Довідки, паспорти чи сертифікати. Які документи про вакцинацію планують впровадити

Довідки, паспорти чи сертифікати. Які документи про вакцинацію планують впровадити

Ексклюзивно
Довідки, паспорти чи сертифікати. Які документи про вакцинацію планують впровадити
. Ілюстративне фото, Unsplash

Попри те, що Всесвітня організація охорони здоров'я радить країнам поки не вимагати підтвердження щеплення від коронавірусу від мандрівників, деякі держави вже відкрили свої кордони для вакцинованих туристів. Водночас уряди не уточнюють, як саме має виглядати цей документ і чи поширюватиметься дозвіл на всіх охочих.

Україна поки не планує вводити імунні паспорти, як, наприклад, зробили в Нью-Йорку, щоб дозволити людям відвідувати масові заходи та вільно пересуватися країною. Втім Міністерство охорони здоров'я активно працює над створенням цифрових документів про щеплення, які згодом нададуть українцям можливість подорожувати в Європу. Суспільне дізнавалося, на якій стадії знаходиться розробка та коли вони можуть з'явитися.

Українські довідки про вакцинацію

Заступник міністра охорони здоров'я з питань цифрового розвитку Ярослав Кучер розповів Суспільному, що технічно МОЗ готове створювати документи, які підтверджуватимуть вакцинацію від COVID-19. Наразі міністерство чекає, коли Європейський Союз схвалить єдиний документ з усіма потрібними параметрами, які потрібно буде вказати (наприклад назву вакцини або кількість доз).

"Правила в'їзду в ту чи іншу країну встановлюються урядом тієї країни, куди прямує певний громадянин. Ми (МОЗ - ред.) орієнтуємося зараз у своїй роботі на те, що дуже важливим є питання того, що відбувається зараз в Європейському Союзі", — зазначив Кучер.

За його словами, документ про вакцинацію підлаштують під ту форму, яку схвалять країни ЄС. Він наголосив, що наразі Україна має всі технічні можливості для створення таких документів, а всі данні про щеплення зберігаються в системі охорони здоров'я.

Читайте також: Як українці зможуть отримати паспорти вакцинації. Пояснює МОЗ

"Щойно буде рішення з приводу того, що вони будуть ухвалювати, ми вивантажимо ті дані, які будуть потрібні, зокрема і на паперовий носій чи в додаток", — пояснив Кучер.

Заступник міністра охорони здоров'я наголосив, що документ про вакцинацію від COVID-19 відрізняється від довідок про інші щеплення.

"Тут важливо орієнтуватись на те, що цей документ дає. Якщо треба зробити довідку для довідки й повісити на стіну, тоді так, це один сенс. Якщо потрібно зробити документ, який прийматиметься в інших країнах, то ми орієнтуємося на ці країни. Наш пріоритет — ЄС", — пояснив Кучер.

Він також розповів, що МОЗ вже розробляє саме цифрові довідки про вакцинацію від COVID-19, але за потреби їх можна буде роздрукувати.

Раніше міністр охорони здоров'я Максим Степанов зазначав, що розробка "паспортів вакцинації" вже знаходиться на фінальній стадії, і що їх зможуть отримати громадяни, які отримали дві дози препарату від COVID-19.

Що кажуть в ЄС

За прогнозами комісара ЄС з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретона, єдиний для Європейського союзу сертифікат вакцинації проти коронавірусу з'явиться до 15 червня.Документ буде необов'язковим, але авіакомпанії можуть вимагати у пасажирів його наявність.

У сертифікаті будуть вказуватися ім'я власника, дата народження, номер паспорта та QR-код, який покаже стан здоров’я людини. Крім того, у документі буде міститися інформація про проходження вакцинації і яким саме препаратом, а також про перенесений коронавірус. Сертифікат матиме електронну та паперову версії. За його відсутності пасажирам доведеться проходити тест на COVID-19.

Чи порушує це права людини

За словами юриста Дмитра Никифорова, у разі ухвалення рішення про так звані "зелені паспорти", які ще в березні запропонували створити в ЄС, може з'явитися категорія людей, які не з власної волі (через стан здоров'я або релігійні чи етнічні переконання) не можуть вакцинуватися, а отже — подорожувати. Також рішення про обмеження в'їзду до ЄС можуть значною мірою вплинути на українців, оскільки рівень вакцинації в країні наразі нижчий, ніж в інших.

На думку юриста, такі обмеження можуть призвести до судових позовів, на національному рівні та у Європейському суді з прав людини.

Що відомо

  • Угорщина вирішила запровадити COVID-сертифікати для людей, які зробили щеплення або перехворіли на коронавірус.
  • Уряд Великої Британії має намір впровадити паспорти вакцинації, які можна буде використовувати для подорожей.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок