"Йому був час піти": Аваков подав у відставку. Що кажуть політики та експерти

"Йому був час піти": Аваков подав у відставку. Що кажуть політики та експерти

Оновлено
"Йому був час піти": Аваков подав у відставку. Що кажуть політики та експерти
Колаж, Суспільне

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков 13 липня написав заяву про відставку, на що відреагували низка політиків та експертів. 15 липня Рада відправила Авакова у відставку. Наступного дня новим міністром призначили депутата "Слуги народу" Дениса Монастирського.

Аваков був на посаді 7 років і 4 місяці, це рекорд серед урядовців, він працював у чотирьох Кабмінах. Що про відставку Авакова думають експерти та політики – в матерілалі Суспільного.

"Честь маю!"

"Подав заяву про відставку з посади міністра внутрішніх справ. Дякую команді МВС за роки спільної праці... Маю честь", — передає слова Авакова пресслужба міністерства і надала фото відповідної заяви.

Фото: МВС
МВС
Читайте також: Чи отримали українці сучасний сервіс після реформи Нацполіції. Пояснює експерт

Згодом глава МВС повідомив про свою заяву на особистій сторінці у Facebook.

Депутатка від фракції "Слуга народу" Ірина Верещук повідомила журналістам, що Аваков написав заяву про звільнення з посади міністра внутрішніх справ, бо отримав відповідну пропозицію від президента Володимира Зеленського.

"Президент учора (13 липня – ред.) на фракції сказав нам, що він викликав пана Авакова і запропонував йому написати заяву про звільнення", – сказала Верещук.

За її словами, Зеленський не повідомив народним депутатам причину, у зв’язку з якою запропонував Авакову написати заяву про звільнення.

Аваков перебував на посаді 2694 дні, що становить "7 років, 4 місяці, 16 днів".

Розгляд відставки у Верховній раді

Міністр призначається на посаду за поданням прем'єр-міністра й звільняється з посади Верховною радою. Міністр має першого заступника та заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабміном за поданням прем'єр-міністра відповідно до пропозицій міністра.

Найімовірнішим кандидатом на посаду глави МВС одразу назвали нардепа Дениса Монастирського ("Слуга народу"). Він зазначив під час брифінгу, що профільний комітет з питань правоохоронної діяльності 14 липня розгляне заяву Авакова, а 15 липня відбудеться голосування про відставку, і, ймовірно, комітет розгляне його кандидатуру на засіданні 16 липня. Він також сказав, що з Аваковим він не спілкувався, лише з президентом та фракцією. За словами Монастирського, президент запропонував його "як людину, з якою він йшов в команді, як керівника проф комітету, та як людину, яка може очолити цей напрямок".

"Найскладніше рішення в житті — відповісти "так" на пропозицію президента очолити Міністерство внутнішніх справ. Я розумію, на яку жертву я йду, як людина, як особистість, як політик. Власне, я зробив цей вибір і буду претендувати на цю посаду", — сказав він.

Реакція політиків

Гончаренко
УНІАН

Нардеп Олексій Гончаренко ("Європейська Солідарність") у коментарі Суспільному заявив, що за період перебування на посту глави МВС Арсен Аваков "набрав політичної ваги": "Ми з вами розуміємо, що Аваков за цей час набрав дуже серйозної ваги політичної й можливостей у МВС, яке є найбільшим репресивним міністерством у державі по своїх можливостях...Тобто це є надзвичайно потужна історія".

Зокрема політик зауважив на збільшенні кількості особового складу та бюджету міністерства і додав, що заяви Авакова у парламенті ще немає: "Наскільки я розумію, навіть якщо така заява є, то у Верховну раду вона не поступала точно. Я не можу ні підтвердити, ні спростувати".

Також Гончаренко назвав Авакова "незалежною фігурою", яка заважає президенту Володимиру Зеленському, позаяк він "забагато років" був міністром внутрішніх справ.

"(Аваков — ред.) достатньо незалежна фігура. І я думаю, що це його (Зеленського — ред.) дратує і він хоче поставити на чолі когось... ще одного абсолютного виконавця власної волі", — зазначив нардеп.

Тимошенко
Юлія Тимошенко. Фото: УНІАН

На заяву Авакова у коментарі Суспільному відреагувала також лідерка партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко. Вона переконана, що зміна прізвищ в уряді не змінить ситуацію в країні.

"Я можу вам сказати, що за жодну відставку ми не голосували: ні міністрів, ні будь-кого іншого. Ми не формували цей уряд, ми абсолютно не несемо відповідальність за те, що цей уряд натворив. Тому ми не будемо голосувати за їхні будь-які інші "рокеровки", оскільки ми не віримо, що зміна одних прізвищ на інші щось в країні змінять", — заявила Тимошенко.

Вона переконана, що питання відставки Авакова є повноваженнями "реально діючої влади": "Вони відповідають за тих людей, кого вони ставлять... Це їхня справа".

Андрій Осадчук
Facebook / Andrii Osadchuk

Нардеп Андрій Осадчук ("Голос") розповів Суспільному, що "Голос" став першою політичною силою у залі ВР, яка ініціювала процедуру відставки міністра Авакова: "Найважливіше питання для мене навіть не сама відставка Авакова, хоча це звичайно дуже важливо. Бо за час його управління навряд чи відбулася ефективна реформа МВС. Велике питання, дійсно, хто буде замість Авакова, бо в мене є величезні сумніви, чи це дійсно є бажання зробити систему міністерства внутрішніх справ більш ефективною, чи це просто бажання банкової отримати більший контроль над всією системою МВС".

Арахамія
Слуга народу

Також на заяву Авакова відреагував глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

"(Аваков — ред.) сам написав заяву, причини — невідомі. Але ж не було ніяких сумнівів, що буде мирний сценарій розходу", — заявив він Суспільному, і додав, що Аваков хоче піти "за власним бажанням" і восени планується "велика дискусія" у фракції щодо нового голови комітету з питань правоохоронної діяльності (замість Дениса Монастирського - ред.).

Також він зауважив, що саме він запропонував кандидатуру Дениса Монастирського: "Чесно кажучи, я запропонував. І взагалі, Монастирський доволі часто ходить у Офіс президента і завжди по правоохоронним питанням доповідає. Він людина у команді і всі нормально до нього ставляться. Здається, що у нього вистачить і дипломатії і потужного менеджерського потенціалу, щоб цю важку роль виконувати".

За словами Арахамії, Монастирського у Раді підтримають "більше ніж 300 голосів".

Оновлення: "За" Монастирського проголосували 271 депутат.

Що говорять експерти

Експерт Центру політико-правових реформ Євген Крапивін
Експерт Центру політико-правових реформ Євген Крапивін. Фото: Facebook

За словами експерта Центру політико-правових реформ Євгена Крапивіна, рішення щодо відставки глави МВС виявилося неочікуваним: "Насправді це доволі несподіване рішення і з часом стане зрозуміло, чому воно саме зараз відбувається і тому про якогось наступника говорити дуже складно, бо його не обговорювали публічно і публічно не готували".

"Це дійсно епоха (період перебування Авакова на посту глави МВС — ред.). У тому сенсі, що коли людина пережила чотири уряди і 7 років була міністром, тим паче одразу після Майдану", — додав аналітик.

За його словами, з іншого боку, будь-яка демократична влада має проходити процес ротації і це стало "помилкою і величезним мінусом" міністра. Особливо у тому, що він не визнавав персональної відповідальності за резонансні справи, зокрема — щодо подій у Кагарлику. Він переконаний, що діяльність міністра не сприяла реформі поліції, бо перший етап ще у 2016 році був зроблений і про реформу в принципі "забули": "А там ще є багато чого робити й тут є сподівання, що новий міністр надихне життя у процес і почне продовження того, що вже було розпочато".

Водночас Крапивін не може однозначно оцінити діяльність Авакова: "Позитивно чи негативно... щось зроблено, десь Аваков навпаки — заважав розвитку ідей. Йому було час піти — це факт".

Директор Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін
Директора Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін. Фото: Нацполіція

За словами директора Харківського інституту соціальних досліджень, який вивчає реформу поліції Дениса Кобзіна, про питання щодо звільнення Авакова могло бути "домовлено раніше", але міністр зробив "крок на випередження".

Водночас він додає, що процедура звільнення "не є дуже простою" і вважає, що "до того моменту, поки не будуть всі юридичні процедури завершені — він буде залишатися виконуючим обов'язки".

"Верховна рада буде голосувати за це і все буде залежати від ситуації... Я думаю, що він подав заяву тому що, мабуть, у ВР знайшлось достатньо голосів проти нього. Я думаю, що його відставка незабаром таки відбудеться", — зазначив Кобзін і додав, що впродовж тижня уряд можливо матиме "іншого міністра".

За його словами, Аваков за час свого перебування на посту глави міністерства "не вивів систему МВС на новий рівень, не зробив її дійсно ефективною та європейською, що відбилося на довірі до поліції". Однак зауважив, що міністру "вдалося повернути керованість системі після бурхливого 2014 року" і він показав свої якості "ефективного менеджера" під час пандемії.

"Зараз ми входимо у такий дуже важливий період, бо новим міністрам треба дуже уважно дивитись, бо є ризик, що МВС може на майбутні президентські вибори стати заангажованою інституцією. І це дуже великий ресурс, який може бути використаний, щоб вибори пройшли не так демократично та відкрито, як вони проходили останні рази", — розповів аналітик.

Керівник громадської організації "Бюро експертної політики" Віктор Бобиренко вважає, що через ротацію міністрів Зеленський "збільшує свїй вплив".

"Аваков був лояльним до Зеленського, та все ж незалежним. Він через підконтрольний йому Нацкорпус міг частково контролювали й вулиці: як організовувати, так і паралізовувати вуличні протести. Тепер це все переходить в інші руки і не факт, що Монастирський лояльний до Авакова. Його з Аваковим пов’язують, проте в першу чергу він лояльний до Зеленського. І, можливо, призначення Монастирського — це всього лиш реверанс в бік Авакова при розставанні з ним", — припускає експерт.

За словами експерта, є кілька альтернативних версій, чому Аваков подав у відставку: "Він пішов, бо в Зеленського щось на нього є, або це була полюбовна згода. Третя ж версія припускаю, що Аваков просто розуміє, що скоро цьому режиму кінець і тому залишає цей корабель".

Що відомо про Арсена Авакова

У великій політиці Арсен Аваков з'явився ще у 2005 році після участі "Помаранчевій революції". Увесь період президентства Ющенка він керував Харківською областю, а вже у 2012 році його заарештували в Італії за запитом України, за підозрою в незаконному відчуженні 55 гектарів державної землі у часи керівництва Харківською областю, хоча Аваков заявляв, що справу сфабрикували. Італія відмовилася екстрадувати Авакова в Україну і пізніше відпустила з в'язниці.

Аваков повернувся напередодні парламентських виборів у 2012 році. Тоді він став депутатом від партії "Батьківщина" і, отримавши імунітет, повернувся до України.

Під час Революції Гідності Аваков став комендатом Майдану разом з Андрієм Парубієм, а відтак — виконувачем обов'язків міністра внутрішніх справ. Після подій Євромайдану з 27 лютого 2014 року Аваков був незмінним міністром внутрішніх справ.

Читайте також: Вина, антикваріат та 700 тисяч гривень зарплати. Що задекларував міністр Аваков

Першою гучною справою на цій посаді для нього стало вбивство силовиками одного з керівників "Правого сектору" Сашка Білого 24 березня 2014 року.

У 2015 році міністр Аваков був серед реформаторів міліції, яка згодом стала поліцією. Національна поліція в країні з'явилася також за участі Хатії Деканоїдзе та Еки Згуладзе, які реформували грузинську правоохоронну систему.

Для зміни всієї вертикалі правоохоронної системи було запущено переатестацію. Однак вже у 2016 році Деканоїдзе та Згуладзе пішли з посад, а експерти та активісти, які брали участь у переатестації, полишили комісії, звинувативши керівників МВС у профанації та тому, що значна частина міліціянтів уникла переатестації.

Читайте також: "Може Аваков янгол?" — голова МВС про справи Стерненка, Гандзюк і Шеремета

З Аваковим пов'язують також так звану "справу рюкзаків": розслідування зловживання при купівлі рюкзаків для МВС та Нацгвардії, яке у 2015 році розпочала прокуратура, а пізніше передала Національному антикорупційному бюро. За даними ЗМІ, рюкзаки купувалися через підприємства Олександра Авакова — сина очільника МВС. Сам же Аваков заявляв, що закупівлі відбувалися прозоро, а його родина з цим не пов'язана.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура закрила справу проти молодшого Авакова у 2018 році. Слідство встановило, що мали місце факти проведення тендеру з визначеним наперед переможцем та поставки неякісних рюкзаків, проте відсутність доказів обізнаності Чеботаря С.І. і Авакова О.А. з неналежною якістю рюкзаків, унеможливлює притягнення їх до кримінальної відповідальності", — пояснили тоді рішення в САП.

Досі триває розслідування однієї з найгучніших справ каденції Авакова — щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Журналіст білоруського походження загинув у 2016 році від вибуху. Міністр заявив тоді, що розкриття справи — "справа честі поліції".

12 грудня 2019 року він оголосив про затримання та оголошення про підозри лікарці і волонтерці Юлії Кузьменко, медсестрі парашутно-десантного батальйону Яні Дугарь і ветерану АТО Андрію Антоненку. Докази та результати розслідування Аваков представив під час великої пресконференції за участі президента Володимира Зеленського.

Читайте також: Фонд боротьби з COVID-19. Держаудитслужба виявила порушень у МВС на 26,5 млн гривень

Однак після аналізу запропонованої інформації значна частина громадськості стала на бік затриманих та досі вимагає їх звільнення. Щобільше, вже після того, як Дугарь, Кузьменко та Антоненко опинилися у СІЗО, обвинувачення почало змінювати свої версії. Так, від початку у МВС заявляли, що "Антоненко Андрій, захопившись ультранаціоналістичними ідеями, культивуючи величність арійської раси, розмежування суспільства за принципом національної належності, прагнучи зробити свої погляди об'єктом уваги громадськості, вчиняючи свої дії, щоб привернути увагу громадськості до певних політичних переконань...вирішив створити організовану групу, щоб у її складі вчинити вбивство".

Пізніше слідство назвало організаторами "невстановлених осіб", а трьом затриманим змінили підозри: Кузьменко та Антоненко стали "виконавцями", а Дугарь — "посібницею". Також з мотивів вбивства прибрали заяви про "ультранаціоналістичні ідеї" та "велич арійської раси". Наразі слідство вважає, що невідомі організатори діяли з особистих причин, вирішивши створити "резонансу подію" у суспільстві.

Читайте також: Чотирьох правоохоронців судитимуть за побиття затриманих

Також за міністерства Авакова 23 травня 2020 року у поліцейському відділку міста Кагарлик побили та зґвалтували жінку. Справу розслідувало Державне бюро розслідувань (ДБР) під керівництвом Офісу генерального прокурора. У результаті на лаві підсудних опинилися п’ятеро поліцейських, серед яких і начальник Кагарлицької поліції.

Під час розслідування правоохоронці дізналися ще про низку випадків тортур щодо затриманих у цьому відділку поліції. Зокрема, у січні 2020 року, щоб отримати зізнання у здійсненні крадіжок, двох осіб возили по місту в багажнику машини, били та застосовували до них електричний струм. У травні силовики побили іншого затриманого — він отримав травми середньої тяжкості.

Через тиждень після нападу на жінку Аваков заявив про розпуск місцевого відділення поліції та повідомив, про усунення близько 60 поліцейських. А вже за два місяці, в липні, стало відомо, що в цьому відділку відбулася переатестація, за результатами якої із 40 силовиків, 30 були визнані такими, що відповідають займаним посадам, шість – такими, що заслуговують на підвищення, двох вирішили понизити, а звільнити — одного.

Читайте також: Міністр Аваков – рекордсмен за тривалістю перебування на посаді

Водночас кілька років активісти вимагали відставки Авакова та регулярно проводили акції протесту, зокрема — щодо нападів на активістів та через свавілля поліції. У червні 2020 року під стінами парламенту, коли міністр звітував перед Радою щодо резонансних справ, зокрема зґвалтування у Кагарлику, один з учасників акції намагався вчинити самоспалення на знак протесту проти свавілля через рейдерське захоплення будинку його родини у Новій Каховці. Тоді сім'я заявляла, що бандитів "кришувала" поліція.

Читайте також: Хатія Деканоїдзе про відставку Авакова, реформу поліції та нерозслідувані справи

Що відомо

  • Аваков найдовше перебував на посаді серед українських посадовців – сім років. Він є єдиним міністром, який працює у вже четвертому Кабміні.
  • Повідомлення про відставку Авакова з'являлись і раніше, та 16 червня голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко заявив, що у Верховній раді "поки немає постанов про звільнення Авакова".
  • У травні президент Зеленський заявив, що якщо фігурантів справи вбивства Павла Шеремета "засудили незаконно", він "буде серйозно говорити" з Аваковим щодо його можливої відставки.
  • Голова партії та перший заступник керівника фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко не виключив, що Аваков може стати мером Харкова. Сам Аваков це публічно не коментував.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок