Посли країн-членів Європейського Союзу затвердили відкриття кордонів для повністю вакцинованих від COVID-19 туристів з інших країн. Для цього потрібно бути щепленими двома дозами вакцини чи прищепитися однодозовим препаратом. Свою вакцинацію потрібно буде підтверджувати.
"Посли ЄС домовилися оновити підхід щодо поїздок з-за меж ЄС. Рада тепер рекомендує країнам-членам послабити обмеження для тих, хто вакцинований схваленими вакцинами", — заявив речник Європейської комісії на брифінгу 19 травня.
За його словами, також ЄС розширить перелік країн, між якими будуть відкриті кордони без серйозних обмежень, однак не уточнив, як саме. Єврокомісія визначила критерії таких країн і схвалила надзвичайний механізм призупинення дозволу на в'їзд вакцинованим у разі, якщо нові штами COVID-19 ширитимуться ЄС.
Рішення ще має затвердити Рада ЄС, однак це формальність, яка має відбутися у короткі терміни. Те, яким має бути підтвердження вакцинації туристів, ЄС вирішуватиме окремо з кожною країною. Нині у Євросоюзі схвалені чотири вакцини — Pfizer, Moderna, AstraZeneca і Johnson&Johnson.
Значення для громадян України
Станом на травень та початок літа рішення ЄС відкриває небагато можливостей для України. Причини цьому дві:
- вакцинація в Україні триває украй повільно;
- внутрішні сертифікати вакцинації мають запрацювати з липня, за обіцянками МОЗ, а коли будуть створені зовнішні для виїзду закордон — невідомо.
18 травня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що задля якнайшвидшого спрощення подорожей Україна веде переговори щодо визнання свідоцтв про вакцинацію з іншими країнами, зокрема й сусідніми. Серед них зокрема й країни ЄС — Угорщина та Румунія. Принаймні ці дві держави гарантували, що визнають український зразок документа, тоді як незрозуміло, чи прийнятним його порахують інші країни Союзу.
Читайте також: Довідки, паспорти чи сертифікати. Які документи про вакцинацію планують впровадити
До впровадження сертифікатів повністю вакциновані українці за запитом і за потреби зможуть отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію для перетину державного кордону. У МОЗ стверджують, що таке свідоцтво наразі є чинним. Воно видається у паперовій формі з печаткою та підписом лікаря і предʼявляється при перетині державного кордону. Але чи визнаватимуть такий документ європейські прикордонники після рішення 19 травня, також невідомо.
Водночас заступник міністра цифрової трансформації заявляв, що зовнішній сертифікат буде містити прізвище та імʼя англійською, дату народження, інформацію про дату щеплення, тип вакцини та кількість доз, а МОЗ переконувало, що орієнтуватиметься на вимоги ВООЗ та Єврокомісії при створенні українського сертифіката вакцинації.
Читайте також: Греція відкрила кордони для туристів, в тому числі й з України
Багато туристичних країн визнали сертифікати вакцинації до офіційного рішення ЄС. Серед таких і члени Союзу, які пускають українців і з тестами, — Болгарія та Греція. Грузія, Хорватія та віднедавна Кіпр також вважають сертифікат документом, що дає дозвіл на в'їзд. Але для перетину цих кордонів українським мандрівникам поки що надійніше робити ПЛР-тести.
Дискримінація чи дозвіл
Прем'єр Денис Шмигаль заявляв, що нині уряд готовий затвердити та запровадити будь-яку модель документу: цифрову з QR-кодом чи формалізовану довідку про вакцинацію міжнародного стандарту, яка діє в усьому світі. При цьому прем'єр засудив домовленості між країнами щодо взаємного визнання сертифікатів.
"Вести сьогодні переговори з окремими країнами щодо взаємного допуску вважаю недоцільним. Весь світ сьогодні говорить про уніфікацію і про недискримінацію. Неможливо, щоб дві країни домовилися, а всі решта лишилися десь за бортом", — сказав Шмигаль.
Ця заява прозвучала до того, як МЗС оголосив про першу двосторонню домовленість з Угорщиною щодо взаємного визнання таких документів. Своєю чергою, Шмигаль заявив про "дуже складну дискусію" у ЄС щодо того, чи є дискримінацією сертифікат вакцинації. Так, у ЄС існували сумніви щодо того, наскільки законним буде фактично забороняти подорожувати нещепленим людям, адже частина з них можуть бути невакцинованими через стан здоровʼя чи те, що не можуть отримати вакцину, бо вона повільно розповсюджується у Європі та світі. Експерти вважають, що такі обмеження можуть призвести до судових позовів на національних рівнях та у Європейському суді з прав людини.
Що відомо
- У лютому 2021 року єврокомісарка з питань охорони здоров'я Стелла Кіріакідес повідомила, що в ЄС планують впровадити так звані "сертифікати вакцинації" для тих, хто отримав щеплення від коронавірусу.
- У березі Європейська комісія запропонувала створити "зелені" цифрові паспорти, які дозволятимуть вакцинованим проти COVID-19 громадянам подорожувати в межах ЄС.
- Україна домовилася з Європейською комісією зробити сумісними український і європейський цифрові сертифікати про імунітет від COVID-19, що дозволить українцям вільно подорожувати Європою.
- Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що"паспорти вакцинації" можуть створити на базі електронного реєстру на порталі "Дія". Водночас для запровадження "паспортів вакцинації" потрібно, аби верифікація стала міжнародною. Він заявив, що український уряд готовий запровадити будь-яку з можливих моделей.
- Серед країн ЄС першою почала тестувати цифровий сертифікат про щеплення для подорожей Франція. Італія планує впровадити такі документи у другій половині травня. Греція, Іспанія, Мальта, Болгарія, Естонія і Люксембург також будуть першими країнами, де почнуть тестувати паспорти вакцинації. Згодом до них приєднається Кіпр.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!