16 правил і проста вимова. Експерт розповів, що треба знати про есперанто

16 правил і проста вимова. Експерт розповів, що треба знати про есперанто

Ексклюзивно
16 правил і проста вимова. Експерт розповів, що треба знати про есперанто Special Collections Blog

У квітні 1908 року було засновано Всесвітню асоціацію есперанто (UEA). Жодна країна світу не визнає цю мову офіційною, проте її підтримує ЮНЕСКО та використовує Google Translate. Вже понад століття на ній розмовляють кілька мільйонів людей, хоча Гітлер і Сталін переслідували тих, хто поширював мову. Президент української гілки Всесвітньої Асоціації Есперанто (UEA) Ігор Глаголевський в ефірі Українського радіо пояснив, що таке есперанто, чому її варто вчити у сучасному світі та де знайти есперантистів.

Що таке есперанто

За словами експерта, історія есперанто налічує майже 150 років та бере початок у Польщі.

"Щоб збагнути історію мови есперанто, нам треба перенестися у 1877 рік у містечко сучасної Польщі — тоді ще містечко Російської Імперії — Білосток. Саме там пройшли дитячі роки засновника мови есперанто Людовіка Марковича Заменгофа. На його очах траплялися численні конфлікти серед багатонаціональної військової спільноти, переважна більшість яких могла б і не відбуватися, якби населення спілкувалося однією мовою", – розповів він.

Як зазначив Ігор Глаголевський, ця проблема підштовхнула юного Людовіка створити таку мову, яка б не належала жодній нації або етнічній групі, але водночас була б єдиною мовою міжнародного спілкування.

"На здійснення задуму пішло 10 років. За цей час Заменгоф встиг закінчити гімназію, навіть почати працювати за фахом, адже він був професійним лікарем офтальмологом. 17 грудня 1787 року у нього та однодумців, адже ідею створення мови підхопили кілька його однокласників, був вагомий привід для святкування — був остаточно завершено рукопис першого в історії підручника мовою есперанто. Щоправда, мова на той час ще так не називалася, вона тоді не мала жодної назви", – зауважив фахівець.

За його словами, своєю назвою мова зобов'язана псевдоніму самого Заменгофа.

"Перший підручник вийшов під назвою “Міжнародна мова. Передмова і повний підручник”. Людовік Заменгоф, з відомих лише йому міркувань, вирішує не підписувати підручник своїм іменем і обирає псевдонім — Доктор Есперанто. Слово есперанто взято з лексичного складу новоствореної мови — це активний дієприкметник зі значенням — “той, що має надію”. Спільнота сприйняла як символ надії на міжнародне взаєморозуміння і мир, тому згодом безіменна мова стала називатися есперанто. Перші об’єднання есперантистів були створені місцевими. Заменгофу вдалося створити мову, але, напевно, йому бракувало організаційних навичок", – пояснив Глаголевський.

При цьому експерт зазначив, що есперанство — не єдина спроба створити мову штучно. Було багато інших спроб, але вони не прижилися тому, що базувалися на якійсь одній мові.

"Мова есперанто на цьому тлі виграла за рахунок того, що граматично і лексично спиралася на низку мов Західної і Східної Європи. Лише за цим фактом мову можна визнати міжнародною", – підкреслив він.

Коли мова есперанто стала популярною

Як розповів Ігор Глаголевський, наприкінці XIX століття Людвік Заменгоф здійснив хід, який посприяв поширенню мови.

"Він надіслав виданий підручник у наукові спілки, редакції, наукові гуртки, адвокатські колегії. Автор сам подбав про обізнаність інтелігенції щодо нової мови. Мова есперанто була поширена у Російській Імперії і країнах Східної Європи. Коли рух почав занепадати, тоді популярність есперанто почала зростати у країнах Західної Європи, потім поширилася на африканський континент та у Південній Америці", – пояснив експерт.

За його словами, нині цей рух найбільш розвинений у Бразилії, Китаї та В’єтнамі.

"Есперанто є робочою мовою Google, Facebook, а UEA — один з партнерів ЮНЕСКО, тому я не став би стверджувати, що прихильниками цієї мови є якісь “особливі” шанувальники", – зазначив він.

Як має звучати та де застосовувати есперанто

Головний норматив вимови полягає у тому, що вимовляються букви так само як і читаються, розповів мовознавець.

"Наприклад, слово “мова” і пишеться, і читається однаково — lingvo. Я переконаний, що почувши це слово, то ви без проблем зможете його записати латинськими літерами. Наголос теж завжди фіксований — на передостанньому складі. Зважте на те, що мовців есперанто багато у кожній країні, тому кожен есперантист мимоволі завжди буде вимовляти слова зі своїм рідним акцентом. Для всіх мова есперанто однаково іноземна", – зауважив він.

При цьому експерт він переконаний, що сьогодні есперанто є актуальною мовою в усіх галузях.

"Там готова граматична структура, лексика з перебігом часу може поповнюватися новими слова. На відміну від, скажімо, латини, що врешті і зробило її мертвою мовою, бо ніхто не спромігся поповнити своєчасно лексичний шар нагальною лексикою. Есперанто має лексичну систему і чітку граматику. Мову можна використовувати у сфері туризму, у літературі, у бізнесі", – вважає Глаголевський.

На його думку, есперанто цілком може перевершити за популярністю англійську.

"Я переконаний, що в деяких країнах світу це вже відбулося. Думаю, що нам бракує можливості заробляти за допомогою есперанто, тому в пострадянських країнах вона залишається не більше ніж хобі", – пояснив експерт.

За словами Ігоря Глаголевського, нині найкраще шукати знавців есперанто в інтернеті.

"Сьогодні, якщо маєте бажання, можете зробити все. Найбільша база, де люди розмовляють мовою есперанто, — це соціальна мережа Facebook. Там дійсно багато есперантистів. Для цього варто зазначити у власному профілі, що есперанто — одна з ваших мов", – зазначив він.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди