Хроніка вакцинації на Запоріжжі: як щеплення від COVID-19 ставало доступним

Хроніка вакцинації на Запоріжжі: як щеплення від COVID-19 ставало доступним

Марафон
Хроніка вакцинації на Запоріжжі: як щеплення від COVID-19 ставало доступним

Від початку вакцинальної кампанії в Україні та у Запорізькій області, зокрема, минуло майже п'ять місяців. Про непростий шлях від першого щепленого - до відкриття центрів масової вакцинації згадує Суспільне Запоріжжя.

Фаза підготовки до масового щеплення від коронавірусної хвороби розпочалася у січні 2021. Очільник Департаменту охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Олексій Кулинич тоді зазначив, що МОЗ виділило п’ять етапів вакцинації, які розраховані на 2021-ий та частину наступного року. За рекомендацією Всесвітньої організації здоров'я громадян поділили на дев'ять категорій, згідно з вірогідністю зараження COVID-19.

Першими, за планом, мали отримати щеплення медики, за ними - військовослужбовці і працівники соцзахисту. Тоді ж, узимку, в Запорізькій області було створено перші 24 мобільні бригади, що мали розпочати щеплення, щойно надійде вакцина.

Перша хвиля імунізації стартувала в Україні 24 лютого, а вже в ніч проти 25 лютого до Запоріжжя доставили першу партію вакцин AstraZeneca. Так область отримала 24 тисячі доз для щеплення. На той момент в усій країні встигли щепити тільки 160 людей.

25 лютого першу дозу вакцини у Запорізькій області отримав лікар-анестезіолог Ярослав Наговський. За його словами, він спостерігав, як люди хворіють на COVID-19, тому вирішив вакцинуватися з власної ініціативи.

Хроніка вакцинації на Запоріжжі

З 1 березня в Україні розпочалася реєстрація до електронної черги на вакцинацію проти COVID-19 через державний портал "Дія", сімейних лікарів і сайт МОЗ. Зареєструватися могли всі охочі, щоправда, точних прогнозів щодо того, коли почнуть масово щепити зареєстрованих ніхто не давав.

16 березня обласна координаторка МОЗ з питань імунізації проти COVID-19 Марина Колерова розказала, що в Запорізькій області готові поступово знижувати вік і збільшуючи коло вакцинованих. Голова Департаменту охорони здоров'я ЗОДА Олексій Кулинич повідомив, що 22 березня відкриють перші стаціонарні пункти імунізації - при лікарнях первинної ланки. Таким чином, стартував другий етап вакцинації. 30 березня стаціонарних пунктів в області було вже 24.

Хроніка вакцинації на Запоріжжі

23 квітня, під час брифінгу, головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко повідомив, що Запорізька область, разом із Харківською та Одеською, відстають від плану вакцинації проти COVID-19, ухваленого Міністерством охорони здоров'я. Голова Департаменту охорони здоров'я Запорізької обласної адміністрації Олексій Кулинич у коментарі Суспільному сказав, "ми пришвидшили цю позицію". І дійсно, з 28 квітня у Запорізькій області запрацювало 99 стаціонарних пунктів щеплення. Згідно з рішенням оперативного штабу з протидії COVID-19, у кожному з них мали робити не менше 90 щеплень щодоби.

12 травня на Запоріжжі перші запрошення від сімейних лікарів отримали громадяни, які зареєструвалися у чергу на щеплення. Перевага тоді надавалася тим, хто належить до групи ризику — людям, старшим за 65 років. Напередодні прем'єр-міністр Денис Шмигаль оголосив про початок масової вакцинації зареєстрованих через "Дію", але насправді чекати довелося ще півтора місяці.

Хроніка вакцинації на Запоріжжі

19 червня у Запоріжжі побували представники місії Всесвітньої організації охорони здоров’я - Вусала Аллахвердієва та професор, член національної технічної групи експертів із імунізації Дмитро Степанський. Вони зазначили, що вкрай необхідно відкривати центри вакцинації, щоб охопити якомога більшу кількість населення, особливо, похилого віку, що є першочерговою метою кампанії. На думку експертів, такі центри дозволять вакцинувати 5-10 тисяч людей щодня. Раніше про потенціал у 5 тис. щеплень щодня казав і голова ЗОДА Олександр Старух.

Нарешті 24 червня у обласному центрі відкрили 5 центрів масової вакцинації проти COVID-19 у медичних закладах (згодом стало відомо про ще один - в Обласному центрі молоді). Всі вони працюють у вихідні і приймають тих, хто раніше зареєструвався в електронній черзі. Як розповідали медики в одному з центрів, вони готові робити до 160 щеплень щодня. 3 липня перший центр масової вакцинації відкрився у Мелітополі.

Хроніка вакцинації на Запоріжжі

Наразі вакцинація триває. Як повідомляє Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ, протягом минулої доби, 5 липня зроблено 2116 щеплень, зокрема, 1500 – повторних (закінчили вакцинацію).

Загалом із початку вакцинальної кампанії щеплені 70 513 мешканців області, зокрема, одне зробили 40 834 з них, закінчили вакцинацію (отримали 2 щеплення) – 29 679 людей.

Що відомо

  • У Запорізькій області станом на 6 липня зафіксовано 104 703 (+9) лабораторно підтверджених випадків захворювання на COVID-19. Загалом одужали 101 929 (+3) пацієнтів, загальна кількість померлих – 2 444, обстежено за добу 400 людей. Активні випадки (продовжують лікуватись) – 327, із них 75 лікуються в стаціонарах, 252 – вдома в режимі самоізоляції під наглядом лікарів.
На початок