В ЄС запроваджують "зелені паспорти вакцинації". СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

В ЄС запроваджують "зелені паспорти вакцинації". СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

В ЄС запроваджують "зелені паспорти вакцинації". СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ
. Ілюстративне фото, Unsplash

Європейська комісія запропонувала створити "зелені" цифрові паспорти, які дозволятимуть вакцинованим проти COVID-19 громадянам подорожувати в межах Європейського Союзу. Паспорти діятимуть до оголошення Всесвітньою організацією охорони здоров'я про припинення пандемії коронавірусу. В українському Центрі громадського здоров'я переконані, що вакциновані українці також матимуть можливість подорожувати країнами ЄС.

Пропозиція щодо "паспортів" вакцинації з'явилася на сайті Європейської комісії. Про новацію також повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

"Цифровий зелений паспорт буде доказом того, що людина була вакцинована проти COVID-19, отримала негативний результат тесту або вилікувалася від COVID-19. Він буде доступний безкоштовно в цифровому або паперовому форматі", – йдеться у повідомленні.

Майбутній сертифікат міститиме QR-код для забезпечення безпеки та достовірності документу, а також електронний підпис. Ці довідки повинні видаватися громадянам ЄС і членам їх сімей, незалежно від їх національності. Його також можуть отримати люди, які не є громадянами ЄС, але які проживають в ЄС. Окрім цього сертифікати можуть отримати відвідувачі ЄС, які мають право подорожувати в інші країни-члени ЄС.

"Комісія побудує шлюз, щоб гарантувати, що всі сертифікати можуть бути перевірені в ЄС, і підтримає країни-члени ЄС в технічній реалізації сертифікатів", – йдеться у повідомленні.

Цифровий сертифікат буде дійсний в усіх країнах-членах ЄС та відкритий для Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії, а також Швейцарії. Водночас якщо країна-член ЄС продовжує вимагати від власників сертифіката карантину чи тестування, вона повинна повідомити комісію та всі інші країни ЄС та пояснити причини таких заходів. Як зазначили в комісії, ця система є тимчасовим заходом, а саме до припинення пандемії.

Які вакцини вже сертифіковані в ЄС

Станом на 17 березня Євросоюз схвалив вакцини проти коронавірусу від чотирьох компаній:

  • BioNTech і Pfizer;
  • Moderna;
  • AstraZeneca;
  • Johnson & Johnson.

При цьому, 17 березня Всесвітня організації охорони здоров'я рекомендувала продовжити використовувати препарат AstraZeneca, попри сумніви низки європейських країн через можливі побічні ефекти. Окрім того, наразі європейський регулятор розглядає ще три вакцини: Novavax, CureVac, Sputnik V.

Чи визнає ЄС вакцину CoviShield

Як зазначили у Центрі громадського здоров'я, у разі схвалення "зелених паспортів" у ЄС, вакцина CoviShield, яку почала використовувати Україна, також має дати змогу українцям подорожувати.

"AstraZeneca і CoviShield це одне й те саме. Тут немає різниці. Те, що вона вироблена на потужностях Індії — це просто нюанс. І це одна з тих вакцин, яка затверджена МОЗ у випадку пандемії і її скрізь використовують у світі", — наголосили у ЦГЗ в коментарі Суспільному.

При цьому, у відомстві відзначили, що поки що зарано говорити з якими країнами Україна може підписати договір про взаємне визнання таких паспортів вакцинації.

Чи зможуть "зелені паспорти" зупинити епідемію

На думку лікаря-інфекціоніста Ігоря Маркова, малоймовірно, що стратегія використання паспортів вакцинації буде ефективною.

"Вона стратегічно і тактично неправильна. Значення мають не перенесена вакцинація, а рівень імунної відповіді на цю вакцину. Вони можуть зробити людині щеплення, а в неї не буде антитіл. Людина може перехворіти. І у неї сьогодні є антитіла, а за два місяці — немає", — зазначив він.

Читайте також: Як українці зможуть отримати паспорти вакцинації. Пояснює МОЗ

За словами лікаря наявність вакцинації або захворювання у минулому не виключають необхідність проведення ПЛР-тестування при перетині кордону. Марков уточнив, що для стримування поширення вірусу необхідно продовжувати робити і ПЛР-тестування, і вакцинацію. Тому що навіть вакцинована людина може стати переносником вірусу у результаті повторного зараження.

Він також зазначив, що ПЛР-тестування та перевірка на наявність щеплення на в'їзді до країни буде непотрібна тільки у тому випадку, якщо 70% населення буде вакциновано.

Чи обмежують паспорти вакцинації права людини

Як пояснив Суспільному юрист Дмитро Никифоров, у разі ухвалення рішення про "зелені паспорти", може з'явитися категорія людей, які не з власної волі не можуть вакцинуватися, а отже — подорожувати. Так, рішення про обмеження в'їзду до ЄС можуть значною мірою вплинути на українців, оскільки рівень вакцинації в країні низький.

"Будуть деякі категорії людей, які через стан здоров'я або релігійні чи етнічні переконання також не зможуть і не будуть вакцинуватися. Щодо стану здоров'я — це люди, які мають аутоімунні захворювання, алергики, вагітні жінки, які фактично не мають іншого варіанту і вони не зможуть вакцинуватися. Але на них будуть накладені такі обмеження, які дискримінуватимуть їх у порівнянні з людьми, які не мали цих переконань або проблем зі здоров'ям і їхня свобода пересування не буде обмежена", — зазначив адвокат.

На думку юриста, такі обмеження можуть призвести до судових позовів, на національному рівні та у Європейському суді з прав людини.

"Якщо на рівні Європейської комісії, на рівні урядів окремих країн буде вирішено питання про обмеження пересування людей, які не мають COVID-паспорту, то це будуть потенційні позови і скоріш за все суд вирішить, що країна не має права дискримінувати іншу категорію людей, оскільки не від їхньої волі залежить питання вакцинації", — наголосив Никифоров.

Що відомо

  • Угорщина вирішила запровадити COVID-сертифікати для людей, які зробили щеплення або перехворіли на коронавірус.
  • Уряд Великої Британії має намір впровадити паспорти вакцинації, які можна буде використовувати для подорожей.
  • Україна не впроваджуватиме жодних "імунних паспортів" і видаватиме довідки про щеплення проти COVID-19 у разі потреби, якщо це потрібно буде для перетину кордонів.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок