Венеційська комісія дала рекомендації щодо українського закону про референдум

Венеційська комісія дала рекомендації щодо українського закону про референдум

Венеційська комісія дала рекомендації щодо українського закону про референдум
. Ілюстративне фото

Венеційська комісія опублікувала терміновий загальний висновок щодо законопроєкту №3612 про народовладдя через всеукраїнський референдум.

Згідно з документом на сайті Ради Європи, законопроєкт "Про народовладдя через всеукраїнський референдум" в цілому забезпечує баланс між прямою демократією (загальнонаціональним референдумом) і представницькою демократією, втіленою у Верховній раді.

"Однак деякі положення законопроєкту про скасування законодавчої заборони на референдум за народною ініціативою могли би бути більш точними з питання про втручання Ради в цей процес", — йдеться в документі.

Відповідно до цього, Венеційська комісія дала кілька рекомендацій. Зокрема, щоб у законі "було чітко прописано, що з питань загальнонаціонального значення не повинно бути ніяких додаткових критеріїв за умови, що буде зібрано встановлену кількість підписів".

"В іншому випадку, якщо збір значної кількості підписів не вважається за доказ національного значення, повинні бути інші чіткі об'єктивні критерії для того, щоб запропоновані питання вважалися такими, що мають загальнонаціональне значення; у цьому випадку в законопроєкті має бути зазначено, який орган уповноважений в першу чергу визначати, чи відповідає дане питання цим критеріям, чи ні", — сказано в рекомендаціях.

Крім того, Комісія рекомендує, щоб у разі, якщо законодавець "має намір передбачити проведення референдуму з принципового питання або за загальновідомою пропозицією, це повинно бути чітко регламентовано, а наслідки схвалення народної ініціативи мають бути визначені в законі".

Також Венеційська комісія і Бюро демократичних інститутів та прав людини рекомендують переглянути процедуру референдуму в рамках "народної ініціативи" з метою "надання парламенту ролі до і після голосування". Комісія також рекомендує розглянути питання про включення в законопроєкт додаткового обмеження на одночасну організацію всеукраїнського референдуму і місцевих виборів.

Крім того, на думку експертів, законопроєкт повинен бути змінений таким чином, аби на кожному референдумі було збалансоване представництво прихильників і противників, які беруть участь у засіданнях ЦВК. Щоб виборці могли зробити усвідомлений вибір, комісія рекомендує публікувати в офіційній газеті текст, який буде винесено на референдум, і можливі законодавчі наслідки.

Рекомендується також, щоб закон "прямо забороняв органам державної влади (національним, регіональним і місцевим) намагатися впливати на результати голосування шляхом проведення надмірної односторонньої передвиборчої агітації та вимагав від органів влади зберігати об'єктивність у своїх заявах".

У законопроєкті радять передбачити переконливі та ефективні санкції за порушення, пов'язані із засобами масової інформації. Крім того, рекомендується встановити підстави й процедури анулювання результатів на рівні ділянки, округу або країни, а також їх наслідки на основі об'єктивних критеріїв та обмежуючись випадками, коли на результати виборів могли вплинути.

Що відомо

  • 4 березня Верховна Рада винесла проєкт Закону України "Про всеукраїнський референдум" на громадське обговорення, яке мало тривати до 18 березня. У документі 156 сторінок.
  • Проведення одного всеукраїнського референдуму в середньому може коштувати 2 мільярди гривень. 

На початок