Верховна рада на засіданні 15 липня підтримала відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Це рішення неоднозначно сприйняли в сесійній залі, дві фракції не дали жодного голосу за відставку міністра. Міжнародні експерти вважають, що звільнення Авакова було очікуваним і називають свої версії причин його відставки.
За відповідне рішення проголосував 291 народний депутат. З партії "Слуга народу" 229 депутатів підтримали відставку Авакова, з партії "Європейська Солідарність" висловилися "за" 16 парламентарів, з групи довіра — 18, а з "Голосу" — 15 депутатів. З партії "Батьківщина" та "Опозиційна платформа — За життя" жоден депутат не віддав голосу за відставку міністра.

Перед голосуванням у виступах з трибуни депутати по-різному висловлювалися щодо відставки Авакова. Зокрема, Олександра Устінова з "Голосу" сказала, що "у МВС не мало бути такої людини як Арсен Борисович Аваков".
"Коли я чую про "державницьку позицію, я згадую зґвалтованих дівчат, вбитих дітей, розслідування щодо яких досі не завершено. Я згадую волонтерів, які просиділи 500 днів у в'язниці лише тому, що "аваківські менти" фальсифікували справи, їх не можна назвати правоохоронцями", — заявила депутатка.
Читайте також: "Йому був час піти": Аваков подав у відставку. Що кажуть політики та експерти
Сергій Соболєв з "Батьківщини" заявив, що його фракція "не голосувала ані за уряд прем'єра Шмигаля, ані за уряд експрем'єра Гончарука".
"І тому нас дуже дивує: ті, хто так активно підтримували уряди Гончарука і Шмигаля — тепер так просто здають членів їхніх команд. Це характеризує вас — які ви всі моральні, чесні і як ви живете! Арсен Аваков — це людина, яка у лютому 2014 року була серед тих, хто реально врятував цю країну. Але ви вирішили його здати. Ми не беремо участь у цьому голосуванні", — сказав депутат.
Володимир Арешонков з групи "Довіра" напроти висловився на підтримку очільника МВС. Він сказав, що "Аваков виконав свою історичну роль" і "є справжнім патріотом своєї країни". На його думку, "саме завдяки Авакову вдалося зберегти територіальну цілісність України".
Після цього парламент 291 голосом звільнив Авакова з посади міністра внутрішніх справ.
"Прошу профільний комітет оформити постанову за наслідками прийнятого рішення. Варто подякувати Авакову за всі роки, які він працював на користь нашої держави", — сказав голова парламенту Дмитро Разумков.
Що кажуть міжнародні експерти
Причини раптової відставки міністра внутрішніх справ досі не відомі. Офіційно — Аваков написав заяву за власним бажанням, але чому саме зараз, в останній тиждень роботи Ради перед канікулами, він не пояснив. На думку міжнародного експерта з питань економіки країн колишнього СРСР Андерса Аслунда, є дві різні версії відставки.
"Перше — це те, що в нього не вийшла реформа поліції. І це, звісно, не подобається Заходу. Але це єдиний керівник структур, який не є людиною Зеленського. А друга версія — що Баканов — це людина Зеленського, СБУ, генпрокурор Венедиктова це його людина або людина Єрмака і зараз Зеленський хоче поставити іншу людину на місце Авакова, бо він хоче мати своїх людей", — заявив Аслунд Суспільному.
Аналітик московського Центру Карнегі Костянтин Скоркін каже, що у Росії відставку Авакова будуть пов'язувати з "американським впливом".
"Аваков є досить одіозною постаттю в Росії, що пов'язане з тим, що йому приписують покровительство націоналістичних організацій, наприклад "Азовом". А це, ви розумієте в Росії, широко розкручена в пропаганді тема. Також, думаю, будуть радіти, що нібито в команді Зеленського є неполадки, йде один з ключових міністрів. І звісно буде приписуватися якийсь американський вплив. Вже зараз в соцмережах є відгуки, де ключовим фактом є фото, де Аваков разом з Джорджем Кентом", — зазначив експерт.
Читайте також: Хатія Деканоїдзе про відставку Авакова, реформу поліції та нерозслідувані справи
Редактор брюссельського бюро Радіо Свобода Рікард Йозвяк зазначив, що відставка Авакова не викликала подиву в ЄС: "В Європі, власне в Брюсселі, зробили записи, як і зазвичай, щодо цього рішення. Але не було якогось шоку чи великого здивування. Єдина річ, це те, що містер Аваков був на посаді дуже довгий час. І людям цікаво знати, що ж сталося в Києві, бо він пережив так багато урядів".
Що відомо
- 13 липня 2021-го міністр внутрішніх справ Арсен Аваков написав заяву про відставку.
- Аваков найдовше перебував на посаді серед українських посадовців – сім років. Він є єдиним міністром, який працює у вже четвертому Кабміні.
- Повідомлення про відставку Авакова з'являлись і раніше, та 16 червня голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко заявив, що у Верховній раді "поки немає постанов про звільнення Авакова".
- У травні президент Зеленський заявив, що якщо фігурантів справи вбивства Павла Шеремета "засудили незаконно", він "буде серйозно говорити" з Аваковим щодо його можливої відставки.
- Голова партії та перший заступник керівника фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко не виключив, що Аваков може стати мером Харкова. Сам Аваков це публічно не коментував.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!