"Ринок землі запрацював, але вільної землі немає" — прикарпатський аграрій

"Ринок землі запрацював, але вільної землі немає" — прикарпатський аграрій

"Ринок землі запрацював, але вільної землі немає" — прикарпатський аграрій
Суспільне Карпати

Відкриття ринку землі в Україні не означає, що її почнуть масово скуповувати, натомість орендні відносини між власниками паїв та орендарями стануть прозорішими та надійнішими. Про це Суспільному Карпати розповів прикарпатський аграрій Богдан Тимофійчук.

Богдан Тимофійчук працює в аграрній галузі з 1995 року. Розпочинав на Кіровоградщині. З 2008 року веде сільськогосподарський бізнес на Снятинщині. Сьогодні — це територія Снятинської та Заболотівської територіальних громад. Його підприємство господарює на території площею 2,5 тисячі гектарів. Це здебільшого землі власників паїв. Лише 2 % орендованих ділянок складає комунальна земля.

Як розповів Богдан Тимофійчук, прикарпатці мають західний спосіб мислення, люблять землю та не поспішають її продавати. Щоправда, через низький рівень життя і той факт, що в основному власниками земельних паїв є пенсіонери, до нього і раніше часто зверталися селяни з проханням викупити їхні наділи.

Читайте також: Бізнес на висоті. Як відкриття ринку землі впливає на прикарпатські полонини

"Найбільші земельні банки, де обробляється орна частина землі, розташовані на Коломийщині, Снятинщині, Городенківщині, Рогатинщині та в Галичі. За 12 років моєї роботи на Снятинщині до мене зверталися до 40 людей, які мали бажання продати земельні ділянки. Натомість ми пропонували їм оренду плату на 5 років авансом. Вони отримують солідну суму – до 3 тисяч гривень, залежно від якості грунтів (для порівняння, у Молдові – 75 євро, у країнах Балтії – до 150). Таким чином власник має підтримку до пенсії грошима або може взяти зерном за собівартістю (70 % беруть збіжжям, 30 % – грошима)", – розповідає аграрій.

Богдан Тимофійчук каже, що до цього часу землю продавали незаконно. Сьогодні ж багаторічні орендарі мають першочергове право на придбання, але не поспішають її купувати, оскільки гроші працюють в інших напрямках.

"Ми беремо в банках величезні кредити. Розвиваємо агробізнес. Купуємо нову техніку, заводимо тваринництво, придбали стадо племінних овець. Нам вкрай потрібні гроші для матеріально-технічного розвитку та нарощування основних засобів. Хто сказав, що нам треба купувати цю землю? Оренда – це набагато вигідніше. Ми готові придбати сьогодні лише до 3 % орендованих ділянок", – каже Богдан Тимофійчук.

Читайте також: Що зміниться із запуском ринку землі. Пояснює міністр

Підприємство Богдана Тимофійчука уже другий рік поспіль користується державними механізмами підтримки аграріїв. Зокрема, це пільгова система кредитування, яка дозволила втримати бізнес в період пандемії. З жовтня 2020 до квітня 2021 року кредитну ставку було знижено до 0 %, зараз вона складає 3 %. Аграрій каже, це найнижчий кредит за всю його сільськогосподарську діяльність.

Агробізнес підприємця належить до середнього фермерського господарства. Богдан Тимофійчук каже, загрозу фермерському селянському руху в Україні бачить у великих агрохолдингах, які мають у користуванні від 200 до 700 тисяч гектарів землі. Частина цього бізнесу сьогодні вже в руках іноземців, в тому числі і на Прикарпатті.

"Вони підсунули людям додаткові угоди, в яких вказали, що продовжують договір оренди до 49 років. Власники паїв – літні люди, які не розібралися. Ніхто не зможе зараз у них нічого відсудити. Уявіть собі – підростає нове покоління фермерів. У нас запрацювали аграрні коледжі та університети. До мене приходять молоді хлопці, які би хотіли займайтися фермерством, а от якраз землі для цього вже немає. Запрацював відкритий ринок землі, але вільної землі немає, повірте", – розповідає Богдан Тимофійчук.

Що відомо

  • 16 червня уряд затвердив правила перевірки власників земельних ділянок.
  • У НБУ не очікують швидкого зростання кредитування на купівлю землі.
  • Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що з 1991 року близько 5 мільйонів гектарів української землі були виведені у приватну власність через різноманітні "схеми".
  • 24 травня президент України Володимир Зеленський публічно підписав закон, який спрощує населенню та бізнесу доступ до землі.
  • У ніч на 31 березня 2020 року український парламент ухвалив закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. До цього часу люди могли передавати землю лише в оренду.
  • Продаж землі стане можливим з 1 липня 2021 року. До 2023 року право на покупку землі буде лише у фізичних осіб. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.
  • Верховна рада 18 травня схвалила закон № 2195, який передбачає порядок продажу та передачі в користування земельних ділянок державної та комунальної власності.

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

На початок