Реєстр РНБО та декларація про контакти. Що передбачає законопроєкт Зеленського про олігархів

Реєстр РНБО та декларація про контакти. Що передбачає законопроєкт Зеленського про олігархів

Реєстр РНБО та декларація про контакти. Що передбачає законопроєкт Зеленського про олігархів
УНІАН

На сайті Верховної ради опубліковано текст президентського законопроєкту "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)", який визначає, хто такі олігархи, хто вестиме реєстр їхніх імен та що загрожує держслужбовцям за контакти з ними.

Що передбачає законопроєкт

Проєкт президентського закону було опубліковано на сайті Верховної ради 3 червня. Він визначає такі поняття як бенефіціарБудь-яка фізична особа, яка самостійно чи спільно з іншими особами прямо або опосередковано володіє статутним капіталом або правом голосу в юридичній особі, або здійснює вплив на керівництво чи діяльність юридичної особи через пов'язаних фізичних чи юридичних осіб, чи здійснення вирішального впливу шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами чи їх часткою, пов'язана особаОсоба, яка прямо або опосередковано володіє часткою (правом голосу) у суб'єкті господарювання, часткою або правом голосу у якому прямо або опосередковано володіє особа, щодо якої визначається пов'язаність, а також інша особа, яка визнається пов'язаною особою відповідно до правил, встановлених Податковим кодексом України, контролер Особа, яка володіє можливістю здійснювати вирішальний вплив на управління або діяльність засобу масової інформації безпосередньо або через інших осіб шляхом реалізації прав бенефіціара, або незалежно від статусу бенефіціара здійснювати такий вплив на основі договору чи будь-яким іншим чином. За документом олігархом (особою, що має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті) є людина, яка відповідає щонайменше трьом з чотирьох ознак:

 • бере участь у політичному житті;
 • має значний вплив на засоби масової інформації;
 • є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, який на день введення в дію цього закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному товарному ринку відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
 • підтверджена вартість активів особи (та осіб, бенефіціаром яких вона є) перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

До списку тих, хто "бере участь у політичному житті" входять президент, урядовці та їхні перші заступники, народні депутати, генпрокурор, очільник Національного банку. Також визначення стосується пов'язаних осіб, керівників партій та тих, хто фінансує їхню діяльність.

За законопроєктом, особою, яка має "значний вплив на засоби масової інформації" є бенефіціар або контролер ЗМІ або особи, які були ними на день набрання чинності закону.

Рішення про визнання людини олігархом ухвалюватиме Рада національної безпеки та оборони за поданням члена відомства, Кабінету міністрів, НБУ, Служби безпеки або Антимонопольного комітету.

Також планується створити реєстр олігархів, який формуватиме та вестиме РНБО.

"Реєстр є електронною інформаційно-телекомунікаційною системою, призначеною для публікації та обробки інформації про осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів), та осіб, які подають декларації про контакти, з метою забезпечення доступу до інформації про таких осіб та застосування до них заходів вплив", — зазначено у законопроєкті.

Реєстр міститиме:

 • рішення РНБО про визнання особи олігархом
 • ПІБ такої особи
 • декларації про контакти з особою, яка має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархом), або її представниками
 • рішення РНБО про виключення особи з Реєстру та обставини, які обґрунтовують прийняття такого рішення

Державні службовці, які мали контакти з людиною, визнаною олігархом, матимуть подавати "декларацію про контакти". Під контактом з особою, включеною до реєстру, розуміється зустріч та розмова (зокрема онлайн) будь-якого змісту. Водночас про зустрічі на офіційних заходах та судових засіданнях подавати декларацію не потрібно.

"Подання декларації про контакти здійснюється не пізніше наступного дня після контакту з особами, включеними до реєстру, або їх представниками шляхом заповнення на офіційному вебсайті Ради національної безпеки і оборони України декларації про контакти", — відзначається у документі.

Неподання такої декларації "є підставою для притягнення особи до політичної та (або) дисциплінарної відповідальності".

Людину також можуть виключити з цього реєстру, якщо в неї будуть відсутні не менше двох ознак, які визначають особу олігархом.

Що кажуть в Офісі президента

"Цей документ містить визначення так званих олігархів – осіб, які мають значний вплив у господарському, політичному житті країни, а також контролюють основні сегменти медійного простору", — повідомили у пресслужбі Офісу президента.

На Банковій зазначили, що документ має обмежений термін дії – 10 років.

"Він має стати першим кроком до ліквідації олігархічної системи в Україні. На його основі будуть розроблені антитрастові закони, закон про лобізм та інші нормативно-правові акти, що переформатують економічні й суспільні відносини в країні", — наголосили у пресслужбі Зеленського.

Читайте також: Деолігархізація, дороги й день народження. Про що говорив Зеленський на пресконференції

Як відзначив у коментарі Суспільному радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк, норми закону, якщо його підтримає парламент, забезпечать захист суспільства, а сам текст з'явиться на сайті парламенту вже 3 червня.

"Коли він буде прийнятий, норми закону забезпечать захист суспільства від деструктивного впливу олігархів. Від того, що вони використовують ресурси, які сконцентрували, для шантажу держави і маніпулювання інтересами суспільства. Великий бізнес не повинен володіти політиками і не повинен купувати політичні рішення. Олігархічна система політики повинна бути ліквідована. Тому президент визначив цей законопроєкт як невідкладний", — наголосив Подоляк.

За словами Подоляка, цей документ, якщо його проголосують, матиме працювати у комплексі з низкою чинних законодавчих актів і таких, що ще розробляються: "Це не єдиний законопроєкт, який сприятиме перетворенню олігархів на звичайних великих бізнесменів. Цей законопроєкт, коли його підтримають депутати, працюватиме в комплексі з іншими вже чинними законодавчими актами і тими, які ще розробляються. Україна повинна отримати посилені антимонопольні правила і правила цивілізованого лобізму. Те, що вже є і діє у всіх розвинених демократичних державах".

Що відомо

 • У травні секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що наразі в Україні до переліку олігархів можна віднести 13 людей.
 • 15 квітня президент Володимир Зеленський заявив, що планується розробити законопроєкт "про статус олігархів".
 • За даними списку журналу Forbes, трійку найзаможніших українців продовжує очолювати олігарх Рінат Ахметов. Далі у десятці йдуть Віктор Пінчук, Констянтин Жеваго, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Олександр і Галина Гереги, Петро Порошенко, Вадим Новінський, Олександр Ярославський та Юрій Костюк.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок