На Хмельниччині дорожники, що ремонтують міжнародну магістраль, «засипали» село землею

На Хмельниччині дорожники, що ремонтують міжнародну магістраль, «засипали» село землею

На Хмельниччині дорожники, що ремонтують міжнародну магістраль, «засипали» село землею
. Фото: Суспільне.

Жителі села Подільське Хмельницького району протестують проти того, аби до них звозили грунт, що збирається під час будівництва та ремонту дороги у напрямку Летичева. Кажуть, бояться, що земляний вал, який знаходиться близько хат та свердловини, може зсунутися.

Про це Суспільному розповів місцевий мешканець Віталій Коваленко. Чоловік каже, люди вирішили не пускати вантажівки з землею до села.

Землю, яку вивозять з місця ремонту дороги в село, почали звозити 17 липня, каже місцева жителька Лариса Коско. Висипають її на території колишньої ферми.

«Я і вночі чула, як трактори їхали і цю землю розгортали, а потім вже почали завозити зранку знову. І машина за машиною, тільки гуп-гуп, гуп-гуп, величезні КаМАЗи ж їдуть», - каже жінка.

Селяни проти того, аби у їхнє село звозили землю з ремонту міжнародної магістралі. Фото: Суспільне.
Селяни проти того, аби у їхнє село звозили землю з ремонту міжнародної магістралі. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Кучугури землі можуть зсунутися і засипати свердловину для води, вважає місцевий житель Віталій Коваленко. П’ятиметрова гора землі від найближчої хати за 20 метрів, від свердловини - за 5 метрів, додає чоловік.

«Вони оту землю, і камінці там є, зібрали і завезли нам сюди, оці гори поробили. А якщо та гора зсунеться? У нас ось тут свердловина зроблена, і як підуть дощі, то усе те болото буде сюди стікати. А у тій свердловині там така труба і до неї там вільний доступ, вона ж нічим не закрита. І те болото буде в тій трубі тоді», – каже Віталій Коваленко.

Вантажівки розбивають сільську дорогу, вважає мешканка села Подільське Галина Літвін.

«Окрім того, що мешканці села проти цього мусору, цих земляних валів, то ті ж вантажівки - вони нам усю дорогу повибивали. А її хто буде ремонтувати?», - обурюється пані Галина.

Жителі села Подільське бояться, що земляні вали, які утворилися, можуть зсунутися і засипати свердловину та найближчі хати. Фото: Суспільне.
Жителі села Подільське бояться, що земляні вали, які утворилися, можуть зсунутися і засипати свердловину та найближчі хати. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Нікого з місцевих не попередили про те, що звозитимуть землю в село, говорить місцева жителька Олена Маринюк. Тому ми й вирішили не пускати сюди машини, додає жінка.

«Ми просто зібралися громадою, запросили старосту, яка не приїхала. Вона перед цим нас не зібрала, не запитала нашої думки. Ми перекрили дорогу, то машини розвернулися і поїхали. Документи, чому вони оцей грунт возять до нас сюди, на яких підставах, нам ніхто не показував», - говорить Олена Маринюк.

КаМАЗи, якими вивозять грунт, розбивають сільську дорогу, скаржаться жителі Подільського. Фото: Суспільне.
КаМАЗи, якими вивозять грунт, розбивають сільську дорогу, скаржаться жителі Подільського. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Землю в село Подільське з будівництва дороги мали вивозити в яр поблизу села Рудня, розповідає адміністратор офісу підрядника, який ремонтує дорогу, Василь Яцишин. Це місце виділили на сесії Летичівської тергоромади, додає чоловік.

«Коли це рішення було прийнято, нам показали дорогу, куди це везти. Дорога вузенька, польова. По обидва боки цієї дороги росте фермерська пшениця. І там не можна розминутися, коли потік машин іде, щоб не заїхати на пшеницю. А ми однією машиною вивозити землю теж не можемо. До того ж, фермер, котрому належать посіви пшениці, пригрозив судом. Ми були у відчаї. Аж тут приїжджає людина, яку турки навіть не знали, і каже, що знає про нашу проблему, що нам треба десь дівати грунт, і запропонував нам цю ділянку. Показав нам документи на неї, показав місце, де ми можемо вивантажувати землю, написав такого листа-клопотання, що ми можемо складати у нього на ділянці тимчасово цей грунт», - пояснює Василь Яцишин.

Землю з ремонту міжнародної магістралі планували вивозити в інше місце, але потім домовилися про господарський двір у селі Подільське. Фото: Суспільне.
Землю з ремонту міжнародної магістралі планували вивозити в інше місце, але потім домовилися про господарський двір у селі Подільське. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

За словами старости Руднянського старостинського округу, в яке входить село Подільське, Лідії Малакової, дозволу на вивіз грунту в село вона не давала.

«Про це домовлялися без нас – підрядник, що робить дорогу, і наш житель села Руслан Глуховський. Він на цю землю уже подав документи, виготовляє технічну документацію, але в нього кадастрового номера на цю ділянку ще не має», - каже староста.

Земельна ділянка, на яку зараз вивозять землю з будівництва дороги, перебуває наразі у комунальній власності, а не в приватній, каже начальниця відділу будівництва, архітектури та земельних відносин Летичівської тергромади Олена Поліщук.

Земельна ділянка, на яку зараз вивозиться грунт, є комунальною власністю і її для потреб дорожників не надавали, кажуть в Летичівській селищній раді. Фото: Суспільне.
Земельна ділянка, на яку зараз вивозиться грунт, є комунальною власністю і її для потреб дорожників не надавали, кажуть в Летичівській селищній раді. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Сам Роман Глуховський, який дозволив підряднику вивозити землю з ремонту дороги, запевняє – використає її для благоустрою села.

«Земельна ділянка має певне призначення – це господарський двір. Якої вона власності, мене зовсім не цікавить. Питання в тому, що це господарський двір, на якому я складую зараз землю як для потреб громади, так і для власних потреб», - каже він.

За словами Руслана Глуховського, землею він планує засипати урвище та зробити через нього проїзд, сполучення між хутором та селом Подільське.

Місцевий фермер Руслан Глуховський каже: планує привезеною землею засипати урвище та зробити проїзд між хутором та селом Подільське. Фото: Суспільне.
Місцевий фермер Руслан Глуховський каже: планує привезеною землею засипати урвище та зробити проїзд між хутором та селом Подільське. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

За словами речниці Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області Юлії Манзяк, ремонт автодороги М-30 Стрий-Умань-Дніпро-Ізварине (колишня дорога М-12 Стрий – Тернопіль – Кіровоград – Знам’янка - авт.) проводить турецька компанія з ремонту доріг. Ремонтують 41-кілометровий відрізок дороги від села Голосків до межі з Вінницькою областю.

Що відомо

  • Турецька компанія Onur Taahhut Tasimacilik Insaat Ticaret ve Sanayi A.S. стала переможцем міжнародного тендеру на реконструкцію та капітальний ремонт частини автодороги М-12 Стрий – Тернопіль – Кропивницький - Знам’янка протяжністю близько 41 км. Загальна вартість робіт склала 54 мільйони 622 тисячі доларів.
  • Компанія проводить реконструкцію та капітальний ремонт частини автодороги М-12, яка починається у селі Голосків, що за 30 км від Хмельницького, та закінчується на межі з Вінницькою областю.
  • Реконструкція та капітальний ремонт дороги проводиться відповідно до рекомендацій EuroRAP.
  • Турецька компанія Onur, яка проводить будівельні роботи на ділянці автодороги М-12 Стрий – Тернопіль – Кропивницький – Знам’янка, у травні цього року висловила оптимістичні прогнози, що оновленою трасою можна буде проїхатися уже до Дня Незалежності України.

Читайте також

На початок