Вчені навели беззаперечні докази глобального потепління

Вчені навели беззаперечні докази глобального потепління

Вчені навели беззаперечні докази глобального потепління Зображення MustangJoe з сайту Pixabay

Науковці з університетів США дослідили динаміку температурних змін океанів і з'ясували, що протягом останніх років відбулося їхнє рекордне нагрівання.

Коли ми говоримо про глобальні кліматичні зміни, то зазвичай маємо на увазі середні температури приповерхневого шару повітря, оскільки саме в цій зоні планети проживає людство. Але найяскравішим індикатором кліматичної ситуації є Світовий океан — він поглинає понад 90% тепла, що потрапляє в атмосферу через парникові гази, які виділяються через спалювання викопного палива, знищення лісів та іншу діяльність людини.

Проаналізувавши два часових проміжки у 5 та 10 років, вчені з’ясували, що ці періоди стали найтеплішими зафіксованими для океанів роками. При цьому кількість тепла, що постійно додається до них, можна порівняти з ситуацією, якби кожна людина на планеті лишала цілодобово увімкненими 100 мікрохвильових печей.

Зростання температури океанів призводить до посилення штормів і порушує водний цикл, що спричинятиме збільшення кількості повеней, посух та пожеж, а також невідворотне підвищення рівня моря. Крім того, потепління океанів завдає шкоди морським формам життя, оскільки переважна частина видів проживає у двокілометровому прошарку, що нагрівається найбільше.

Вчені навели беззаперечні докази глобального потеплінняCheng et al, Advances In Atmospheric Sciences, 2020 рік

Річні температурні аномалії у верхньому прошарку води завтовшки 2000 метрів, виражені у зетаджоулях

"Досліджуючи океани, ми бачимо тривалий, неперервний і прискорений темп потепління планети Земля. Це страшна новина", — прокоментував результати дослідження один з авторів, професор Джон Абрахам з університету Сент-Томас, штат Міннесота, США.

"Ми з'ясували, що 2019 рік був не тільки найтеплішим зафіксованим роком, а й продемонстрував найбільший річний приріст температури за все десятиліття, нагадування про те, що нагрівання нашої планети, спричинене людиною, невпинно триває", — додав інший член команди, професор Майкл Манн з Університету штату Пенсильванія.

Опубліковане в журналі Advances In Atmospheric Sciences дослідження демонструє, що коефіцієнт зростання швидкості потепління океанів з 1987 по 2019 рік в чотири з половиною рази перевищує такий період з 1955 по 1986 рік. За словами професора Абрахама, накопичення океаном теплової енергії призводитиме до більш екстремальних погодних проявів, як-от вкрай потужні шторми. При цьому сухі ділянки ставатимуть ще сухішими, а дощові ще більше страждатимуть від великих злив.

Крім того, розширення тепліших океанів викликатиме танення льоду, через яке підвищуватиметься рівень морів — до кінця XXI століття вчені очікують його зростання приблизно на 1 метр, що напряму торкнеться 150 мільйонів людей, які проживають на прибережних територіях. Дані науковців підтверджують цей тренд, оскільки протягом останніх 10 років рівень моря виявився найвищим від початку минулого сторіччя.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди