Наростити темпи та відкрити пункти масової вакцинації. Що радить місія ВООЗ Запорізькій області

Наростити темпи та відкрити пункти масової вакцинації. Що радить місія ВООЗ Запорізькій області

Наростити темпи та відкрити пункти масової вакцинації. Що радить місія ВООЗ Запорізькій області
Суспільне Кропивницький

Запорізькій області треба нарощувати темпи вакцинації населення та відкривати пункти масового щеплення, аби до вересня поточного року охопити якомога більше людей, старших 65 років. Це є пріоритетом та завданням, яке поставив уряд України перед усіма регіонами.

Про це в етері програми "Сьогодні. Головне" на "UA:Запоріжжя" розповіли спеціалістка з питань імунізації Бюро ВООЗ в Україні Вусала Аллахвердієва та професор, член національної технічної групи експертів з імунізації Дмитро Степанський.

У Запоріжжі протягом двох днів 17 та 18 червня із моніторинговим візитом перебували представники МОЗ, НСЗУ та Всесвітньої організації охорони здоров’я, аби подивитися, як організований процес імунізації від COVID-19. По завершенні візиту вони розповіли Суспільному, яким бачать темп вакцинації в регіоні та що рекомендують зробити надалі.

Про результати візиту

Дмитро Степанський наголосив, що це були не перевірки, а саме візити. Мета — покращити охоплення та якість вакцинації від COVID-19. Такі поїздки, за словами Вусали Аллахвердієвої, є обовязковою частиною будь-якої масової імунізації. В Україні вони стартували у травні 2020 року. Стандартна програма включає ознайомлення з тим, що зроблено на рівні керівництва регіону та координаційного комітету, на рівні складів та первинних медичних закладів.

"Ми ознайомились з робою Департаменту охорони здоров'я, лабораторного центру МОЗ, складу на базі дитячої клінічної лікарні, пунктів вакцинації та мобільних бригад на рівні ЦПМСД", — розповіла Вусала Аллахвердієва.

Експертка зазначила: на Запоріжжі робота організована добре й, не зважаючи на велике навантаження, реалізуються необхідні завдання. Також гості студії відзначили професіоналізм медичних працівників області.

Дмитро Степанський повідомив, що станом на 16 червня 2021 року в області введено 64 тисячі доз вакцини, тобто Запорізький регіон входить до першої десятки за темпами імунізації. "Але таке велике потужне промислове місто як Запоріжжя має великий потенціал для збільшення охоплення щепленнями", — додав він.

Про подальше планування вакцинальної кампанії та вакцину

Вусала Аллахвердієва розповідає, що в Запорізькій області на базі центру контролю захворюваності планують створити підрозділ з імунопрофілактики: "Ми сподіваємось, що цей центр візьме на себе частину навантаження координаційного комітету, який, своєю чергою, зможе більше займатися питаннями середньострокового та довгострокового стратегічного планування, аби вчасно охопити щепленнями пріоритетні групи населення до кінця цього року, як того вимагає уряд країни".

Результати візиту ВООЗ та МОЗ
Вусала Аллахвердієва, спеціалістка з питань імунізації Бюро ВООЗ в Україні. Суспільне Запоріжжя

"Якщо на початку року в нас був план охопити вакцинацією 50% населення до березня 2022 року, то зараз через рішення уряду, цілі перенесли на 2021 рік. Відповідно, регіони повинні мати стратегічне бачення, яким чином така робота буде організована", — каже представниця ВООЗ.

За її словами, наразі робота проводиться на достатньому рівні, але тепер є нове завдання — відкриття пунктів вакцинації, які потрібні для того, щоб максимально вакцинувати людей старшого віку до вересня цього року. Йдеться про людей, яким більше 65 років. Їх в країні 7 мільйонів.

"На кінець травня по всій Україні тільки 4% людей похилого віку було охоплено, а це найголовніша мета цієї вакцинальної кампанії. Бо саме серед цієї групи висока летальність. І щоб зменшити навантаження на систему охорони здоров'я, треба вакцинувати саме цю частину населення", — каже Вусала Аллахвердієва.

Відкриття пунктів масової вакцинації дає можливість щепити велику кількість людей. У таких центрах можна вакцинувати 5-10 тисяч людей щодня. Наразі таке завдання стоїть перед Запорізькою областю. "Це мають бути великі будівлі, стадіони, де можна вакцинувати велику кількість населення без шкоди інфекційному контролю".

Що ж до забезпечення вакциною, то все залежить, за словами Вусали Аллахвердієвої, від темпів вакцинації: "Вакцина в кожну область йде в міру того, як вона там використовується. Якщо темпи вакцинації виростуть, то буде додаткове постачання". Також експертка додала, що влітку очікується збільшення кількості поставок вакцин в Україну.

Про "зелену зону" та потенційні ризики

Дмитро Степанський зазначає, що Україна не зможе перервати пандемію без великого охоплення щепленнями. "Не треба тішити себе думкою, що зараз Україна та Запорізька область перебувають у "зеленій" зоні. Все може дуже змінитися, ми бачимо дані з інших країн, де починає рости захворюваність. Тому нам потрібно нарощувати темпи щеплення. І звичайно, що центри масової вакцинації можуть у цьому допомогти."

Результати візиту ВООЗ та МОЗ
Дмитро Степанський, професор, член національної технічної групи експертів з імунізації. Суспільне Запоріжжя

Вусала Аллахвердієва додає, що наразі вакцинація груп ризику (медиків, людей похилого віку та з супутніми захворюваннями) відбувається не тими темпами, як очікувалось.

"Чому? Бо немає достатньої кількості вакцини. 7 мільйонів людей похилого віку в країні, а в країну завезли тільки до трьох мільйонів вакцин. І поки ми їх не охопимо вакцинувати інші групи населення ВООЗ не рекомендує. Коли ми їх охопимо, тоді вже можна працювати з іншими групами", — зазначає вона.

Представниця ВООЗ наголошує, якщо Україна не виконає це завдання до наступної хвилі, тоді знову доведеться входити в ""жорсткий локдаун, як це було у 2020 му році.

Що відомо

  • У Запорізькій області з 28 квітня запрацювали 99 стаціонарних пунктів щеплення при медичних закладах.
  • У Запорізькій області найбільше охочих щепитися вакциною Pfizer/BioNTech, яку наразі використовують для щеплення цільових груп.
  • Станом на 19 червня в Запорізькій області щеплено 58 469 осіб, в т.ч. охоплено одним щепленням 47 897 осіб, закінчили вакцинацію (отримали 2 щеплення) - 10 590 осіб.
На початок