У Миколаєві підписали Резолюцію, розглянувши проєкт добудови Ташлицької ГАЕС

У Миколаєві підписали Резолюцію, розглянувши проєкт добудови Ташлицької ГАЕС

У Миколаєві підписали Резолюцію, розглянувши проєкт добудови Ташлицької ГАЕС
Суспільне Миколаїв

13 травня 2021 року в Миколаєві відбувся всеукраїнський науковий форум “Енергонезалежність України без втрати природної та історичної спадщини”. Про це кореспондентам Суспільного розповіла співорганізаторка форуму, заступниця голови Миколаївської філії Національного екологічного центру України Інна Тимченко.

У рамках заходу виокремили три тематичні блоки: енергетичний, екологічний та історичний.

Розглянувши проєкт "Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС у складі гідроагрегатів 3-6 із поетапним підвищенням нормального підпірного рівня Олександрівського водосховища на річці Південний Буг до позначки +20,7 метри" та беручи до уваги ризики й загрози довкіллю та суспільству, що пов'язані з його реалізацією, учасники форуму підписали Резолюцію, яку передадуть до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

"На підставі статті 7 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" ми надсилаємо свої заперечення та обґрунтування недопустимості реалізації Планової діяльності за проєктом Відокремленого підрозділу "Южно-Українська АЕС із завершення будівництва Ташлицької ГАЕС", – сказала Інна Тимченко.

У Миколаєві підписали Резолюцію, розглянувши проєкт добудови Ташлицької ГАЕС
Суспільне Миколаїв

Завідувач відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки імені Миколи Холодного Яків Дідух говорить, що в Україні екологічним проблемам приділяють замало уваги, бо недооцінюють згубні наслідки для довкілля.

"Якщо ми щось робимо, ми знищуємо назавжди. Оце ми повинні на психологічному рівні усвідомити. Для людини, так само, як історію берегти, потрібно берегти природу. І для наших нащадків ми хочемо зберегти те, що ми бачимо; те, що було раніше. Ці пороги бузькі – це єдині в Європі, які залишились на рівнині. Це – унікальні екосистеми", – розповів учасник форуму Яків Дідух.

Проєкт добудови Ташлицької гідроакумулюючої електростанції – неефективний. В енергетичній галузі України необхідно переймати досвід передових держав.

"Світ іде далі. У нас розвиваються багато інших технологій. Скажімо, у світі розвиваються твердотільні електростанції акумулюючі. Чому наші енергетики не можуть побудувати такі самі станції? Твердотільні станції використовують вторинну сировину для того, щоб твердими блоками запускати турбогенератори. Також у світі є і ряд інших технологій", – каже викладач Вінницького національного технічного університету Сергій Бурбело.

За словами Інни Тимченко, одним із головних ризиків добудови Ташлицької ГАЕС є те, що річка Південний Буг ще більше обміліє. Адже аналіз водності за останні 12 років свідчить про значне зниження природного стоку річки.

Окрім того, ділянка Південного Бугу, де продовжують розбудовувати Піденноукраїнський енергокомплекс, – Бузький Гард – це унікальний природно-заповідний та історико-культурний об’єкт, що під охороною законодавства України. Також ця територія входить до Смарагдової мережі (Emerald Network). Тобто має особливий природно-охоронний статус на міжнародному рівні.

Якщо затоплять цю територію, під загрозою знищення опиняться унікальні екосистеми національного природного парку "Бузький Гард", тому необхідно розглянути альтернативні проєкти балансуючих потужностей, які не призведуть до значних наслідків для довкілля, залучивши фахівців-енергетиків різного профілю.

"Нині, коли вода стала стратегічним ресурсом, а рентабельність сучасних енергозберігаючих технологій постійно підвищується, варто вирішувати проблеми з регулювання навантаження Об'єднаної енергетичної системи України з мінімальним негативним впливом і на водні екосистеми, і на довкілля в цілому", – сказала Інна Тимченко.

Читайте також: "Дерева в діжках. Більше 20 сакур квітнуть на Соборній площі в Миколаєві"

Також учасники форуму вказали в Резолюції, що необхідно створити тимчасову слідчу комісію з депутатів Верховної Ради щодо розслідування незаконного підвищення води в Олександрівському водосховищі до відмітки +16,9 м. Це призвело до затоплення 27,72 га земель заповідної території, об’єктів історичної спадщини загальнодержавного значення та безповоротні зміни в екологічній системі річки Південний Буг.

Помічник генерального директора "Южноукраїнської АЕС" Олександр Пелюх говорить, що на підприємстві працюють у рамках державної стратегії.

"Наше підприємство завжди дотримується норм законодавства. Ми виконуємо виключно завдання держави у стратегії розвитку енергетики, а також постанову Кабінету Міністрів України. Якщо після розгляду оцінки впливу на довкілля, цього документа, міністерство прийме рішення про те, що його не потрібно добудовувати, ми не будемо добудовувати", – сказав Олександр Пелюх.

У форумі взяли участь науковці, енергетики, громадськість, депутати обласної ради, народні депутати, представники органів самоврядування та Міндовкілля.

Що відомо

  • Люди проти розбудови Ташлицької гідроакумулюючої електростанції на Південному Бузі та підняття рівня води в Олександрівському водосховищі. Це може призвести до затоплення частини національного природного парку “Бузький Гард” та острову “Гардовий”, що може спричинити екологічну катастрофу та втрати культурно-історичного пласту.
  • Олександрівське водосховище – є нижньою водоймою Ташлицької гідроакумулюючої електростанції, яка регулює баланс енерговиробництва Южноукраїнської атомної електростанції.
  • 21 квітня 2021 року на острові Бузький Гард відбулась попереджувальна акція, в ході якої троє ветеранів російсько-української війни Олександр Терещенко, Олег Кравець та Олександр Кротик прикували себе ланцюгом до скелі на острові. Учасники акції наголосили, у разі підняття рівня води в Олександрівському водосховищі, острів не покинуть до останнього.
  • Затоплення Бузького Гарду на Миколаївщині може призвести до зриву виконання зобов’язань України перед Європейським Союзом. Про це йдеться у відповіді заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Романа Шахматенка на інформаційний запит журналістів Суспільного.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Миколаїв у Viber

На початок