Астрономи виявили найближчу до Сонця чорну діру

Астрономи виявили найближчу до Сонця чорну діру

Астрономи виявили найближчу до Сонця чорну діру
Ohio State illustration by Lauren Fanfer

Американські астрономи відкрили ймовірну чорну діру середньої маси, розташовану у сузір’ї Єдинорога (Monoceros) на відстані лише 1500 світлових років від Сонця.

Про це йдеться у публікації, розміщеній у відкритій бібліотеці препринтів arXiv.

"Ми повідомляємо про відкриття найближчого відомого кандидата в чорні діри в якості компаньйона подвійної системи", – йдеться у повідомленні.

Дослідники з Університету штату Огайо проаналізували дані наземних телескопів KELT і ASAS, а також орбітального апарату TESS. Вони звернули увагу на незвичайну зміну яскравості зірки – червоного карлика, який обертався навколо невідомого об'єкта.

Телескоп ASAS (All Sky Automated Survey)
Телескоп ASAS (All Sky Automated Survey). wikipedia.org

Результати аналізу свідчили про те, що зірка деформується під дією припливних сил, які виникають унаслідок руху крізь потужне неоднорідне гравітаційне поле подібно до припливів у земних морях та океанах, які обумовлює гравітація Місяця.

"Найпростіше пояснення масивного компаньйона – це одиночний компактний об'єкт, швидше за все, чорна діра "проміжної маси", – зазначили дослідники.

За їхніми розрахунками, маса чорної діри, яка дістала назву Unicorn (Єдиноріг), сягає лише близько трьох мас Сонця. Це також робить її найлегшою чорною дірою, яка відома науці. Досі астрономи не спостерігали ознак існування цих астрономічних об’єктів масою менш ніж 5 сонячних.

Що відомо

  • Астрономи виявили чорну діру, існування якої не відповідає жодній з теорій зоряної еволюції. Її маса удвічі більша за гранично допустиму.
  • Дослідники з Каліфорнійського університету виявили, що до масивного скупчення зірок в центрі Чумацького Шляху входять зірки з іншої галактики.
  • Астрономи знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Це вдалося зробити за допомогою дуже великого телескопа ESO.
  • Міжнародна група астрономів повідомила про знайдену на орбіті мертвої зірки планету. Це відкриття стало першим безпосереднім виявленням планети поряд з білим карликом в історії космічних спостережень.
  • Американський космічний телескоп Hubble сфотографував незвичайне кульове скупчення у Великій Магеллановій Хмарі. Зірки в ньому складаються з двох різних популяцій з різницею у віці в мільйони років. Зазвичай, в таких скупченнях всі зірки утворилися приблизно в один час.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок