Уряд регулюватиме ціни на бензин та дизпаливо. Що це означає

Уряд регулюватиме ціни на бензин та дизпаливо. Що це означає

Уряд регулюватиме ціни на бензин та дизпаливо. Що це означає
. Глава Мінекономіки Ігор Петрашко під час брифінгу у Києві, 22 квітня 2020 року. Фото: УНІАН

Кабінет Міністрів України 14 травня на позачерговому засіданні ухвалив постанову №1236 від 9 грудня 2020 року, якою запровадив граничні торговельні надбавки (націнки) на паливо на період дії карантину. Продавці палива повинні враховувати цю надбавку під час встановлення роздрібної ціни на пальне. У Європейській бізнес асоціації вважають, що таке рішення сприятиме тінізації ринку.

Про це повідомляє пресслужба Мінекономіки.

"Запровадження урядом граничних торговельних надбавок на паливо – це вимушений і тимчасовий захід на період карантину. Це відповідь на необґрунтоване зростання цін на пальне в роздрібних мережах. Уряд за здорову і прозору конкуренцію на ринку пального. Але в той же час Уряд має захистити простих споживачів, які і так постраждали від вимушених карантинних обмежень", — заявив міністр розвитку економки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.

Читайте також: В Україні почастішали продажі електромобілів. Скільки їх придбали за квітень

За його словами, граничний розмір торговельної надбавки унеможливить маніпуляцію цінами, стабілізує ринок роздрібної торгівлі пальним та запровадить прозорий механізм ціноутворення.

Додається, що гранична торговельна надбавка нараховуватиметься до середньої вартості пального, яка визначатиметься на підставі даних міжнародного інформаційного агентства Platts CIF NWE за попередню декаду з урахуванням акцизу та податку на додану вартість.

Граничний рівень торговельної надбавки встановлено у таких розмірах:

 • не більше 7 гривень (включаючи ПДВ) на 1 літр для дизельного палива;
 • не більше 5 гривень (включаючи ПДВ) на 1 літр для  автомобільних бензинів.
Читайте також: Уряд ухвалить правки до Податкового кодексу. Що має змінитись

"Такі максимальні торговельні надбавки запропоновані на підставі проведеного аналізу маржинальності роздрібного продажу пального, виходячи з даних міжнародних інформаційних агентств про вартість пального на європейських біржах, відкритих статистичних даних та відкритих даних українських інформаційних агенцій щодо роздрібної вартості пального за останні 3 роки", — вказують у Мінекономіки.

Також у міністерстві повідомили, що інформація про середню вартість 1 літра дизельного палива та бензинів автомобільних оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінекономіки щомісяця до 3, 13 і 23 числа. Постанова вступає в силу з наступного дня після публікації, тобто з 15 травня.

Читайте також: Зеленський підписав закони про пільгове розмитнення "євроблях"

Поруч із цим, 14 травня Європейська бізнес асоціація (ЄБА) заявила, що бізнес не підтримує запровадження держрегулювання цін на пальне. У асоціації вважають, що побідні ініціативи "сприятимуть ще більшій тінізації ринку" і є "неприйнятними".

У ЄБА додають, що такі рішення:

 • суперечать Угоді про Асоціацію між Україною та ЄС через нівелювання ролі ринку, як основного регулятора ринкових відносин;
 • можуть знищити механізми формування цін та створити кризу з непрогнозованим забезпечення нафтопродуктів для споживачів, зупинку роботи прозорих автозаправних станцій, тощо;
 • спотворить цінову конкуренцію і впливатиме на її прозорість та суперечитиме ЗУ "Про захист економічної конкуренції";
 • за умови встановлення держрегулювання цін, які нижчі за економічно обґрунтовані, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування повинні будуть відшкодовувати бізнесу таку різницю (ЗУ "Про ціни та ціноутворення");
 • спричинить збитки для бізнесу, а, відповідно, і відобразиться на податкових надходження до державного бюджету.

"Тобто у програші вийдуть усі сторони. Єдиний, хто отримає перемогу – тіньовий бізнес з сумнівною якістю пального, з яким так активно намагається боротись країна...Тож ЄБА звертається до КМУ із закликом скасувати прийняту постанову... аби сфера продовжувала функціонувати та в ній зміцнювались рівні правила гри", – підкреслюють у ЄБА.

Що відомо

 • У квітні в Україні було зареєстровано 38,8 тисячі уживаних авто, які були вивезені з-за кордону.
 • Міністерство юстиції України разом з Державною виконавчою службою безкоштовно віддають 23 автомобілі.
 • 18 лютого Верховна рада ухвалила за основу законопроєкт №4644-д про разове розмитнення машин, які ввезли в Україну до 1 січня 2021 року.
 • 12 травня Зеленський підписав закони про пільгове розмитнення "євроблях".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок