У Раді зареєстрували законопроєкт про місцевий референдум. Що він передбачає

У Раді зареєстрували законопроєкт про місцевий референдум. Що він передбачає

У Раді зареєстрували законопроєкт про місцевий референдум. Що він передбачає
Фото: pixabay

Перший заступник голови парламенту Руслан Стефанчук разом із десятками народних депутатів зареєстрував у Верховній раді законопроєкт №5512 про місцевий референдум.

Текст і пояснювальна записка на сторінці документу на сайті парламенту поки не додаються. Однак текст ініціативи опублікувала пресслужба парламенту.

Про що законопроєкт

Документ визначає поняття місцевого референдуму як форму самостійного вирішення територіальною громадою питань місцевого значення шляхом прямого голосування. Предметом місцевого референдуму може бути:

 • затвердження статуту територіальної громади або змін до нього;
 • затвердження програми розвитку територіальної громади або змін до неї;
 • дострокове припинення повноважень сільської, селищної, міської ради;
 • дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського
 • голови;
 • втрата чинності нормативно-правовим актом органу місцевого самоврядування або окремими його положеннями;
 • інше питання місцевого значення, віднесене Конституцією та законами до відання територіальної громади, її органів та посадових осіб.

Не можуть бути предметом місцевого референдуму питання:

 • які є предметом всеукраїнського референдуму;
 • що суперечать положенням Конституції та законів;
 • спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
 • віднесені Конституцією та законами до компетенції інших (ніж тих, що передбачені пунктом 5 частини першої цієї статті) посадових осіб та органів публічної влади;
 • щодо реалізації окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих органам місцевого самоврядування законом (делеговані повноваження);
 • які стосуються прийняття рішення щодо затвердження, зміни місцевих бюджетів, тарифів на житлово-комунальні послуги, втрати чинності такими рішеннями;
 • щодо внесення змін, скасування індивідуальних актів органів місцевого самоврядування;
 • прийняття нових нормативно-правових актів.

Документ передбачає, що ухвалене на референдумі рішення є обов'язковим для виконання, але може бути змінено виборцями на іншому референдумі не раніше ніж у період трьох років з дня ухвалення першого рішення. Рішення, прийняте на референдумі за ініціативою сільської, селищної, міської ради чи сільського, селищного, міського голови може бути змінене виключно шляхом місцевого референдуму не раніше ніж через рік з дня ухвалення.

Ініціювати місцевий референдум зможе також територіальна громада (щонайменше 10% виборців). Виносити на місцевий референдум можна буде лише одне питання, і на це питання треба дати чітку відповідь "так" або "ні".

Головним комітетом з питання законопроєкту є Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Над розробкою документу працювала робоча група з питань розробки законопроєктів у сфері народовладдя, народні депутати, представники міністерств, громадських організацій і науковці.

Навіщо це потрібно

Стефанчук пояснив, що з часу втрати у 2012 році чинності закону про всеукраїнський та місцеві референдуми у системі національного законодавства України інститут місцевого референдуму був представлений фрагментарно — лише в окремих законодавчих актах.

"З огляду на це, виникла нагальна потреба в комплексному правовому регулюванні питань підготовки та проведення місцевого референдуму та ухваленні спеціального закону з урахуванням вітчизняного досвіду на основі міжнародних стандартів демократичних процедур", — сказав перший заступник голови Ради.

За його словами, необхідність визначена й передвиборчою програмою президента Володимира Зеленського "Народовладдя через референдуми", в якій передбачено розробку законодавчого механізму, відповідно до якого українці мають формувати основні завдання для влади через референдуми та інші форми прямої демократії.

Читайте також: Чи є необхідним закон про референдум та що він передбачає. Пояснює політолог

Що відомо

 • У січні 2020 року Верховна рада у другому читанні та в цілому схвалила президентський законопроєкт № 3612 про народовладдя через всеукраїнський референдум.
 • Зеленський вніс у Раду законопроєкт про всеукраїнський референдум 9 червня 2020 року. Парламент прийняв документ за основу через дев'ять днів.
 • Венеційська комісія опублікувала терміновий загальний висновок щодо законопроєкту №3612 про народовладдя через всеукраїнський референдум.
 • Зеленський вважає, що закон про референдум сприятиме залученню українців до ухвалення важливих для країни рішень.
 • 58% громадян України, опитаних Соціологічною групою "Рейтинг", підтримують прийняття закону "Про Всеукраїнський референдум".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди