Миколаєву – 232: як змінилося місто. Історія будівель

Миколаєву – 232: як змінилося місто. Історія будівель

Миколаєву – 232: як змінилося місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Традиційно у другу суботу вересня миколаївці відзначають день міста. У 2021 році Миколаєву виповнюється 232 роки. Спочатку місто проєктувалося як кораблебудівна верф, а протягом 19 сторіччя стало центром суднобудування на Чорному морі.

Від часу свого заснування місто видозмінювалося. Кореспонденти Суспільного Миколаїв зібрали історію будівель міста, порівнявши наскільки вони змінилися від часів свого створення.

Будинки Ерліха та Авраамова

Маєток побудували для купця Олександра Ерліха. Особливістю будинку є його ротонда з фігуркою давньоримського бога Меркурія — бога покровителя торгівлі.

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Поруч з ним розташований будинок Авраамова, разом вони представляють своєрідний мініансамбль на Спаській вулиці між Наваринською та Пушкінською.

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Після приходу більшовиків до влади будинок Ерліха змінив своє призначення. У 1930 році його переобладнали під дитячий санаторій. У післявоєнний період у ньому розмістився обласний відділ охорони здоров'я, а з 1972 року в "Будинку з Меркурієм" базується Миколаївська дитяча художня школа.

Музей суднобудування та флоту

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Старовинний будинок, у якому розташовано музей, є пам'яткою архітектури кінця XVIII — першої половини XIX століття. Будівля створена за проєктом архітектора Петра Неєлова. Дім служив канцелярією та помешканням для головних командирів Чорноморського флоту й портів та військових губернаторів Миколаєва і Севастополя протягом 1794-1900 року.

Сама будівля була зведена з дерева, отримала назву "Мордвинівська ізба" на честь першого адмірала, який тут оселився, Миколи Мордвинова. За сприяння Івана де Траверсе будівлю реконструювали у французькому стилі й зовні вона почала нагадувати палац. У 1972-1978 роках було проведено реставрацію пам’ятки, будівля зберегла вигляд 1834 року. Нині тут розташовується єдиний в Україні Музей суднобудування і флоту.

Модельний павільйон

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Будівлю звели у 1834 році за проєктом архітектора Карла Акройда. Модельний павільйон був однією з будівель, що оглянув імператор Микола І під час перебування у Миколаєві з візитом у вересні 1837 року. Англійський капітан Вільям Джессі, який мандрував територією України у 1839-1840 роках, називав павільйон однією з найбільш визначних миколаївських будівель.

З 1963 року в будівлі розташовується музей історії Суднобудівного заводу імені 61-го комунара, що організували працівники підприємства. У 1970 році музею надали звання "народного".

Шахово-шашкова школа

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Перетворити звичайний житловий будинок на шаховий клуб взявся миколаївський архітектор Вадим Попов. Архітектор спроєктував будинок з перспективою на те, що в ній відбуватимуться обласні та республіканські змагання з шахів та шашок. Але в 20-ті роки 20 століття в цій будівлі розміщувався миколаївський Радіокомітет і саме звідси почалася трансляція радіопередач по місту.

З 1992 року будівлю клубу передали дитячо-юнацькій спортивній школі "Обласний шахово-шашковий клуб" ім. Миколи Шелеста. Будівля має статус пам'ятки архітектури.

Перший капітальний ремонт будівлі почали у 2018 році. Ремонт тривав до 26 квітня 2021 року, після робіт школа продовжила приймати шахові змагання.

Будинок офіцерів флоту

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Будинок флагманів і командирів відігравав роль клубу для офіцерів Чорноморського флоту. Пізніше будівлю стали називати Зимовим Морським зібранням. У ній відбувалися урочисті зібрання, прийоми, концерти та бали.

1924 року споруду перейменували в Будинок культури моряків, а у 1947-му році він став Будинком офіцерів флоту.

Будівля має статус пам'ятки архітектури національного значення. Станом на вересень 2021 року Будинок офіцерів флоту перебуває в аварійному стані, готується погодження проєкту на його реставрацію.

У 2021 році територія Будинку офіцерів флоту — локація для молодіжних культурних заходів, майданчик для виступів та кіносеансів просто неба.

Будівля Першої української гімназії імені Миколи Аркаса

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Маріїнська жіноча гімназія була відкрита у 1863 році. Це одна з найбільших будівель Миколаєва, створених у XIX столітті. До 1870 року називалась Миколаївське жіноче училище першого розряду.

Із 1870 до 1918 Миколаївська перша Маріїнська жіноча гімназія. Після 1918 року стала школою №5. У статусі школи проіснувала до 1993 року. З 1993 року перейменована у Українську педагогічну гімназію, а у 1998 році реорганізована у Першу українську гімназію, якій у 2003 році присвоїли ім’я Миколи Аркаса.

Миколаївський художній академічний російський драматичний театр

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Театр збудували у 1881 році за гроші міщанина Монте, будували за проєктом архітектора Брусніцького. Зал був розрахований на 900 людей. На сцені театру в різний час виступали діячі театральної культури: Павло Орленев і Мамонт Дальський, Віра Комісаржевська і Марія Савіна, Федір Шаляпін, Марко Кропивницький і Панас Саксаганський тощо.

У серпні 1896 року в театрі відбувся перший в місті кіносеанс. У 1939 театру присвоєно ім'я льотчика Чкалова. Цю назву він зберігав до 1994 року. Під час Другої світової війни театр було евакуйовано на Урал, а будинок театру згорів і 1946 року був відбудований полоненими німцями. Під час реставрації будівлю удосконалили. До неї біля входу прибудували шестиколонний навіс з важким фронтоном на рівні даху, змонтували нову сцену з обертовим кругом, переобладнали залаштункову частину, з’явився третій ярус лож.

У 1994 році театру присвоїли найменування "художній", а 12 листопада 2009 року до 75-річного ювілею він отримав статус "академічного" театру.

Станом на 11 вересня 2021 року очікується проведення реставраційних робіт будівлі театру.

Миколаївський гідрометеорологічний центр

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

У 1826 році на висоті 50 метрів від рівня лиману, за наказом адмірала Грейга побудували унікальну споруду для тих часів ‒ світловий телеграф. Принцип дії такого телеграфу нагадував азбуку Морзе, але замість звукових сигналів використовувалися світлові. За допомогою телеграфу Грейг передавав накази в Севастополь на базу Чорноморського флоту.

Будівля здобула славу першої миколаївської "багатоповерхівки". Після запровадження електронних телеграфів необхідність у використанні світлового телеграфу відпала.

Після 1827 року на територію обсерваторії переїхали співробітники гідрометеорологічної служби Чорноморського флоту. У 1920 році до вежі почали добудовувати два додаткові крила.

Станом на вересень 2021 року вежа перебуває в аварійному стані. За словами співробітників гідрометцентру, після проведення реставраційних робіт у вежі можуть створити тематичний музей.

Водолікарня Кенігсберга

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Водолікарню Кенігсберга побудували за проєктом одеського інженера Рейхенберга, відповідальним за будівництво був миколаївський архітектор Євген Штукенберг.

У 1918 році будівлю водолікарні зайняли німецькі війська, а на початку 1920 року вона слугувала гуртожитком для біженців. У грудні 1920 року водолікарню Кенігсберга націоналізували. 23 травня 1927 її знову відкрили, але вже в статусі "фізіотерапевтичної лікарні ім. Жовтневої революції". У 1936 році поряд з головним корпусом в одноповерховій будівлі були гінекологічне, електролікувальні відділення і рентгенкабінет. Під час Другої світової війни в стаціонарі розташувалося неврологічне відділення міської лікарні.

Протягом 60-80-х років лікарня була методичним центром надання кваліфікованої фізіотерапевтичної та методичної допомоги, міської та сільської охорони здоров'я. Тоді ж її перейменували в обласну фізіотерапевтичну лікарню. У 2021 році вона має назву "Комунальний медичний центр реабілітації постінфарктних і неврологічних хворих".

Яхт-клуб

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Миколаївський яхт-клуб ‒ найстаріший яхт-клуб в Україні, його заснували у 1887 році. Для його створення виділили прибережну ділянку у Спаську - передмісті Миколаєва, де в той час розташовувався палац князя Потьомкіна. До початку 1914 року яхт-клуб об'єднував понад 300 спортсменів, а флотилія складалася зі 109 суден.

У 30-ті роки 20 століття Яхт-клуб пережив друге народження. Тут був побудований літній театр: сцена у вигляді відкритої мушлі та майданчик з лавками, де організовувалися виступи артистів, демонструвалися кінофільми. З 60-х до початку 80-х років минулого століття, за словами краєзнавців, перемоги миколаївських яхтсменів та кругосвітня подорож яхти "Ікар", посприяли популяризації вітрильного спорту в Миколаєві.

У 21 столітті, як і раніше, Яхт-клуб – це місце відпочинку містян, і центр яхтингу Миколаєва.

Миколаївська обсерваторія

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Миколаївську обсерваторію заснував Олексій Грейг у 1821 році як морську. Вона є однією з найстаріших обсерваторій Східної Європи.

З 1912 року стає Миколаївським відділенням Головної (Пулковської) астрономічної обсерваторії. У 1935 році її включили до наукових установ Академії наук СРСР як Миколаївське відділення Головної астрономічної обсерваторії.

У 1992 році стає самостійним науковим закладом України, а з 2002 року науково-дослідним інститутом "Миколаївська астрономічна обсерваторія". У квітні 2007 року Миколаївська астрономічна обсерваторія отримала офіційне повідомлення Національної комісії України у справах ЮНЕСКО про включення її до списку світової спадщини.

Станом на вересень 2021 року в обсерваторії ведуться позиційні (астрометричні) спостереження об’єктів галактики – спостерігають за зорями, астероїдами, кометами, створюють каталоги положень і власні рухи зірок, а також об’єктів на навколишніх орбітах, таких як діючі космічні апарати та космічне сміття. Окрім того, ведуться роботи в області динаміки тіл Сонячної системи, дослідження навколоземного простору тощо.

Вулиця Соборна

Миколаєву – 232: як змінилися місто. Історія будівель
Фото: Суспільне Миколаїв

Соборна вулиця — поперечна вулиця старого Миколаєва. Її довжина складає 1 300 метрів, розташована на семи кварталах. Пішохідною є частина вулиці від вулиці Адміральської до Центрального проспекту. Довжина цього відрізку складає рівно 1 кілометр.

Її назва пов'язана з тим, що початок цієї вулиці знаходився поряд з Адміралтейським собором Св. Григорія Великої Вірменії. З кінця 19 століття вона стала головною вулицею міста, а також його торговим центром.

Після вбивства Олександра II деякий час називалася Олександрівською вулицею, а після революції в 20-х роках 20 століття перейменовано на Радянську. Тільки у 2016 році вулиці повернули первісну назву.

Зараз вона є центральною вулицею міста та єдиною пішохідною вулицею у Миколаєві.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди