожен народний депутат має можливість підняти свої поправку, аргументувати її й дати на розгляд залу".

Сергій Рахманін ("Голос") також зазначив, що після розгляду комітетом законопроєкт "суттєво не змінився".

"За великим рахунком він залишився в тому вигляді в якому був проголосований в першому читанні. За змістом цей законопроєкт який він був, таким він і залишається, а зміст його полягає в тому, що за превеликим рахунком, як не було механізму боротьби з впливом олігархів на державу, так його і немає. Я радив своїм колегам дочекатися висновку Венеціанської комісії, поясню, насправді жодного обмеження законодавчого не існує, тобто якщо є згода Верховної ради розглянути це питання, жодний висновок Венеціанської комісії не може цей процес загальмувати".

Рахманін додав, що є "соціальний запит, нормальний здоровий запит населення, щоб олігархи не впливали на ситуацію, щоб вони не отримували надмірні статки через свій вплив на політику".

"Запит є? Є! Боротися треба? А не хочеться. Лячно, не вигідно. Простіше зробити законопроєкт, який можна подати як боротьбу, ось він і поданий. Перша мета це суцільний піар. А друга мета — це момент публічного приниження. Якщо ви говорите, чого бояться олігархи, їм не подобається, що в них будуть тицяти пальцем. Вони жодним чином жодної копійки не втратять, повірте мені, навіть якщо цей закон буде ухвалений", — наголосив Рахманін.

Про що законопроєкт

Документом визначаються такі поняття як олігарх, бенефіціар, пов'язана особа, контролер. За документом олігархом (особою, що має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті) є людина, яка відповідає щонайменше трьом з чотирьох ознак:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, який на день введення в дію цього закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному товарному ринку відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
  • підтверджена вартість активів особи (та осіб, бенефіціаром яких вона є) перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

До списку тих, хто "бере участь у політичному житті" входять президент, урядовці та їхні перші заступники, народні депутати, генпрокурор, очільник Національного банку. Також визначення стосується пов'язаних осіб, керівників партій та тих, хто фінансує їхню діяльність.

За законопроєктом, особою, яка має "значний вплив на засоби масової інформації" є бенефіціар або контролер ЗМІ або особи, які були ними на день набрання чинності закону.

Рішення про визнання людини олігархом ухвалюватиме Рада національної безпеки та оборони за поданням члена відомства, Кабінету міністрів, НБУ, Служби безпеки або Антимонопольного комітету. Також планується створити реєстр олігархів, який формуватиме та вестиме РНБО.

Що відомо

  • 1 червня Верховна рада ухвалила за основу законопроєкт президента Володимира Зеленського № 5599 "Про олігархів". Відповідне рішення підтримали 275 народних депутатів. Найбільше голосів — 231 — віддала фракція "Слуги народу". Законопроєкт підтримали фракція "За майбутнє" (18 голосів) та "Довіра" (18), а також 8 позафракційних народних обранців. Всі інші або утримались, або голосували проти.
  • До законопроєкту про статус олігархів народні депутати подали 1257 правок. Як повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк, автори правок пропонують, зокрема, змінити орган, який ухвалюватиме рішення щодо визнання людини олігархом та деталізувати цю процедуру.
  • У травні секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що наразі в Україні до переліку олігархів можна віднести 13 людей.
  • За даними списку журналу Forbes, трійку найзаможніших українців продовжує очолювати олігарх Рінат Ахметов. Далі у десятці йдуть Віктор Пінчук, Констянтин Жеваго, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Олександр і Галина Гереги, Петро Порошенко, Вадим Новінський, Олександр Ярославський та Юрій Костюк.
  • Рада нацбезпеки та оборони створила інформаційно-аналітичну систему, призначену для виконання положень закону про боротьбу з олігархами.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок