Китайські вчені знайшли неможливу чорну діру

Китайські вчені знайшли неможливу чорну діру

Китайські вчені знайшли неможливу чорну діру

Астрономи виявили чорну діру, існування якої не відповідає жодній з теорій зоряної еволюції. Її маса удвічі більша за гранично допустиму.

"Чорні діри такої маси взагалі не повинні існувати в нашій галактиці, згідно з більшістю усталених на сьогодні моделей еволюції зірок. LB-1 важить вдвічі більше, ніж ми вважали можливим. Тепер теоретикам доведеться неабияк постаратися, щоб пояснити, як вона сформувалася", — прокоментував відкриття один із авторів роботи про чорну діру доктор Лю Цзифєй виданню Eurekalert.

Діра отримала назву LB-1. Вона розташована у приблизно 15 тисячах світлових років від Землі і належить до чорних дір зоряної маси — це колишня зірка, яка вичерпала своє термоядерне ядро та стиснулася через власну гравітацію.

За усталеною теорію, зірка втрачає більшу частину своєї маси, вибухаючи через гравітаційний колапс. Однак маса такої чорної діри має бути максимум у 20 разів більшою за сонячну. Тоді як LB-1 важча за наше Сонце приблизно у 70 разів — і вчені не знають, як таке можливо.

Наразі у китайських астрономів дві теорії.

Перша полягає в тому, що LB-1 утворилася не внаслідок гравітаційного колапсу, а через злиття двох менших чорних дір: вони ж у свою чергу утворилися традиційним способом.

Інша теорія допускає, що після вибуху наднової частина маси зірки не була віднесена зоряним вітром, як це має бути. Вона впала на зірку та перетворила її на чорну діру. З подібними випадками вчені ще не стикалися, хоча в теорії таке можливо.

LB-1 не найбільша з усіх відомих чорних дір. Також існують чорні діри, які важчі за наше Сонце у мільярди разів, але вони формуються зовсім інакше. Тому LB-1 наймасивніша у своєму класі.

На початок