Нема потреби надсилати законопроєкт про деолігархізацію на розгляд Венеціанської комісії — Гетманцев

Нема потреби надсилати законопроєкт про деолігархізацію на розгляд Венеціанської комісії — Гетманцев

Нема потреби надсилати законопроєкт про деолігархізацію на розгляд Венеціанської комісії — Гетманцев
Голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Фото: УНІАН

У комітеті Ради з питань фінансів, податкової та митної вважають, що немає підстав надсилати на експертизу Венеціанської комісії Венеціанська комісія — це дорадчий орган Ради Європи з питань конституційного права, котрий надає висновки про відповідність проєктів законодавчих актів європейським стандартам та цінностямзаконопроєкт про деолігархізацію, який парламент ухвалив за основу 1 липня.

Про це в кулуарах Ради повідомив журналістам голова комітету Данило Гетманцев ("Слуга народу").

Він заявив, що не бачить жодних перепон і перешкод, які б завадили народним депутатам ухвалити цей законопроєкт у другому читанні та в цілому.

"Не маю жодних перепон, перешкод, пояснень для депутата чому йому не голосувати за закон про деолігархізацію. Не можна на ефірах, на виборах, політичних заходах хаяти та ганьбити олігархів, а потім проголосувати проти. Це лукавство дуже велике чи шизофренія", — заявив Гетманцев.

Він також додав, що здивований позицією омбудсменки Людмили Денісової, яка висловила стурбованість щодо цього проєкту закону. Напередодні Денісова заявила про те, що цей документ може суперечити Конституції та порушувати права людини, а відтак не має бути підтриманим в Раді. Вона закликала парламентарів направити законопроєкт на розгляд Венеціанської комісії до розгляду у другому читанні. Відповідного листа омбудсменка направила голові ВР Дмитру Разумкову 2 вересня.

"У контексті того, що попри велику кількість законопроєктів, які стосуються прав громадян та розглядаються верховною радою, вона звернула увагу тільки на той законопроєкт, який стосується ну максимум 30-40 громадян нашої держави... Але це також є позиція. Так само як і позиція ВР дослухатися до цього висновку чи не дослухатися. Рішення буде приймати комітет, голова верховної ради. Але я вважаю, що у нас немає підстав відправляти цей законопроєкт до венеціанської комісії", — наголосив Гетманцев.

Про що законопроєкт

Документом визначаються такі поняття як олігарх, бенефіціар, пов'язана особа, контролер. За документом олігархом (особою, що має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті) є людина, яка відповідає щонайменше трьом з чотирьох ознак:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, який на день введення в дію цього закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному товарному ринку відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
  • підтверджена вартість активів особи (та осіб, бенефіціаром яких вона є) перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

До списку тих, хто "бере участь у політичному житті" входять президент, урядовці та їхні перші заступники, народні депутати, генпрокурор, очільник Національного банку. Також визначення стосується пов'язаних осіб, керівників партій та тих, хто фінансує їхню діяльність.

За законопроєктом, особою, яка має "значний вплив на засоби масової інформації" є бенефіціар або контролер ЗМІ або особи, які були ними на день набрання чинності закону.

Рішення про визнання людини олігархом ухвалюватиме Рада національної безпеки та оборони за поданням члена відомства, Кабінету міністрів, НБУ, Служби безпеки або Антимонопольного комітету. Також планується створити реєстр олігархів, який формуватиме та вестиме РНБО.

Що відомо

  • 1 червня Верховна рада ухвалила за основу законопроєкт президента Володимира Зеленського № 5599 "про олігархів". Відповідне рішення підтримали 275 народних депутатів. Найбільше голосів — 231 — віддала фракція "Слуги народу". Законопроєкт підтримали фракція "За майбутнє" (18 голосів) та "Довіра" (18), а також 8 позафракційних народних обранців. Всі інші або утримались, або голосували проти.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що він винесе питання про статус олігархів в Україні на всеукраїнський референдум, якщо хтось спробує домовлятись із нардепами про цей законопроєкт.
  • До законопроєкту про статус олігархів народні депутати подали 1257 правок. Як повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк, автори правок пропонують, зокрема, змінити орган, який ухвалюватиме рішення щодо визнання людини олігархом та деталізувати цю процедуру.
  • У травні секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що наразі в Україні до переліку олігархів можна віднести 13 людей.
  • За даними списку журналу Forbes, трійку найзаможніших українців продовжує очолювати олігарх Рінат Ахметов. Далі у десятці йдуть Віктор Пінчук, Констянтин Жеваго, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Олександр і Галина Гереги, Петро Порошенко, Вадим Новінський, Олександр Ярославський та Юрій Костюк.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок