Володимира Талашка звинувачують у домаганнях. Історії постраждалих і позиція актора

Володимира Талашка звинувачують у домаганнях. Історії постраждалих і позиція актора

Ексклюзивно
Володимира Талашка звинувачують у домаганнях. Історії постраждалих і позиція актора УНІАН

Актора і викладача Володимира Талашка звинувачують у домаганнях. Університет, в якому він викладає отримав скарги від студенток, за день цього кінокритик Богдан Пакрухін оприлюднив в соцмережах пост з історіями жінок, які постраждали від домагань. Тим часом, у Мінкульті "ініціювали розслідування" та думають про те, аби організувати анонімну гарячу лінію.

Суспільне поспілкувалось із колишніми студентками Талашка, а також запитало в нього самого про цю ситуацію.

З чого все почалось

8 серпня сценарист і кінокритик Богдан Панкрухін оприлюднив історії жінок, які були абітурієнтками або студентками Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого й, за його словами, потерпали від домагань із боку актора і викладача Володимира Талашка.

"Талашко постійно дозволяє собі домагатися не лише до студенток, а й до абітурієнток, які закінчили школу і прийшли вступати. Робить він це вже протягом понад 20 років і працює практично за однією схемою. У підготовці матеріалу мені написало дві дівчини, котрі свого часу зіткнулися з цією недолюдиною і були травмовані його діями", — написав Панкрухін.

Сценарист оприлюднив дві історії жінок, яких нібито домагався Талашко. Згідно з їхніми свідченнями, викладач запрошував дівчат до себе додому, фотографував оголеними, обіцяв посприяти вступу до університету. Історія однієї дівчини нібито сталася, коли їй було 15 років. Вона планувала вступити до вишу, в якому викладав актор. Дівчина стверджує, що Талашко привіз її до себе додому, запропонував прийняти душ і, шляхом маніпуляцій, змусив її зняти половину одягу, при цьому фотографуючи.

Після цього Талашко, за її словами, заманив її до ліжка, на якому почав цілувати, не реагуючи на її прохання припинити. Вона удала, що втратила свідомість, і тоді актор зупинився, розповідає дівчина. Згодом вона провалила іспит і відмовилася до вступу до Карпенка-Карого.

Друга дівчина стверджує, що їй було 18 років, коли у неї стався схожий епізод з Талашко. Вона вдруге намагалася вступити на акторський та дикторський факультет. За її словами, Талашко привіз її до себе додому, маніпулюючи тим, що є народним артистом, який запропонував їй допомогу, і якщо дівчина відмовиться — то вона насправді не хоче бути акторкою.

Що кажуть постраждалі

Акторка та громадська активістка Анастасія Вергелес у 2009 році вступила до університету Карпенка-Карого на спеціальність "Диктор та телеведучий програм телебачення" у майстерню Володимира Талашка. Вона розповіла Суспільному, що навчання у театральному університеті "саме по собі специфічне".

"Репетиції допізна, у тебе з’являється один майстер, якому ти починаєш вірити та довіряти. Далі у нас почались трішки проблеми, тому що, як мені здається, і зараз проаналізувавши це, він почав заходити на мою особисту територію, якісь "психологічні давки", вимагання чогось, якісь незрозумілі жарти тощо", — поділилася дівчина.

За її словами, Талашко казав їй, що вона "не така талановита, як всі інші", "не має хисту" і "постукала не в ті двері".

"Тобто, такі речі, які тобі вкладають у голову кожного дня, і ти починаєш з певним часом дійсно вагатися", — розповіла Вергелес.

Дівчина стверджує, що коли їй вже нічого не хотілось робити, Талашко запросив її додому для "репетицій". Саме тоді, за її словами, в університеті вже ходили чутки про те, що у Талашка "є стосунки з іншими дівчатами", він їх "запрошує додому, пропонує прийняти душ, якісь солодощі в ванну заносить тощо".

"Але це все було на рівні чуток. Я, склавши два плюс два, зрозуміла, що індивідуальні заняття вдома мене не влаштовують. Я зателефонувала батьку, ми з ним у дуже тісних стосунках. Поговорили, батько приїхав до Києва, сказав "ну окей, давай я з ним поспілкуюсь", — розповіла дівчина.

За її словами, коли її батько і Талашко поспілкувалися, викладач заявив йому, що на неї погано впливає гуртожиток і вона "перша на виліт". Батько Вергелес поцікавився, чим він може допомогти, і Талашко сказав, що він "може зробити сцену в аудиторії". Батько так і зробив, а Вергелес отримала головну роль у виставі.

"І там почалося після цієї головної ролі... Був момент, коли він (Талашко — ред.) мені три години "довбав мозок" про те, що я маю роздягтися, бо це якийсь там етюд, де я маю бути "аля в купальнику". І я пам'ятаю, що я різними способами пояснювала, що я не буду цього робити. Але він мене довів все ж таки до того, що я зняла кофту і ловила метеликів у спідній білизні. Це все воно настільки бридке, що не хочеться згадувати", — розповіла акторка.

За її словами, у неї все завершилося на такому рівні й вона ухвалила рішення піти з курсу, не продовжуючи навчання.

"Я відчувала розчарування і беззахисність. Тому що ми з одногрупницями ходили у деканат, ходили до заступника, говорили, що у нас така ситуація, Майстер поводиться із нами погано, ми не хочемо перебувати у цій атмосфері. Нам говорили: "Дівчата, ну ви ж розумієте, що ви не перші. І ви не останні, повірьте. Ваші заяви нікуди не дійдуть". Я пам’ятаю цю фразу: "Вы понимаете, у него крыша", — додала Вергелес.

Своєю чергою, журналістка Ірина Сампан повідомила Суспільному, що проводила з Талашком інтерв'ю, від якого мала "великі очікування", адже він — зірка для покоління її батьків.

"Ми зустрілися із ним в ресторані, кафе на Золотих воротах. Він сам призначив зустріч, де йому було зручно. Я була з фотографом. Інтерв’ю десь тривало до години, потім фотографувались. Він відповів на всі питання, був дуже люб’язний, а потім запропонував піти у ресторан, випити чогось міцнішого за каву, поспілкуватися у неформальній обстановці", — переповіла журналістка.

Зрештою, за її словами, Талашко запросив її у ресторан біля його дому за його кошт, але дівчина взяла із собою фотографа, який згодом поїхав через справи. Талашко ж запропонував Сампан показати альбоми і фото зі зйомок у нього вдома.

"І це було ще більше “вау”. Це такий ексклюзив, щоб вставити всі ці фотографії у інтерв’ю — це буде жирний просто матеріал. І ми пішли до нього додому. Він одразу запропонував випити ще чогось, наливку свою, дав всі ці альбоми. Я поки листала сиділа на кріслі, він приніс випивку та закуску. І потім він увімкнув музику", — стверджує Сампан.

За її словами, ситуація в якийсь момент "почала переростати у щось більше за інтерв’ю". Вона стверджує, що Талашко підсів до неї ближче, почав мене гладити її по плечу, говорити компліменти про її вроду та розум.

"І в якийсь момент він почав мене затискати. Я вирвалась від нього, побігла до дверей і втекла. Він почав мені дзвонити, він дзвонив цілий вечір. Потім дзвонив на наступний день, я не брала слухавку. Я просто хотіла забути це все, як страшний сон. І чомусь нікому про це не сказала. Ні рідним, ні батькам. А батьки звісно дзвонили і питали, ну як там інтерв’ю із зіркою такого масштабу. Ну, я сказала, що все добре. Так само не сказала чоловіку та редактору своєму. Дуже важко було з цим інтерв’ю, але я його видала і забула про це", — розповіла журналістка.

Відповідь Талашка

75-річний Талашко заперечив у коментарі Суспільному звинувачення у домаганні до студенток та абітурієнток. За його словами, історії нібито потерпілих дівчат — це "наклеп" і він "нікого не домагався". Давати коментар на камеру актор відмовився.

"Усе відбувалось у рамках пристойності"

Раніше викладач зробив схожу заяву й у коментарі телеканалу "1+1".

"Роздягав? Цілував? Такого не було. Не пам'ятаю, не знаю. Якогось спілкування інтимного не було", — заявив Талашко.

Водночас він підтвердив, що іноді студенти під час репетицій бували у нього вдома, але "все відбувалось у рамках пристойності".

Володимир ТалашкоУНІАН

Володимир Талашко

Реакція Міністерства культури

У Міністерстві культури та інформаційної політики ініціювало службове розслідування щодо 75-річного актора та викладача Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого Володимира Талашка, якого звинуватили у домаганнях щодо ексстуденток.

"Щодо ситуації, яка склалася у Київському національному університеті театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого. Міністерство культури та інформаційної політики глибоко стривожене через звинувачення одного з викладачів у неприпустимій поведінці щодо колишніх студенток", — заявили у Мінкульті.

Там додали, що "негайно ініціювали службове розслідування" та закликали керівництво університету сприяти оперативній та всебічній перевірці усіх наведених випускницями фактів.

Водночас голова Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти Галина Григоренко заявила у коментарі Суспільному, що Міністерство культури не може розбиратися напряму із фізичною особою на підставі допису у Facebook.

"Звісно ми офіційно засуджуємо будь-які прояви домагань з боку викладачів, роботодавців у мистецькій сфері. А це особливо така тендітна сфера, бо коли є взаємодія майстра, вчителя та індивідуальні навчання, це завжди така пересторога. Але в першу чергу, я думаю, ми мусимо говорити про те, що ми маємо надавати публічний розголос таким речам, про правову культуру", — сказала Григоренко.

За її словами, люди, які можуть зазнавати домагань, мусять розуміти, що треба звертатися офіційно і писати офіційні скарги.

"На жаль, на підставі дописів у Facebook та на підставі усних заяв, ми не можемо робити нічого. Звісно міністерство направить листа, ініціює службове розслідування для того, щоб дійсно розслідувати всі можливі факти. Але станом на зараз ми маємо слово проти слова", — зазначила голова агентства.

Григоренко додала, що у Мінкульті думають про те, аби організувати анонімну гарячу лінію анонімну, куди можна буде звертатися у подібних ситуаціях.

"Але ми маємо розуміти, що ми діємо винятково у правовому полі. Поки у нас немає підстав, поки немає офіційних звинувачень, доказів, ми не можемо жодним чином вплинути або покарати людину, тому що ми розуміємо, що у нашій країні діє презумпція невинуватості", — сказала посадовиця.

За її словами, якщо звинувачення виявляться правдивими, доля Талашка залежатиме від того, яке рішення ухвалить комісія закладу освіти, адже ані міністерство, ані агентство не має впливу, заклади освіти є автономними й мусять самі розбиратися та ухвалювати управлінське рішення. Урешті Талашку можуть не продовжити контракт, винести догану або звільнити. Водночас у комісії мають бути юристи, які зберуть свідчення від постраждалих.

Реакція Університету

9 серпня Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого визнав, що до університету стали надходити звернення стосовно "розповсюдженої в соцмережах негативної інформації, в якій згадуються викладачі Університету".

"Водночас офіційних звернень, запитів, скарг, повідомлень до університету не надходило. У своїй діяльності університет керується чинним законодавством України", — заявили у пресслужбі вишу.

Там додали, що "дотримуючись принципу об’єктивності та враховуючи брак фактів, університет не має об’єктивної можливості надати офіційний коментар стосовно розповсюдженої інформації, але відкритий до діалогу з будь-якого питання".

Хто такий Талашко

Володимир Талашко – радянський та український актор, режисер, народний артист України, член Національної спілки кінематографістів України. Знявся у кількох десятках фільмів, зокрема у фільмі режисера Леоніда Бикова "У бій ідуть тільки старики", у стрічках "Як гартувалась сталь", "Ми звинувачуємо" тощо.

Читайте також інтерв'ю Талашка Суспільному: "Будемо жити!". Актор Володимир Талашко про українське кіно, відмову від російського і Донбас

Володимир Талашко – доцент кафедри режисури телебачення Київського національного університету театру, кіно і телебачення. Талашко народився на Волині, виріс на Донбасі. Навесні йому виповнилось 75 років.

Читайте також

Домагання на роботі. Хто страждає більше та як захистити свою гідність і права

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди