Депутати Європейського парламенту відреагували на смерть керівника громадської організації "Білоруський дім в Україні" Віталія Шишова у Києва, заявивши, що це було вбивство, до якого причетний режим президента Білорусі Олександра Лукашенка. Також на інцидент відреагувало та Міністерство закордонних справ Австрії.
Так, МЗС Австрії заявило, що країна "шокована звісткою про смерть у Києві білоруського активіста Віталія Шишова".
"Ми глибоко шоковані звісткою про смерть білоруського активіста Віталія Шишова. Наші думки з його близькими. Австрія закликає до ретельного і прозорого розслідування обставин, що спричинили його смерть", — заявило МЗС у Twitter.
Своєю чергою, литовський євродепутат Петрас Аустревічюс заявив, що "убивство громадянина Білорусі Віталія Шишова, керівника ГО "Білоруський дім" в Україні — це ще один акт міжнародного тероризму з боку режиму Лукашенка".
Він додав, що за вбивством у Києві у 2016 році журналіста-розслідувача Павла Шеремета також стоять спецслужби Білорусі.
"Ще один нічний жах. Ніхто не може почуватися у безпеці, Лукашенко вбиває власних громадян. Цього разу — в Україні", — написала німецька депутатка Віола фон Крамон.
Що відомо
- 2 серпня голова громадської організації "Білоруський дім в Україні" Віталій Шишов зник, ймовірно, після виходу на пробіжку у Києві. Члени організації прочесали масив, де він зазвичай проводив пробіжки, але жодних його слідів не виявили. Як зазначили у поліції, до пошуку залучалися слідчі, кінологи та оперативні співробітники.
- 2 серпня Шишов був знайдений повішеним в одному з київських парків, неподалік від місця його проживання.
- ГО "Білоруський дім в Україні" заявила, що "не має сумнівів" у тому, що смерть Шишова є "спланованою чекістами операцією з ліквідації дійсно небезпечного режиму білоруса".
Що було раніше
- 9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента, які ні опозиція, ні міжнародна спільнота не визнали вільними та справедливими. За офіційними результатами, чинний президент Олександр Лукашенко має 80,08% голосів, його головна конкурентка Світлана Тихановська – 10,09%.
- Відтоді в Білорусі тривають щоденні протести, включно зі страйками на деяких державних підприємствах. Під час їхнього придушення були затримані тисячі людей, загинуло щонайменше троє.
- МВС Білорусі створило базу даних учасників акцій протесту проти Лукашенка.
- 23 вересня 2020-го Лукашенка у Палаці незалежності в Мінську офіційно проголосили президентом. Церемонія інавгурації була таємною, інформація про неї розголошувалася.
- Білоруська влада висунула Члену президії Координаційної влади опозиції Білорусі Марії Колесніковій остаточне звинувачення за трьома статтями Кримінального кодексу. Їй загрожує до 12 років ув’язнення.
- Лукашенко підписав закон, який дозволяє застосовувати бойову техніку проти демонстрантів.
- Білоруські силовики заблокували сайт TUT.by та арештували 13 співробітників.
- Олександр Лукашенко підписав закон "Про зміну законів щодо захисту суверенітету та конституційного ладу", яким дозволено запроваджувати режим надзвичайного стану і залучати збройні сили у разі "масових заворушень".
- Вранці 14 липня білоруські силовики прийшли з обшуками у десять правозахисних організацій. Силовики провели обшуки у журналістів низки білоруських видань, таких як Onliner, "Брестська газета", "Віртуальний Брест", "Наша Нива". Того ж дня силовики затримали керівника правозахисного центру "Вясна" Алеся Бяляцького.
- Білоруські силовики заблокували сайт TUT.by та арештували 13 його співробітників.
- 16 липня білоруські силовики прийшли з обшуками до офісів низки видань та їхніх співробітників, зокрема місцевого Радіо Свобода та телеканалу "Белсат".
- 21 липня Міністерство юстиції Білорусі розпочало процес ліквідації Білоруської асоціації журналістів.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!