У НАСА назвали неочікувану причину сповільнення глобального потепління

У НАСА назвали неочікувану причину сповільнення глобального потепління

У НАСА назвали неочікувану причину сповільнення глобального потепління https://www.hurtigruten.de/

Науковці з НАСА встановили, що через глобальне потепління останніми роками кількість рослинності на планеті збільшилася. У свою чергу, це стало причиною вповільнення темпів зростання температури.

Раніше вченим вдалося встановили, що Земля стала зеленішою, ніж була у 1980-х роках. Подальщі дослідження виявили, що ця тенденція триває й нині, а площа рослинності у період з 2000 по 2018 роки суттєво зросла, повідомляється на сайті НАСА.

На підставі проаналізованих наукових статей та супутникових даних дослідники створили карту, що демонструє динаміку зміни рослинного покриву планети. Також на карті продемонстровано "індекс площі листя" - співвідношення розміру площі листя у період його росту до площі ґрунту.

Ті ділянки планети, де кількість рослин збільшилась, вчені позначили на карті зеленим кольором, а де відбулось зменшення - коричневим. Білим позначили ділянки неплідної землі, або ж вкриті льодом, водою чи болотами.

Посилення росту рослин з 2000 по 2018 рр.https://earthobservatory.nasa.gov/

Посилення росту рослин з 2000 по 2018 рр.

Найбільш очікуваним озеленення стало у таких місцях, як Китай та Індія, де відбувається стрімкий розвиток сільского господарства, а уряди країн докладають зусиль для збереження та розширення лісів.

Водночас озеленення відбулося в бореальних та арктичних регіонах, де його причиною стало підвищення середньої літньої температури між 1986 та 2015 роками з 2,9 до 4,7 градусів Цельсію. Через пом'якшення клімату рослини отримали змогу заселити нові біотопи. Крім того, завдяки зростанню кількості вуглекислого газу в атмосфері збільшилася інтенсивність їхнього росту та фотосинтезу.

Рослини споживають частину вуглекислого газу, який спричиняє підвищення температури, а також здійснює евапотранспірацію - подібну до потовиділення людини функцію, що здатна охолоджувати повітря.

За оцінками дослідників, глобальне озеленення протягом останніх сорока років дозволило вповільнити зростання температури на 0,2 - 0,25 градусів за Цельсієм. Тобто, якби не підвищення інтенсивності росту рослин протягом останніх десятирічь, планета нагрілася б ще більше.

"За іронією долі, ті самі викиди вуглецю, які спричиняють шкідливі зміни клімату, також сприяють росту рослин", - прокоментував результати роботи співавтор дослідження Ярле Бьєрке.

Вчені вирішили піти далі та побудували модель зміни рослинності на наступні роки. Згідно з їхніми оцінками, наприкінці XXI століття через збільшення концентрації парникових газів за умови зростання температури на 5 градусів Цельсія наша планета стане ще зеленішою.

Прогноз зміни рослинного покриву з 2081 по 2100 рр.https://earthobservatory.nasa.gov/

Прогноз зміни рослинного покриву з 2081 по 2100 рр.

Раніше вчені попередили, що через підвищення кислотності води та температури води усі коралові рифи можуть зникнути до 2100 року.

Що відомо:

  • Європейський союз оголосив надзвичайну кліматичну ситуацію та зобов'язався за десять років знизити викиди в половину та розвивати проєкти зі стримування підвищення температури планети.
  • Останній рік декади, 2019, став другим найгарячішим роком за час вимірювань.
  • Викиди парникових газів у 2018 році перевищили середній показник за останні 10 років. Так, концентрація CO₂ досягла 407,8 пропромілле, тоді як у 2017 він склав 405,5.
  • Науковці з університетів США дослідили динаміку температурних змін океанів і з'ясували, що протягом останніх років відбулося їхнє рекордне нагрівання.
  • Нові наукові дослідження вивили, що в Гімалаях, зокрема в районі Евересту, почала поширюватись рослинність.
  • Згідно з результатами нового дослідження, опублікованими групою вчених з Колорадського університету в Боулдері, поступове підвищення рівня вуглекислого газу в атмосфері Землі через кліматичні зміни може призвести до зниження інтелектуальних здібностей у населення планети.
  • На кліматичній конференції Організації Об'єднаних Націй у Мадриді визначені три ключових завдання з порятунку планети протягом наступних 80 років.
  • Два невеликих острови в індонезійській провінції Південна Суматра зникли внаслідок підвищення рівня моря, спричиненого зміною клімату, тоді як чотири інших острови вже перебувають на межі зникнення.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди