Лукашенко дозволив залучати армію у разі "масових заворушень"

Лукашенко дозволив залучати армію у разі "масових заворушень"

Лукашенко дозволив залучати армію у разі "масових заворушень"
Фото: АР

Президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав закон "Про зміну законів щодо захисту суверенітету та конституційного ладу", яким дозволено запроваджувати режим надзвичайного стану і залучати збройні сили у разі "масових заворушень".

Як ідеться на офіційному сайті Лукашенка, відповідно до документа вносяться поправки до закону "Про надзвичайний стан" й підставою для введення надзвичайного стану (крім стихійних лих і катастроф) стає "наявність заворушень, що супроводжуються насильством або погрозою насильства з боку групи осіб і організацій, в результаті яких виникає небезпека для життя і здоров'я людей, територіальної цілісності й існування держави".

"Однак раніше не було визначено, що саме вважається заворушеннями. Це породжувало неоднозначне розуміння підстав для введення надзвичайного стану, особливо якщо заворушення не є очевидно масовими. Конкретизується, що до заворушень відносяться спроби насильницької зміни конституційного ладу, захоплення або присвоєння влади, збройний заколот, масові заворушення, міжнаціональні та міжконфесійні конфлікти, що супроводжуються насильницькими діями, що створюють безпосередню загрозу життю і безпеці громадян", — ідеться в повідомленні.

Читайте також: Затримані, побиті, оштрафовані. Як влада Білорусі приборкує журналістів

Новим документом також уточнюється перелік можливих надзвичайних заходів і тимчасових обмежень, що застосовуються при введенні надзвичайного стану.

"Дана норма розроблена з урахуванням досвіду реагування на заворушення у 2020 році", — уточнили у Лукашенка.

Так, перелік можливих надзвичайних заходів і тимчасових обмежень доповнюється:

 • призупиненням випуску і розповсюдження продукції ЗМІ (враховуючи іноземні);
 • встановленням особливого порядку акредитації журналістів;
 • обмеженням доступу до інтернет-ресурсів і мережевих видань;
 • уточнюються і доповнюються повноваження коменданта території, на якій введено надзвичайний стан;
 • розширюється коло силових органів, що залучаються до забезпечення режиму надзвичайного стану, врахуванням в їх число воєнізованих організацій.

"Це дозволить максимально ефективно і на повних законних підставах залучати сили й засоби МНС, Слідчого комітету, Державного комітету судових експертиз та Департаменту фінансових розслідувань", — повідомили у пресслужбі.

Крім того, залучення армії для вирішення завдань у складі державної системи реагування закріплюється в Законі "Про Збройні Сили Республіки Білорусь". Завданнями армії буде:

 • боротьба з тероризмом;
 • охорона громадської безпеки;
 • припинення масових заворушень;
 • забезпечення безпеки осіб, які охороняються й об'єктів, що охороняються.

Що відомо

 • У Білорусі силовики затримали керівника правозахисного центру "Вясна" Алеся Бяляцького. Вранці 14 липня білоруські силовики прийшли з обшуками у десять правозахисних організацій.
 • Силовики провели обшуки у журналістів низки білоруських видань, таких як Onliner, "Брестська газета", "Віртуальний Брест", "Наша Нива". Остання напередодні повідомила про припинення роботи в країні через збільшення тиску правоохоронців.
 • Білоруський опозиційний портал Tut.by видалив дописи в соцмережах і на сайті за останні півтора року на вимогу влади.
 • 9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента, які ні опозиція, ні міжнародна спільнота не визнали вільними та справедливими. За офіційними результатами, чинний президент Олександр Лукашенко має 80,08% голосів, його головна конкурентка Світлана Тихановська – 10,09%.
 • Відтоді в Білорусі тривають щоденні протести, включно зі страйками на деяких державних підприємствах. Під час їхнього придушення були затримані тисячі людей, загинуло щонайменше троє.
 • МВС Білорусі створило базу даних учасників акцій протесту проти Лукашенка.
 • 23 вересня Лукашенка у Палаці незалежності в Мінську офіційно проголосили президентом. Церемонія інавгурації була таємною, інформація про неї розголошувалася.
 • Білоруська влада висунула Члену президії Координаційної влади опозиції Білорусі Марії Колесніковій остаточне звинувачення за трьома статтями Кримінального кодексу. Їй загрожує до 12 років ув’язнення.
 • Білоруського військового засудили до 18 років колонії через фото для Telegram-каналу.
 • Лукашенко підписав закон, який дозволяє застосовувати бойову техніку проти демонстрантів.
 • Білоруські силовики заблокували сайт TUT.by та арештували 13 співробітників.

Читайте також

Протест світу та наслідки для Лукашенка. Що відомо про затримання Романа Протасевича у Мінську

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок