"Коли ця історія закінчиться, повернуся до Збройних Сил" – інтерв’ю з Андрієм Антоненком

"Коли ця історія закінчиться, повернуся до Збройних Сил" – інтерв’ю з Андрієм Антоненком

"Коли ця історія закінчиться, повернуся до Збройних Сил" – інтерв’ю з Андрієм Антоненком
Фото: Суспільне

30 квітня 2021-го Шевченківський районний суд Києва відпустив обвинуваченого у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета Андрія Антоненка під цілодобовий домашній арешт. Прокурор у справі, не пояснюючи свою позицію, вперше не заперечував проти такого запобіжного заходу. Антоненко “Riffmaster” перебував у СІЗО понад 500 днів, наполягаючи, що ані він, ані інші двоє обвинувачених - Юлія Кузьменко та Яна Дугарь не причетні до справи. Під домашнім арештом нині знаходиться і Юлія Кузьменко. Яна Дугарь за матеріалами справи, спільниця, перебуває на волі під заставою.

Чим став цей процес для Антоненка, що планує робити далі, а також, що робив у ніч перед вбивством журналіста в інтерв'ю журналістки Суспільного Дарини Коломієць.

Ви вдома майже тиждень. Чим займаєтеся? Хто приходить у гості, телефонує?

— Я займаюся тим, що тиждень роздаю інтерв'ю. Я вже настільки заплутався, настільки час злетів. А коли мене випустили, до речі? Дуже важко сфокусуватися на подіях, тому що, знаєте, 12-го грудня 2019-го висмикнули із життя і просто вкинули в не зрозуміло що - шоковий стан. Зараз шок тільки приємний. Багато емоцій позитивних.

Що зробили найперше, коли повернулися додому?

— Дітей обійняв. Це найперше. А потім поліз по шафах речі свої мацати. Всілякі військові, музичні речі подіставав: шоломи, берети, форми, якісь футболки, інструменти.

Бачу біля дивану бронежилет. Це Ви тримаєте біля себе?

— Ні, це вчора приїхали мої побратими. Я просто попросив, щоб привезли мені бронік для того, щоб тут займатися спортом, для тяжіння.

Андрій Антоненко, фігурант справи вбивства Павла Шеремета
Андрій Антоненко, фігурант справи вбивства Павла Шеремета. Фото: Суспільне

У вас тут кілька гітар. Вже грали?

— Один раз спробував, щоб зрозуміти, у якому стані мої навички, руки. Зробив для себе висновки, поставив назад - стоять, чекають свого часу.

Ви у СІЗО були 506 днів. Чим цей час став для вас? Що у вас змінилося?

— Я не знаю, що змінилося всередині мене. Це, мабуть, зрозуміємо через певний час. Дружина побачить, якщо щось змінилося. Певним чином, може цінності стали глибшими, простішими погляди на життя, на якісь речі — що є більш важливим. Якісь моменти визначення, що таке елементарне щастя, що людині треба, щоб мати це щастя насправді. Наприклад, банальна річ - можливість відкрити двері й самому вийти з неї. Ви колись замислювалися про це у звичайному житті? Ну от у вас є така можливість, відчинити двері і вийти вільно. А я в тюрмі задумався, що це велике щастя - відкрити двері і вийти за них. І таких моментів дуже багато: просто мати виделку в руці, змогу побачити у вікно дерево, місяць, почути звук трамваю, скажімо. У звичайних умовах ти на такі речі не будеш звертати увагу, але це теж елементи звичайного щастя. Ніхто про це не знає, а ось коли людина опиняється в полоні, або в неволі, такі розуміння реально приходять.

Ви впродовж року приблизно приїздили на всі засідання у камуфляжних штанях і футболці. Потім одного засідання приїхали в офіційному костюмі. Чому так різко, що тоді сталося?

— З'явився костюм. Пам'ятаю, на самому початку в мене були статутні штани і тільник. Нацгвардійці віддавали мені військове вітання, коли виводили. А потім якось адвокати підказали: "Слухай, у тебе є костюм? - Немає. - От є костюм, не хочеш приміряти?” Тут ще моральна річ. Є певні моменти, котрі відбивають бажання взагалі щось робити - оці переїзди в брудному автозаку, в кайданках.. Тому, як правило, люди виглядають на судовому засіданні неохайно. Але тут важливо, що треба мати силу волі, щоб навпаки себе підтримувати, добре виглядати - це психологічно має певний вплив. І тут з'явилася можливість. Скажу, що на наступне засідання ви теж здивуєтесь. Багато хто здивується, особливо, я думаю, судді і прокурори.

Ви розповідали не так давно про те, що в СІЗО кілька людей хворіли ковідом. Ви також хвилювалися за власне здоров’я. У вас були проблеми з ногами і випадали зуби.

— Так і лишилось. Перед звільненням, десь за тиждень знов випав, зламався зуб. Зараз чекаємо, щоб взяти дозвіл піти до лікаря, Нарешті довести до ладу стан із зубами. Із зором проблеми, тому що в камері було темно, і коли виходив звідти, була різка зміна освітлення.

Давайте повернемось до останнього засідання, коли вас відпустили. Чи є у Вас думки, чому прокурор змінив свою позицію?

— Може Тішин (прокурор — ред.) втомився вже ахінею нести? Ну давайте так. Якщо ми згадаємо іншого прокурора, Зузака, він взагалі зі справи пішов. Відмовився ставити підпис, щоб передавати справу в суд. Її взагалі не мало бути. Я дивуюсь, чому судді на це не зреагували. За день, я так розумію, до фактичного закриття справи проти нас, змінюють групу прокурорів: без Зузака ось цих ставлять - Тішина. І вони ж колишні воєнні прокурори, що цікаво. І закидають справу в суд в такому вигляді.

Як гадаєте, може бути вірогідність того, що ви повернетеся в СІЗО?

— А за що мене повертати в СІЗО?

Але ж тримали все таки.

— Ну тримали, і Юлю тримали. А за що нас повертати в СІЗО? Ми не скоювали ніяких злочинів, нас тримали незаконно. Зараз навпаки все має розвиватися в інший бік. Якщо вони по “бєспрєдєлу” знову щось таке вчибучать, то не знаю.

Давайте все ж таки повернемося назад. Якщо не помиляюся, це був січень 2020-го року, коли мав відбутися слідчий експеримент. Можете розказати про той день і чому Ви не взяли в ньому участь?

— До мене приїхав слідчий Катинський, сказав, що планується така історія ввечері: “може треба відмовитись, тому що адвокатів нема”. Я сказав, що ми не відмовляємось і що ми з задоволеннями візьмемо участь в будь-яких слідчих діях, але з урахуванням, що немає адвокатів - не можемо. Він відповів, що все добре, поїхав. Це вже десь дев’ята вечора була, початок десятої - мене раптом без попередження кудись везуть. Виявляється, якраз на вулицю Франка. Відкриваю двері - там купа “товаришів” тих стоїть, все очеплено. Стоїть той же Катинський. Я кажу: що трапилось? “Ну, коротше треба сказати, що ви відмовляєтесь, бо тут адвокатів немає.” Так я ж сказав, що не відмовляюсь. Мене по-швидкому в машину упакували і повезли. А вони подали це в ЗМІ, що ми відмовились від всіх слідчих експериментів, поліграфа, щоб використати це. В суді ми побачили правду, коли включили відеозапис. Вони формально мали провести слідчий зріз на ці дії, правильно? Але, розуміючи те, що всі побачать, що я на голову вищий за Юлю, а ті люди, які на відео вночі - однакового практично зросту і нічого не співпадає по статурі. Просто всі одразу побачать цю брехню і буде не дуже добре. Доречі, коли мене привезли в ІТТ (ізолятор тимчасового тримання), поставили на цю мірялку я був у взутті, але без головного убору - 185 сантиметрів. А за їхніми експертизами, перша версія була з похибкою в 3% - 165-170 см з урахуванням взуття і головного убору. Друга - 168-172 см, що недалеко від першої версії. А я у взутті був 185, босоніж - 180. Вони мали просто вибачитися і відпустити, але ж зробили навпаки.

Чи вимагали пізніше, щоб провели цей експеримент? І чи готові зараз були б пройти його?

— По-перше, експериментів вже не буде, тому що закінчилися слідчі дії, ми вже в суді, а це має проводитись зі слідчими. Коли мені можна буде виходити, ми візьмемо дозвіл і зробимо відтворення. Ми пройдемося з Юлею між тими камерами, продемонструємо і нехай усі побачать, якщо аж так.

Доволі багато політиків включилися в судовий процес і справа стала фактично політичною. Як Ви думаєте, чи не може це зашкодити справі? Які взагалі ваші думки стосовно цього?

— Чому ми говоримо, що справа стала політичною зараз? Чому ми не говоримо як є — що вона була політичною від самого початку, коли міністр Аваков втягнув туди Президента. А те, що люди приходили підтримувати з різних політичних партій, то я це розцінюю, як людина, яка сиділа в клітці, як елементарну підтримку. Так само, як приходили люди - не можу зараз усіх згадати, не хочу нікого образити, мої побратими, музиканти. Справа була заполітизована саме цими першими особами держави, просто з якихось особистих меркантильних речей.

Мені все одно, чи робили на цьому піар політики. Я не хочу про це думати, навіщо? З самого першого дня й до останнього були люди з “ЄС”, “Голосу”, “Слуги народу”- я їм дякую. Так само, як і просто людям, громадянам цієї країни, будь-якому активісту. У нас з'явився шанс нарешті, і, я думаю, ми це зробили - об'єднали всі проукраїнські сили навколо цього. Якщо ми будемо розвалюватися, то нас отак просто схавають точково. Бачите, оце, наприклад, проросійське, воно ж єдине ціле. Ви ж бачите, як вони працюють, як радіють, коли десь розкол. Якщо б проковтнули цю справу, тоді б у нас влаштували б 37-й рік за моделлю Білорусі. Бо дехто відчув би кров у керівництві МВС, приходили б і просто в тупу - якщо побачили, що з нами можна так, відомих людей ось так зацькувати і оббрехати. А потім після нас пішли і Ратушний, і Філя, і Сорд, і всі. І маючи вже такі ганебні справи і Федини, і Звіробій, і В'ятровича, і Порошенка.. Це капець якийсь. Це просто “брєдятіна”.

Андрій Антоненко, фігурант справи про вбивство журналіста Павла Шеремета
Андрій Антоненко, фігурант справи про вбивство журналіста Павла Шеремета. Фото: Суспільне

На всіх засіданнях і Ви, і Яна Дугарь, і Юлія Кузьменко завжди кажуть, що всі троє невинні...

— Не причетні! Це інша історія.

Непричетні до цієї справи. Звідки у вас є впевненість, що Яна Дугарь і Юля Кузьменко можуть бути не причетні?

— Слухайте, у мене є очі. Я що не бачу, що то не Яна Дугарь, що то не Юля Кузьменко? Я в суді кажу: "У вас що очі якісь інші?" Про які ми взагалі докази розмовляємо, експертизи? Поставте і включіть телевізор. Вам що повилазило?

Як Ви познайомилися з Юлею і з Яною?

— З Яною познайомився в тюрмі, влітку 20-го. З Юлею познайомився в інтернеті, коли збили мою дитину із дружиною на перехресті. В інтернеті написав, може хтось ту машину бачив. Юля сама відписалася. Ми з нею спілкувалися виключно в інтернеті. Якось зустрілися в одному закладі, я навіть не пам'ятаю ту зустріч - помоєму, випадково з її чоловіком познайомилися. Не пам'ятаю, як запросив на концерт. Вона прийшла на концерт 21-го лютого з дитиною - фото я пам'ятаю, бо було фото з її сином, але постійно на концертах дофіга народу.

За ці 1,5 року ким ці люди для вас стали?

— "My friend of misery" — є така пісня у групи "Metallica". Такі речі більш, ніж об'єднують. Не знаю, як складеться далі життя, може розкидає, але це вже, на мій погляд, більше ніж дружба - це така річ, вона вартує життя. Я не можу сформулювати зараз точно. Це більше, ніж куми, якщо так, по-українськи.

Вам вже багато разів ставили це питання, але запитаю: що Ви робили в ніч на 20 липня 2016-го року, в той проміжок часу, коли вибухівку заклали?

— Удома був, у цій кімнаті, на цьому ліжку спав. До першої години спілкувався зі своїм барабанщиком в інтернеті. Спочатку вони говорили, що з телефонами щось не то. Навіть, якщо були вимкнені телефони - це злочин людини, яка спить? Щоб її не турбували. Хоча я до першої години ночі тут спілкувався з людьми. Потім дивним чином та ж людина, яка ходила вночі там, о 7-й з копійками бігає біля машини Шеремета, а міліція підтверджує, що я знаходжусь вдома, говорю по телефону. От що я робив у ту ніч - спав вдома і розмовляв зранку телефоном, коли там відбувався злочин, про який я навіть уяви не мав.

Квартира Андрія Антоненка, фігуранта справи про вбивство журналіста Павла Шеремета
Квартира Андрія Антоненка, фігуранта справи про вбивство журналіста Павла Шеремета. Фото: Суспільне

Щодо вашого товариша Олексія Єрмілова...

— Він не мій товариш, це людина, якій я викладав уроки на гітарі.

Він дав інтерв'ю, сказав спочатку, що у вас є алібі, бо ви були з ним, а потім вже під час допиту почав плутатися і сказав, що не пам'ятає, яка то точно була ніч. Він пояснював, чому так сказав?

— Мені це невідомо, ніхто мені нічого не пояснював. Може хотів дійсно допомогти, така подія була. Але це було до війни. Ми готувалися до концерту, у Єрмілова був один чи два рази. Ми на гітарі займалися, а потім, як виявилося, він сам сплутав дати. Ніхто про це з ним не домовлявся, ніхто про це з ним не розмовляв. Просто потім це взяли слідчі і почали використовувати.

Під час брифінгу 12-го грудня правоохоронці заявляли, що звернули на вас увагу, тому що у вас є квартира поруч з вулицею Франка, на Гончара. За їхніми словами, ті, хто підкладав вибухівку, потім пішли якимись шляхами і могли переховуватися у тій квартирі. Що це взагалі за квартира?

— Там жила моя мама. Цієї квартири давно немає. В той час я там не жив, я жив з 2006-го року тут. Да, я маму провідував там. І що? Давайте думати далі логічно — навіщо людині, яка там має квартиру, людині, яка тут живе більше 40 років, ходити якимись круголями?

Андрій Антоненко, фігурант справи про вбивство журналіста Павла Шеремета
Андрій Антоненко, фігурант справи про вбивство журналіста Павла Шеремета. Фото: Суспільне

А ви колись бачили Павла Шеремета?

— Я його не знаю, я взагалі не уявляв, як він виглядав і хто це взагалі такий. Мені все одно було, я займався музикою. Мені плювати на ту політику було. Який Павєл Шеремет, яка Притула? Хто це?

Коли воно там вибухнуло, новини — когось вбили, дружині сказав, що капець, офігіти — у нас біля дому підривають машину. А в нас там дитяча поліклініка поруч. Кажу, слава Богу, що ми з дітьми в поліклініку не пішли в той час.

Якщо версія про вашу причетність до цієї справи є вигадкою….

— Що значить "якщо"? Я не розумію просто.

Якщо ця справа є вигадкою, як ви вважаєте, для чого цю версію взагалі придумали, і кому це потрібно, чому саме вас обрали?

— Спитайте у тих, хто це вигадав і чому обрали саме нас. Я впевнений, що були ще кандидатури. Чому обрали людей відомих? Я тут можу просто подумати: щоб зробити більше резонанс або шок. Дискредитація Збройних Сил, добровольців, волонтерів, а як інакше? При чому, чим маразматичніша історія, чим більше плутаються люди, тим легше заштовхнути ось цю брехню. Тому що людина не зможе думати логічно і пов'язувати нелогічні речі. Це така технологія інформаційно-психологічних операцій.

Квартира Андрія Антоненка, фігуранта справи про вбивство журналіста Павла Шеремета
Квартира Андрія Антоненка, фігуранта справи про вбивство журналіста Павла Шеремета. Фото: Суспільне

Ви плануєте звертатися кудись, вимагати компенсації щодо порушення ваших прав?

— Справа вже в ЄСПЛ, усе інше будуть юристи мої казати. Я не хочу зараз розмахувати руками, повітря здіймати.

Як ви думаєте, що зараз взагалі повинно статися для того, щоб ця справа дійшла до свого якогось логічного завершення?

— А що має статися?

Квартира Андрія Антоненка, фігуранта справи про вбивство журналіста Павла Шеремета
Квартира Андрія Антоненка, фігуранта справи про вбивство журналіста Павла Шеремета. Фото: Суспільне

Рано ж чи пізно має ж бути якийсь кінець?

— Має, звісно. Або справа буде тягнутися хрін знає скільки років, або її закриють, просто звинувачення з нас знімуть. Варіанти два: або вони будуть тягнути це безкінечно, до виправдального вироку, щоб люди, котрі дотичні до цієї фабрикації, як можна більше протрималися на своїх посадах. Або люди злітають з посад, знімають обвинувачення, і все.

Ви думали, чим будете займатися далі?

— Служити в Збройних Силах. У мене є обов'язки, я буду займатися ними. Де я буду займатися цими обов'язками, не скажу, тому що є закон про Сили Спеціальних Операцій, що є держтаємниця.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 07:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий радіоефір своєї програми. До грудня 2019 року у слідства не було жодного офіційного підозрюваного. При цьому розслідування вбивства Шеремета високопосадовці публічно називали "справою честі".

12 грудня 2019 року глава МВС України Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета – це військовий Сил спеціальних операцій ЗСУ та музикант Андрій Антоненко, лікарка "Охматдиту", волонтерка і дитяча хірургиня Юлія Кузьменко на псевдо "Лиса", а також військова лікарка Яна Дугарь.

Суспільне траслює усі засідання справи Павла Шеремета. Їх можна знайти тут.

Дивіться та читайте також: "Мене цікавить, коли це все закінчиться". Інтерв’ю з фігуранткою справи Шеремета Юлією Кузьменко

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок