"Пропонував кинути її у сміттєвий бак і облити зеленкою". Суд у справі Гандзюк допитав Левіна

"Пропонував кинути її у сміттєвий бак і облити зеленкою". Суд у справі Гандзюк допитав Левіна

Важливо
"Пропонував кинути її у сміттєвий бак і облити зеленкою". Суд у справі Гандзюк допитав Левіна Фото з відкритих джерел

Дніпровський районний суд Києва заслухав та допитав підозрюваного в організації вбивства активістки Катерини Гандзюк Олексія Левіна.

Судове засідання у справі відбулося 4 серпня.

Під час засідання Левін розповів, як він познайомився з головою Херсонської облради Мангером у 2016-му році – їх, за його словами, познайомив депутат облради Ставицький, помічником якого був на той час Левін. Також він розповів про своє знайомство у 2017-му році та "виключно робочі та взаємоповажні відносини" з Ігорем Павловським, ще одним фігурантом справи про вбивство Гандзюк, якого визнали винним у приховуванні злочину. Павловський уклав угоду зі слідством і визнав свою провину, за що отримав два роки вʼязниці умовно.

За словами Левіна, в офісі Павловського він познайомився і з Сергієм Торбіним, засудженим за організацію нападу на Катерину Гандзюк. Сергій Торбін, учасник бойових дій на Донбасі з позивним "Опер" – один з ключових свідків у справі нападу на активістку. На підставі саме його свідчень слідство оголосило свого часу підозру Левіну.

Левін також розповів про мітинг біля Херсонської облради, який він характеризував як "розборки атошників, які мали розхитати обстановку у Херсоні", бо, за його словами, у ньому брали участь багато невідомих немісцевих учасників. Пізніше, за словами Левіна, цей мітинг обговорювали у кабінеті Павловського, де Торбін і "ще деякі інші хлопці" виказували невдоволення.

"Начебто Гандзюк підтримала приїжджих активістів, а місцевих херсонських назвала сепаратистами" – сказав Левін.

За його словами, також на цій зустрічі, обговорювали створення муніципальної варти, яке начебто стримувала Катерина Гандзюк. Нібито у Катерини були плани самостійно створити таку варту і поставити в її керівництві свою людину.

Як стверджує Левін, він запропонував учасникам тієї зустрічі "кинути Гандзюк у сміттєвий бак і облити зеленкою", якщо вони впевнені в тому, що вона є корупціонеркою.

Натомість учасники зустрічі запропонували облити Катерину фекаліями біля її кабінету, а Павловський пропонував свою допомогу, щоб провести їх через охорону до будівлі міськради. Хто почав цю розмову про Гандзюк у кабінеті Павловського, Левін згадати не зміг.

Що було після нападу

За словами Левіна, напад на Гандзюк стався приблизно за тиждень після цієї зустрічі в кабінеті у Павловського. Він стверджує, що дізнався про напад з новин, поїхав в офіс до Павловського і запитав "Це випадково не Торбін зробив?". Павловський, за словами Левіна, покликав своїх помічників Валерія Одінцова та Анну (Анну Калюжну – ред.) і вони почали обговорювати, чи могло так статись. Як стверджує Левін, Торбін не відповідав на телефонні дзвінки, а коли вийшов на зв'язок, то заперечив свою участь у нападі.

18 серпня 2018 року йому подзвонив Павловський і запросив до себе додому у приватний будинк к Херсоні, де був він сам, його помічник Одінцов і Сергій Торбін, а також Володимир Васянович (за версією слідства він здійснював спостереження під час нападу – ред.). Далі Торбін начебто почав пояснювати Левіну "навіщо і чому вони це зробили". Начебто Микита Грабчук, який безпосередньо обливав Катерину кислотою, мав підбігти до Катерини і налити їй кислоту на ноги, але Катерина почула як він наближається. З його слів, вона не почала тікати, а навпаки, підбігла до нього і почала виривати з його руки кислоту, і та випадково на неї вилилась.

Після розповіді про напад на Катерину Торбін змінив тему і начебто почав просити у Левіна гроші на новий автомобіль, бо його автомобіль згорів за тиждень до того. Левін, за його словами, привіз гроші Торбіну, після чого Торбін попросив його відвезти у Київ. Як стверджує Левін, він підключив свого помічника, який мав допомогти Торбіну дістатися до Києва.

За кілька дня Торбіна затримали. Левін, як він стверджує, в цей час виїхав у Болгарію зі своєю сім'єю і жив там рік "не ховаючись, зі своїм паспортом". За його словами, майже рік він їздив на орендованій машині зі своїми українськими правами і користувався обома своїми телефонами. Левін стверджує, що про затримання Павловського він дізнався з інтернету. Також він начебто дізнався зі ЗМІ про те, що його самого шукають і підозрюють. За його словами, після цього він винайняв адвоката Михайла Величка і кожен свій подальший крок узгоджував з адвокатом.

Як затримували Левіна

Пізніше до Левіна начебто приїхали адвокати Мангера разом з журналісткою, записали з ним інтерв'ю, і виклали в мережу, за його словами "вирваний з контексту шматок розмови". Потім з ним зв'язався "заступник Юрія Луценка", якого він не називає, і йому начебто запропонували особливі умови і гарантії, якщо він свідчитиме проти Мангера.

"Потім мене знайшов Віктор Трепак (на той час заступник генерального прокурора – ред.) і хотів взяти. Мені подзвонив заступник генпрокурора (Луценка – ред.) і сказав, що у мене є 10 хвилин, щоб зникнути" – заявив Левін.

За його словами, після цього він переїхав в інше місто з Варни та змінив телефон. В цей час його оголосили в розшук в Інтерполі.

Затримали Левіна заступник генерального прокурора Віктор Трепак і начальник департаменту контррозвідки СБУ. Це сталось вже після відставки Луценка. За словами Левіна, Трепак запропонував йому співпрацю.

"Він робить свій крок – відпускає мою дружину, я роблю свій – відмовляюсь від адвоката" – розповів Левін.

Левін сидів у болгарському СІЗО, а після введення карантину і перекриття кордонів, сам Трепак начебто організував його екстрадицію в Україну. В аеропорту його затримали і, як він стверджує, "порушили домовленості і вирішили зробити винним Павловського".

"Він (Трепак – ред.) мені дає два папірці, на одному написано прізвище Павловський, на іншому – Мангер. Каже: хтось з них має бути винним, вирішуй", – розповів Левін про свою розмову у дослідчому ізоляторі.

В Печерському суді під час обрання запобіжного заходу Левіна затримали. Слідство щодо нього та Мангера все ще триває.

Після промови Левіна його допитала сторона обвинувачення. Прокурор запитав Левіна чи був він знайомий з Катериною Гандзюк до розмови про неї у кабінеті в Павловського, на що Левін відповів: "Думаю, що ні". Також прокурор запитав про сторінку у Facebook "Олексій Петров", яка належить Левіну, чи читав Левін пости Катерини у Faecebook з цієї сторінки і чи коментував їх.

"Можливо читав, стверджувати не буду. Можливо з чимось не погоджувався, чому я маю з усім погоджуватись", – відповів Левін.

На питання про те, що Левіну відомо про мітинги під Херсонською ОДА, він відповів, що він не знає, хто представляв іншу сторону мітингу. Прокурор також поставив низку питань про цей мітинг і зв'язок Левіна з цією подією, Левін заперечив будь-який зв'язок.

Прокурор запитав у Левіна як часто він зустрічався з підозрюваним Владиславом Мангером. Той відповів, що Мангер часто обідав у ресторані "Сандро", який знаходиться в 50 метрах біля його офісу, тому вони достатньо часто бачились, але познайомив їх саме депутат Ставицький. Також вони інколи проводили разом свята, сім'ями вихздили на заміський відпочинок, але заперечив близьку дружбу.

"Він не був моїм другом (ред. - Владислав Мангер). Мій друг – Коля (ред. – Ставицький)" – сказав Левін. Також він заперечив, що будь-коли обговорював Катерину Гандзюк з Мангером.

Перші пів року знайомства Левін, за його словами, спілкувався з Мангером тільки через Ставицького, а потім начебто Мангер дав свій номер телефону Левіну і вони спілкувались вже напряму, телефоном і вайбером. "І переписувались і якісь смайлики відправляли через заступника Владислава". Також він підтвердив, що уже був знайомий і спілкувався з Мангером на момент нападу на Гандзюк.

Суд взяв перерву до 18 серпня 13:00. "Потерпілий вже себе не дуже добре почуває, ми допитуємо його вже 2,5 години" – сказала суддя. Прокурор зазначив, що в нього ще дуже багато питань, так само як і в його колеги.

Що відомо

  • У липні 2018 року херсонську активістку Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою. За чотири місяці після шпиталізації вона померла.
  • Замовником вбивства, за офіційними даними, нині вважається лише ексголова Херсонської облради Владислав Мангер. При цьому друзі та родичі Гандзюк вважають, що до злочину причетні також ексочільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, його заступник Євген Рищук і правоохоронці, які допомагали тікати Олексію Левіну, якого вважають організатором злочину.
  • Адвокатка потерпілої сторони Євгенія Закревська вважає, що суд може оголосити вирок у справі про вбивство активістки до кінця 2021 року.
  • 3 грудня стало відомо, що фігуранта справи щодо вбивства Катерини Гандзюк Ігоря Павловського відпустили з-під варти.
  • Печерський суд зобов'язав Міністерство юстиції провести перевірку в київському СІЗО. Обвинувачений у справі Олексій Левін поскаржився, що не отримує належну медичну допомогу.
  • 11 травня Дніпровський районний суд Києва відхилив подання адвокатів та залишив Владислава Мангера та Олексія Левіна під вартою.
  • 15 червня Дніпровський райсуд Києва відхилив клопотання захисту підозрюваних у вбивстві Катерини Гандзюк Владислава Мангера та Олексія Левіна щодо зміни їм запобіжного заходу та залишив фігурантів справи під вартою.
  • 26 липня Київський апеляційний суд також не задовольнив апеляційні скарги адвокатів підозрюваних у вбивстві активістки Владислава Мангера і Олексія Левіна, та залишив обох підозрюваних під вартою до 28 серпня 2021 року.
  • У треті роковини смерті Катерини Гандзюк Посольство Сполучених Штатів закликало українську владу розслідувати вбивство активістки та притягнути до відповідальності причетних до злочину.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди