Чи зростуть тарифи після припинення держрегулювання цін на газ. Пояснює експерт

Чи зростуть тарифи після припинення держрегулювання цін на газ. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Чи зростуть тарифи після припинення держрегулювання цін на газ. Пояснює експерт
unsplash

З 20 травня припиняють діяти спеціальні обов'язки щодо продажу природного газу підприємствам теплопостачання. Уряд більше не регулюватиме ціни для Теплокомуненерго і не зобов'язуватиме “Нафтогаз” продавати газ для них за фіксованою ціною. Що припинення спеціальних обов'язків щодо продажу природного газу означатиме для кожного українця на практиці, Українському радіо розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Так, Корольчук пояснив, що механізм покладання спеціальних обов'язків передбачає, що компанія, яка споживає газ, в цьому випадку це Теплокомуненерго, отримувала газ від “Нафтогазу” за ціною, нижчою, ніж ринкова. Це означає, що остання ціна на газ 6,5 тисяч гривень, тобто виробництво гігакалорії їм обходилось в середньому в 1600-1700 гривень. Але насправді ця ціна була не ринковою, і, щоби підприємству працювати не у збиток, вони повинні продавати гігакалорію за ціною 2200-2300 гривень.

"Тому тарифи обов’язково підвищаться мінімум на третину. Але від цього буде зростати вартість газу, яка буде десь в районі 10 тисяч гривень, й думаю, що може бути й більше — 12-14 тисяч за тисячу кубометрів”, — розповів Корольчук.

За його словами, підвищення цін дозволить Теплокомуненерго повністю розраховуватися за отриманий газ.

"Зараз, коли вартість гігакалорії складає 1600 гривень, вони збирають гроші з населення, але їм цих грошей не вистачає, щоб повною мірою за ринковою ціною віддати кошти постачальникам газу. Тому рішення уряду означає, що ціна буде ринкова, "Нафтогаз" більше не буде постачати газ за пільговими цінами", — пояснив експерт.

Так, Теплокомуненерго отримають можливість купувати в інших постачальників газу, але в усіх Теплокомуненерго є борги, тож ця компанія не може змінити постачальника. Всі повинні будуть повернутися до "Нафтогазу". Загалом борги складають 67 мільярдів гривень, з них 30 мільярдів — це різниця в тарифах, коли Теплокомуненерго продавали тепло дешевше для населення. Так сформувалась різниця між ринковою ціною та тарифами, і доплачувати повинні були органи місцевої влади, тому що центральний бюджет відмовився це робити. А з місцевої влади практично ні в кого немає такої можливості.

"Потягнуть цю різницю тільки Київ, Харків і Одеса", — вважає експерт.

Він уточнив, що з 12 компаніями Києва та Харкова "Нафтогаз" підписав угоду, відтак в них вартість гігакалорій буде дешевша, що відобразиться на ціні виробництва тепла та гарячої води.

"Їм виставили ціну у 8300 гривень, з транспортуванням вийде близько 11 тисяч гривень за тисячу кубометрів. Для звичайних Теплокомуненерго ціна буде вищою", — сказав він.

На його думку, саме тому ринок відкривається й Теплокомуненерго отримують можливість купувати газ в інших постачальників, але проблема в тому, що є колізія законодавства. Всі повинні все одно купувати в "Нафтогазу", оскільки всі боржники.

"Тому, я думаю, що ПСО (публічні спеціальні обов’язки, покладені на газопостачальні кампанії державою задля врегулювання ринку газу — ред.) буде продовжено, коли держава фактично встановить регульовану ціну для Теплокомуненерго. Це ми побачимо, мабуть, ближче до осені, тому що зараз літній період. Восени питання актуалізується, і, думаю, “Нафтогаз” далі постачатиме всім компаніям газ за такою ціною. Питання лише в тому, де ж тоді ринок”, — зауважив Корольчук.

Що відомо

  • Уряд готує законопроєкт, який дозволить урівняти ціну на розподіл газу в середньому по країні. Всі газопостачальні компанії навесні або влітку мають представити людям свої річні продукти.
  • Раніше Кабінет міністрів ухвалив рішення стосовно встановлення з 1 лютого 2021 року на період дії карантину ціни на природний газ на рівні 6,99 гривні за кубометр для побутових споживачів.
  • Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, знизила граничний тариф на розподіл газу до 1,79 грн за кубометр. Водночас для деяких компаній ця сума буде нижчою.
  • Міністерство соціальної політики спростило процедуру інформування про зміну постачальника газу для побутових клієнтів, які отримують субсидії чи пільги.
  • Кабмін скасує обмеження ціни на газ для населення для отримання траншу від МВФ.
  • Кабінет міністрів планує скоротити виплати субсидій на оплату житлово-комунальних послуг в лютому на 1,5-2 млрд гривень через зниження ціни на газ для побутових споживачів.
  • Кабінет міністрів призначив Юрія Власенка новим тимчасовим керівником ПАТ "Центренерго". Також повністю оновлено склад топменеджменту компанії.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок