Чому жінки мовчать про пережите насилля і чому суспільство звинувачує жертв. Пояснюють психологині

Чому жінки мовчать про пережите насилля і чому суспільство звинувачує жертв. Пояснюють психологині

Ексклюзивно
Чому жінки мовчать про пережите насилля і чому суспільство звинувачує жертв. Пояснюють психологині
. Ілюстративне фото: unplash

Колишні студентки та абітурієнтки Київського університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого звинуватили викладача Володимира Талашка у сексуальних домаганнях. Відомий актор спростовує всі звинувачення проти себе, однак керівництво вишу відсторонило його від роботи на час перевірки. Психологиня Катерина Гольцберг, а також керівниця проєктів і психологиня Центру "Жіночі перспективи" Марта Чумало в ефірі Українського радіо розповіли, як захистити себе від харасменту.

Так, Катерина Гольцберг проаналізувала, чому люди звинувачують тих, хто ділиться досвідом пережитого.

"Це травматична історія цілого покоління чи кількох поколінь наших співвітчизників. На мою думку, у нас були трохи хибні уявлення про моральні цінності й про те, хто і на що має право, хто кому і що винен. Звинувачення скоріше є захисною реакцією суспільства на те, що могло відбуватися", — вважає вона.

На її думку, людям важливо розуміти не лише природу того, звідки беруться домагання, а й що з цим робити, адже багатьох цікавить думка суспільства. Крім того, легше звинуватити ту людину, яка не має впливу в суспільстві, ніж ту, яка має регалії чи статус, вважає фахівчиня.

"У нас немає усвідомленого ставлення до певної рівності людей у суспільстві, тому виникає бажання знайти легку жертву, перекласти відповідальність на когось", — впевнена Гольцберг.

Вона підкреслила, що виховання має значення і суспільство має говорити про це, щоб розуміти, що так як було раніше вже не буде, адже тепер з’явилося покоління, яке не буде хвилюватися про те, що розголос такої історії може зруйнувати їм репутацію.

"Адже раніше вважалося, що жінка після такого зіпсована, а чоловік ― герой. Думаю, що через розголос таких історій ми прийдемо до нових понять доброчесності", — пояснила психологиня.

Своєю чергою, Марта Чумало пояснила, чому жінки довго мовчать про пережите насилля:

"Сексуальне домагання та насильство ― це дуже сильний стрес для психіки, але мозок турбується про те, щоб ми вижили, тому керує нашою поведінкою так, щоб ми вибирали найбільш безпечні способи поведінки", — каже Чумало.

За її словами, саме тому ми реагуємо так, щоб знову не потрапити у ситуацію психологічного болю.

"Наша поведінка залишається у такому коридорі між гіпер- і гіпореакцією, тобто між “нападай” і “тікай”. Коли ми маємо багато ресурсу, то можемо напасти й захистити себе, але у зворотній ситуації ми втікаємо, а під час великого стресу цей коридор сплющується і ми заклякаємо", — пояснила психологиня.

На її думку, те, що відбувалося з дівчатами ― це "ситуація дуже сильного стресу", адже там були люди при владі й взаємодіяли з нею. Тому те, що вони знаходилися у стані “завмирання” психологам зрозуміло, адже така поведінка ― це стратегія виживання", каже експертка. Чумало додала, що пережите не можна тримати в собі:

"Така специфіка травми полягає у тому, що її варто проговорити. Наприклад, з ресурсними людьми в терапії, але той, хто це пережив повинен мати достатньо сил, щоб про це говорити. Ми розуміємо, що важливо чути таких людей, давати їм голос, підтримувати їх, а не знецінювати їхній досвід, виступати у їхню підтримку і створювати поле безпеки для подібних розмов", — додала Чумало.

Читайте також: Володимира Талашка звинувачують у домаганнях. Історії постраждалих і позиція актора

Що відомо

  • 8 серпня сценарист і кінокритик Богдан Панкрухін оприлюднив історії жінок, які були абітурієнтками або студентками Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого й, за його словами, потерпали від домагань із боку Талашка.
  • Міністерство культури та інформаційної політики ініціювало службове розслідування щодо 75-річного актора та викладача Талашка.
  • Талашко заперечує звинувачення у домаганні до студенток та абітурієнток.
  • Виконувачка обов’язків ректорки Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого Інна Кочарян заявила, що виш створив робочу групу з розслідування інформації про харасмент.

Читайте також

Домагання на роботі. Хто страждає більше та як захистити свою гідність і права

"Будемо жити!". Актор Володимир Талашко про українське кіно, відмову від російського і Донбас

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок