"Вагомий елемент розширення демократії". Зеленський привітав ухвалення закону про референдум

"Вагомий елемент розширення демократії". Зеленський привітав ухвалення закону про референдум

"Вагомий елемент розширення демократії". Зеленський привітав ухвалення закону про референдум
. УНІАН

Президент Володимир Зеленський привітав ухвалення Верховною радою закону "Про народовладдя через всеукраїнський референдум". На його думку, це сприятиме залученню українців до ухвалення важливих для країни рішень.

Про це повідомляється на сайті Офісу президента.

"Тепер українці на практиці будуть залучені до ухвалення важливих для країни рішень, а влада буде змушена дослухатися до волі народу. Референдум є вагомим інструментом розширення демократії в Україні", – сказав Зеленський.

В ОПУ наголосили, що цей законопроєкт "був ініційований президентом та розроблений відповідно до вимог Конституції для законодавчого врегулювання питань, пов’язаних з проведенням всеукраїнського референдуму".

Читайте також: Чи запрацює "електронне народовладдя" і які питання можна виносити на референдум. Пояснюють депутати

Також президент зазначив, що предметом всеукраїнського референдуму не можуть бути питання:

  • що суперечать положенням Конституції, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, протоколами до неї;
  • що скасовують чи обмежують конституційні права і свободи людини і громадянина та гарантії їхньої реалізації;
  • які спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
  • щодо податків, бюджету, амністії;
  • віднесені Конституцією та законами України до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.

Закон про народовладдя передбачає чотири види всеукраїнських референдумів. У ньому вперше запроваджується можливість електронного голосування, однак це набуде чинності лише після ухвалення спеціального закону.

За законом на референдум можна буде виносити лише одне питання. Якщо це референдум пов'язаний з народною ініціативою, потрібно буде зібрати 3 млн підписів. Якщо внесення змін до Конституції – необхідно, аби за таке рішення проголосувало дві третини депутатів, а потім рішення парламентарів буде затверджуватися на референдумі.

Цей закон також зазнав критики зі сторони нардепів. Зокрема, у фракціях кажуть, що електронне голосування може піддатися кібератакам, а також те, що закон може створити умови штучного референдуму під керівництвом влади.

Що відомо

  • Верховна рада у другому читанні та в цілому схвалила президентський законопроєкт № 3612 про народовладдя через всеукраїнський референдум.
  • Зеленський вніс у Раду законопроєкт про всеукраїнський референдум 9 червня 2020 року. Парламент прийняв документ за основу через дев'ять днів.
  • Венеційська комісія опублікувала терміновий загальний висновок щодо законопроєкту №3612 про народовладдя через всеукраїнський референдум.
На початок