Зливові стоки. У Миколаєві реалізується проєкт "Ріка та ми"

Зливові стоки. У Миколаєві реалізується проєкт "Ріка та ми"

Зливові стоки. У Миколаєві реалізується проєкт "Ріка та ми" Колаж Єлизавети Усатенко

У Миколаєві реалізується проєкт "Ріка та ми", який спрямований на дослідження впливу зливових вод на водойми міста. Про це в ефірі Українському радіо: Миколаїв розповів координатор проєкту Валерій Чернявський.

Проєкт "Ріка та ми" реалізується спільно Всеукраїнською благодійною організацією "Ініціатива заради життя" і чеським еколого-соціальним рухом Nesehnuti, що працює на півдні України, зокрема на Миколаївщині та Херсонщині. Рухом Nesehnuti виділяються мікрогранти та кошти, які направлені на розв'язання соціально-екологічних питань.

"27 тисяч гривень виділили у рамках проєкту "Ріка та ми: миколаївська дощова каналізація загрожує екологічній безпеці". За ці кошти провели дослідження, виготовили інформаційну продукцію, а також зроблять короткометражний фільм, який має розкрити цю проблему", – розповів Валерій Чернявський.

Останні два роки маємо велику кількість опадів, тоді ж почалося підійматися питання зливових стоків. Загострилася проблема підтоплення в центральній частині міста, тобто неспроможність зливної каналізації виводити всю кількість стоків.

"Проблема в тому, що система відведення дощової води формувалася в Радянському Союзі у 60-70 роки минулого століття. Ніхто не міг уявити тоді, що громадяни почнуть самовільно врізатися в систему зливостоків, тим самим зливати до ріки продукти своєї діяльності, тобто все те, що дає домоволодіння. Тоді (тобто у 60-70 роки) не планувалися системи очисних споруд на зливостоках і все йшло до ріки", – каже Валерій Чернявський.

Зливові стоки. У Миколаєві реалізується проєкт "Ріка та ми"Фото - Ніни Булах

Наприкінці 2020 року був проведений аналіз води з чотирьох зливостоків.

"Ми дослідили район Нижнього БАМу, де один з виходів розташований біля понтонного мосту, а інший – розташований за Інгульським мостом; дослідили забір води з околиці підприємства "Велам" до півострова Аляуди. Дослідження показали, що показник з БПК5 (біологічне споживання кисню) перевищений в 14,37 раза, залежно від проби, а показник по нітритах перевищений в 10,39 раза, показник по ХСК (хімічне споживання кисню) в 17 - 18, також значно перевищений показник допустимості нафтопродуктів, а окрім цього маємо фосфати в складі зливних вод, що вказує про масове підключення домогосподарств", – розповів Валерій Чернявський.

Зливові стоки. У Миколаєві реалізується проєкт "Ріка та ми"Фото - Ніни Булах

Питання забруднення поверхневих водойм зливовими стоками загострюється з кожним роком, тому що збільшується кількості автомобілів, а також реагентів, якими посипаються в зимовий період дороги. З доріг бруд потрапляє без очищення до поверхневих водойм – до річок, лиманів.

"Дослідження, які проводила Миколаївська міська рада наприкінці минулого століття (1997 рік), показали забруднення твердими частками та нафтопродуктами. Всі випуски зливової каналізації в місті не обладнані очисними спорудами, їх понад 15 цих випусків. На сьогодні міські зливові колектори не мають встановлених нормативів скидів, хоча по законодавству це потрібно робити", – розповів виконувач обов’язків начальника управління екології та природних ресурсів Миколаївської облдержадміністрації Дмитро Мац.

За словами Валерія Чернявського, на сьогодні невідомий об’єм бруду, який щороку з дощовими водами потрапляє до Бугу та Інгулу. У 1997 році мова йшла про нафтопродукти у кількості 5 тис. тонн щороку – це суттєве навантаження для екосистеми.

Читайте також: "Південнобузька мостова переправа. 57 років тому в Миколаєві відкрили Варварівський міст"

"Основна загроза не в пропускній здатності зливостоків, а у відсутності очисної споруди, також необхідно провести роботу з приватними домогосподарствами, які незаконно підключаються до системи зливостоків", – каже Валерій Чернявський.

Головною метою проєкту "Ріка та ми" є розробка програми щодо вирішення комплексу питань з проблеми зливостоків, донести пропозиції до міської адміністрації та надати інформаційну підтримку. Учасники проєкту формують текст з пропозиціями, які, за словами Валерія Чернявського, допоможуть розв'язувати проблему.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Миколаїв у Viber

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди