Колекціонує автентичні вишиванки, яким понад 100 років, фольклористка з Хмельниччини

Колекціонує автентичні вишиванки, яким понад 100 років, фольклористка з Хмельниччини

Колекціонує автентичні вишиванки, яким понад 100 років, фольклористка з Хмельниччини Фото: Суспільне Поділля

Чверть століття Славутська фольклористка, керівниця гурту “Перлинка” Майя Сайпель разом зі співаками досліджує етнічну культуру району: записує старовинні пісні та шукає автентичний одяг. Зараз у її колекції – понад пів сотні сорочок, вишитих 100 чи й більше років тому майстринями Славутського району.

На зустріч з кореспондентом Суспільного, Майя Сайпель вбралася, як жінки цієї частини Волині 150 років тому.

Сорочка кінець XIX століття,з села Гута Славутського району. Фартух та спідниця — реплікаСуспільне Поділля

Сорочка кінець XIX століття,з села Гута Славутського району. Фартух та спідниця — репліка

“Сорочка кінець XIX століття, сорочка з села Гута Славутського району. Фартух — це вже репліка, ми відшиваємо багато одягу за зразками нашого одягу Славутського району. Спідницю – мама пошила. Я такої спідниці не бачила, але вона дуже добре пам’ятає, що така була в її прабаби Ганни, вона каже: “Я завжди хотіла, щоб ти мала таку спідницю”. Ми шукали подібний матеріал кілька років, і дійсно відшили з такими плісочками і складочками, таку, як в Славутському районі”, - розповідає Майя Сайпель.

Скриня Майїної прапрабабці Ганни Коваль тепер – у світлиці Славутського будинку дитячої творчостіФото: Суспільне Поділля

Скриня Майїної прапрабабці Ганни Коваль тепер – у світлиці Славутського будинку дитячої творчості

Скриня Майїної прапрабабці Ганни Коваль, яка йшла заміж в селі Хоровець до більшовицького перевороту 1917 року, тепер у світлиці Славутського будинку дитячої творчості. У скрині домоткані покривала, полотно для одягу, рушники й сорочки. Усе це, говорить Майя Сайпель, використовують учасники гурту “Перлинка” у своїх виступах. З її слів, вони виходять на сцени фольклорних пісенних фестивалів у автентичних народних волинських костюмах. І побували у понад 10 країнах світу.

“Люди за кордоном до цього часу сприймають нас як козаків в шароварах. В них образ українця за кордоном складається саме з центральної України, і коли ми приїжджаємо, показуємо зовсім іншу культуру, вони розуміють, що Україна дуже багата, і кожен регіон абсолютно неповторний”, - розповідає фольклористка.

У колекції старовинних вишитих сорочок Майї Сайпель – понад пів сотні старовинних вишиванокФото: Суспільне Поділля

У колекції старовинних вишитих сорочок Майї Сайпель – понад пів сотні старовинних вишиванок

У колекції старовинних вишитих сорочок Майї Сайпель – понад пів сотні старовинних вишиванок. Вона каже: збирати автентичний одяг почала ще її мама.

“Вона була вчителем молодших класів з поглибленим вивченням народознавства. Я вже не знаю, де їх тримати. Вдома вже забиті дві шафи, тут вся світлиця в сорочках”, - коментує Майя Сайпель.

Візерунки та крій волинських вишиванок відрізняються від подільських чи поліських. Та додає, що коли одяг у поганому стані, відшиває з нього візерунки. Як – от фартух, в якому виступає на концертах.

Візерунки та крій волинських вишиванок відрізняються від подільських чи поліськихФото: Суспільне Поділля

Візерунки та крій волинських вишиванок відрізняються від подільських чи поліських

“Це вже репліка, це моя остання робота, я вирішила вишити фартух, вибрати візерунок з сорочки, тут багато ниток повилазило, але фрагмент можна вибрати і вишити хрестик до хрестика. Сорочку вже не вдягнеш, вона вже в такому стані, її вже лише показувати. А фартух ношу, виступаю в ньому”, - каже фольклористка.

Майя Сайпель розповідає, що хотіла б, аби її колекцію старовинного одягу бачили й інші жителі Славутського району: “Нема де навіть його показувати. Я взагалі мрію, щоб це була якась велика кімната, щоб можна було зробити музей”.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди