Вчені навели беззаперечні докази глобального потепління

Вчені навели беззаперечні докази глобального потепління

Вчені навели беззаперечні докази глобального потепління
. Зображення MustangJoe з сайту Pixabay

Науковці з університетів США дослідили динаміку температурних змін океанів і з'ясували, що протягом останніх років відбулося їхнє рекордне нагрівання.

Коли ми говоримо про глобальні кліматичні зміни, то зазвичай маємо на увазі середні температури приповерхневого шару повітря, оскільки саме в цій зоні планети проживає людство. Але найяскравішим індикатором кліматичної ситуації є Світовий океан — він поглинає понад 90% тепла, що потрапляє в атмосферу через парникові гази, які виділяються через спалювання викопного палива, знищення лісів та іншу діяльність людини.

Проаналізувавши два часових проміжки у 5 та 10 років, вчені з’ясували, що ці періоди стали найтеплішими зафіксованими для океанів роками. При цьому кількість тепла, що постійно додається до них, можна порівняти з ситуацією, якби кожна людина на планеті лишала цілодобово увімкненими 100 мікрохвильових печей.

Зростання температури океанів призводить до посилення штормів і порушує водний цикл, що спричинятиме збільшення кількості повеней, посух та пожеж, а також невідворотне підвищення рівня моря. Крім того, потепління океанів завдає шкоди морським формам життя, оскільки переважна частина видів проживає у двокілометровому прошарку, що нагрівається найбільше.

Вчені навели беззаперечні докази глобального потепління
Річні температурні аномалії у верхньому прошарку води завтовшки 2000 метрів, виражені у зетаджоулях. Cheng et al, Advances In Atmospheric Sciences, 2020 рік

"Досліджуючи океани, ми бачимо тривалий, неперервний і прискорений темп потепління планети Земля. Це страшна новина", — прокоментував результати дослідження один з авторів, професор Джон Абрахам з університету Сент-Томас, штат Міннесота, США.

"Ми з'ясували, що 2019 рік був не тільки найтеплішим зафіксованим роком, а й продемонстрував найбільший річний приріст температури за все десятиліття, нагадування про те, що нагрівання нашої планети, спричинене людиною, невпинно триває", — додав інший член команди, професор Майкл Манн з Університету штату Пенсильванія.

Опубліковане в журналі Advances In Atmospheric Sciences дослідження демонструє, що коефіцієнт зростання швидкості потепління океанів з 1987 по 2019 рік в чотири з половиною рази перевищує такий період з 1955 по 1986 рік. За словами професора Абрахама, накопичення океаном теплової енергії призводитиме до більш екстремальних погодних проявів, як-от вкрай потужні шторми. При цьому сухі ділянки ставатимуть ще сухішими, а дощові ще більше страждатимуть від великих злив.

Крім того, розширення тепліших океанів викликатиме танення льоду, через яке підвищуватиметься рівень морів — до кінця XXI століття вчені очікують його зростання приблизно на 1 метр, що напряму торкнеться 150 мільйонів людей, які проживають на прибережних територіях. Дані науковців підтверджують цей тренд, оскільки протягом останніх 10 років рівень моря виявився найвищим від початку минулого сторіччя.

На початок