Як Brave! Factory став одним з головних електронних фестивалів і магнітом для туристів

Як Brave! Factory став одним з головних електронних фестивалів і магнітом для туристів

Як Brave! Factory став одним з головних електронних фестивалів і магнітом для туристів

21-22 серпня 2021 року на заводі "Київметробуд" учетверте відбудеться фестиваль Brave! Factory. Його заснували організатори артцентру Closer та фестивалю Strichka. За чотири роки "Брейв" устиг вирости до 8 000 відвідувачів, потрапити в топові іноземні медіа та стати магнітом для іноземців.

Київ — новий Берлін

Київський артцентр Closer, який знаходиться на вулиці Нижньоюрківській на Подолі, за останніх сім років став одним з головних центрів техно-культури та електронної музики в Україні. Саме його феномен ліг в основу крилатого виразу "Київ — новий Берлін", що посилається на бум електронної музики та незалежної культури загалом, який відбувається в Берліні останніх 20 років.

Зміну парадигми нічних клубів та збільшення ролі техно пов'язують із культурним зламом, який настав в українській музиці після 2014 року.

"Я схиляюся до того, що вираз "Київ — новий Берлін" — це констатація факту з авансом, а не мем. Берлін став Берліном після падіння стіни, коли дух свободи накрив усе місто і став потужним стимулом для розвитку вуличної культури, музики, самоідентифікації та самореалізації багатьох меншин. Тут у Києві Революція Гідності у 2013-2014 роках стала таким же імпульсом для незалежної музики, культури, нічного життя.

Як Brave! Factory став одним з головних електронних фестивалів і магнітом для туристів

Фото: Danil Privet

До 2013 року нічне життя Києва було радше гламурним. Звісно, в деяких клубах можна було почути техно, але це були комфортні, дорогі заклади в центрі, на кшталт Boom Boom Room, CHI, Mantra, The Lab. А такі явища, як Closer, Brave! Factory, Strichka, виникли саме після 2014 року", — пояснює музичний журналіст та продюсер Саша Варениця, який раніше очолював передовий портал про електронну музику Promodj.

Фестиваль Strichka з'явився 2014 року і відбувся в Closer. Він починався з ініціативи діджейки Nastia, яка вирішила таким чином провести свій день народження — запросити кілька діджеїв виступити разом із нею. Nastia на той момент уже була ледь не найвідомішою українською електронною артисткою у світі.

Вечірка стала щорічною і розвинулася до формату повноцінного електронного фестивалю, на який почали звертати увагу в усьому світі. Наприклад, великий репортаж 2019 року з'явився у провідному медіа про електронну музику Mixmag.

Як Brave! Factory став одним з головних електронних фестивалів і магнітом для туристів

Фото: Sasha Zmiievets

Засновниками Closer, Strichka, а згодом і Brave! Factory стали чотири людини: Сергій Яценко, Тимур Баша, Сергій Вел та Євген Матковський.

"Для спонсорів ми назвали Strichka бутік-фестивалем. Це коли люди приходять на фестиваль, але відчувають себе не на фесті, а на якійсь великій зручній локації. До того ж, Strichka обмежена своєю локацією. Більшою, ніж вона є зараз, вона вже ніколи не стане. Плюс вона обмежена музичними рамками. Ми для себе затвердили експериментальний танцювальний напрямок, і в межах нього й працюємо", — розповідав у інтерв'ю AIN.Business Яценко, де також зазначив, що бюджет цього фесту зараз складає $100 000.

На третьому році існування Strichka вирішили робити ще один, масштабніший фест, — Brave! Factory, який вперше відбувся 2017 року.

Фестиваль на заводі

Brave! став першим фестом від команди Closer, який відбувася поза межами Нижньоюрківської. Яценко розповідав, що надихався прикладом московського фестивалю Outline, в ході якого вирішили по максимуму використати простір заводу, а не будувати повністю нові сцени.

Для фесту обрали завод "Київметробуд", який почали перелаштовувати під потреби події.

"Ідея Brave! Factory виникла через те, що Strichka досягла свого максимуму за кількістю людей і того, що ми могли дозволити собі на цій локації. Ми захотіли експериментувати і розвиватися. Завдяки своїй мультижанровості та серйозності підходу Brave! — унікальний для Києва фестиваль. Ми відразу зрозуміли, що для подальшого розвитку, не варто обмежуватися сценою Нижньоюрківської, 31, і почали шукати новий формат і новий простір", — розповідала в інтерв'ю НВ Ольга Бекенштейн, яка курує ембієнт-сцену на Brave! Factory.

Як Brave! Factory став одним з головних електронних фестивалів і магнітом для туристів

Фото: Roman Ketkov

Brave! дійсно став набагато ширшим з погляду жанрів, ніж Strichka. На ньому можна зустріти гітарний андеграунд, інді, джазову музику тощо. Головна ж концепція фестивалю — не боятися відкривати нові імена, показувати те, що сьогодні ще не надто відоме, а завтра може стати культовим.

Так само, як і Strichka, Brave! став дуже популярним серед туристів, які почали приїжджати в Київ саме заради фесту. Цьому посприяла велика кількість публікацій в авторитетних світових медіа — The Independent, The Guardian, Mixmag. А Resident Advisor взагалі включив Brave! Factory до списку 10 найкращих світових електронних фестивалів.

Навіть на тлі великої кількості подій і рейвів, які зараз відбуваються в Києві, Brave! Factory принципово вирізняється.

"Єдиний мінус цієї історії (українського буму електронної сцени — прим.ред.) — це засилля одного жанру: мінімал-техно або хард-техно. І Brave! Factory у цьому плані — ковток свіжого повітря. Чи не єдиний електронний фестиваль, на якому можна почути усе багатоманіття електронної та авангардної музики — IDM, хаус, диско, електро, індітроніку та багато іншого. Мені здається, що сьогодні Brave! — це така ж визначна світова подія, як фестиваль MUTEK у Канаді, Dimension у Хорватії або Sonar в Барселоні. Я пишаюся тим, що в Києві відбувся такий проєкт і продовжує розвиватися", — каже Варениця.

Як Brave! Factory став одним з головних електронних фестивалів і магнітом для туристів

Фото: Sasha Zmiievets

2020 року фестиваль довелося перенести через пандемію. Цього року на ньому виступить понад 30 артистів: як українських, так і закордонних. Серед них є як андеграундні зірки (Ницо Потворно), українські визнані електронні продюсери (Koloah), так і закордонні хедлайнери (Modeselektor).

Останній Brave!, який відбувся 2019 року, відвідало 8 000 людей. Із них 30% — іноземці. Цього року організатори дуже хочуть зібрати стільки ж людей, хоча бояться, що карантинні обмеження при перельотах таки можуть вдарити по кількості туристів.

У планах організаторів — зробити Brave! Factory головним фестивалем альтернативної електронної музики в Україні.

"​​Є багато фестивалів, зокрема той-таки Atlas Weekend, які не зможуть привезти цілу низку артистів. Бо для них це дорого і неформат. А ми хочемо їх в майбутньому привезти. Наприклад, Modeselektor чи Floating Points", — казав Яценко.

Як Brave! Factory став одним з головних електронних фестивалів і магнітом для туристів

Лайн-ап Brave! Factory Festival 2021

Читайте також

6 років тому відбувся бум онлайн-радіо. Що зараз із українськими інтернет-радіостанціями

"Виступи інді-артистів — наша культурна місія". Ольга Бекенштейн про проєкт "Куренів"

16 інділейблів України. Хто зараз створює альтернативу великим продюсерським центрам

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше