Астрономи вперше знайшли планету на орбіті мертвої зірки

Астрономи вперше знайшли планету на орбіті мертвої зірки

Астрономи вперше знайшли планету на орбіті мертвої зірки
NASA

Міжнародна група астрономів повідомила про знайдену на орбіті мертвої зірки планету. Це відкриття стало першим безпосереднім виявленням планети поряд з білим карликом в історії космічних спостережень.

Як повідомили в Національному управлінні з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA), всі зірки у Всесвіті так чи інакше коли-небудь загинуть. Процес смерті зірки супроводжується знищенням всього, що знаходиться навколо неї, зокрема і планет.

Утім, астрономи знайшли зоряну систему, де планета продовжує існувати на орбіті мертвої зірки. Ця система — WD 1856 — знаходиться на відстані приблизно 80 світлових років від Землі, і однойменна її зірка почала вмирати близько шести мільярдів років тому. Білий карлик, який залишився після позбавлення всіх термоядерних джерел зірки, виявився там не один, — поруч з ним кружляє планета, розміром з Юпітер.

Виявити цю планету вдалося завдяки аналізу зміни світла від білого карлика: кожен раз, коли планета проходила по орбіті перед  WD 1856, світло скорочувався майже у два рази. Це відбувалося досить швидко, приблизно за вісім хвилин, оскільки через надзвичайно близької відстані планета робить оборот навколо своєї зірки всього за 1,4 дня. Учені також з’ясували, що ця планета приблизно в 14 разів важче Юпітера, а ця зірка також всього на 40% більша за Землю.

Дослідники припускають, що коли зірка почала перетворюватись на червоного гіганта, це змінило траєкторію орбіти планети і вона почала поступово наближатися до своєї зірки.

Утім, астрономи відкидають версію того, що планета змогла вижити в результаті руйнування зірки, і зберегла свої внутрішні шари. Подальші спостереження допоможуть визначити, чи не є ця планета ще однієї зруйнованої зіркою, відомої як "Коричневий карлик". На відміну від білих карликів, такі зірки дуже швидко остигають.

Що відомо

  • 14 вересня група вчених Массачусетського технологічного університету (США) і Кардіфського університету (Великобританія) повідомила про виявлення на Венері фосфіну - газу, який може мати біологічне походження.

Вибір редакції

На початок