Чи вистачає у громад Миколаївщини ресурсів та бажання підтримувати заклади культури

Чи вистачає у громад Миколаївщини ресурсів та бажання підтримувати заклади культури

Чи вистачає у громад Миколаївщини ресурсів та бажання підтримувати заклади культури Суспільне

В умовах децентралізації на Миколаївщині передали всі заклади культури, що були у підпорядкуванні райдержадміністраціям і з січня 2021 року перестали працювати. Обов’язковою вимогою було перейняти новими об’єднаними територіальними громадами усі заклади культури без права їх ліквідувати, або зробити в них реорганізацію. Про це в ефірі програми "Сьогодні. Головне" розповів в.о. начальника управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА Віталій Бойченко.

Для того, щоб виключити заклад культури з єдиної державної системи, потрібно направити клопотання до Міністерства культури та інформаційної політики з обґрунтуванням у необхідності ліквідації, реорганізації того чи іншого закладу.

Що стосується фінансування, то з 1-го січня 2021 року повноваження перейшли до районних рад, які своїми рішеннями виділяють фінанси з районних бюджетів на ремонтні роботи, або утримання закладів, виплату захищених статей.

За словами Віталія Бойченка, це все тепер відповідальність райрад, повноваження перейшли до новостворених укрупнених райдержадміністрацій.

"Ми моніторимо ситуацію. Протягом цих місяців були випадки під час передачі, що хтось із РДА намагався ліквідувати заклади. Але ж є вимога щодо надання необхідної кількості культурних послуг населенню. У формулі розраховується співвідношення щодо загальної кількості населення, кількості пунктів на території тієї чи іншої громади", – розповів Віталій Бойченко.

Якщо в одній громаді декілька закладів культури одного типу, наприклад, на три села три будинки культури, то громада має право звернутися до Міністерства культури з обґрунтованим клопотанням, прийняти рішення на місцевому рівні, щоб один базовий будинок культури надавав весь перелік послуг.

За словами Віталія Бойченка, в області 1045 закладів культури. Найбільш численна – це клубна мережа, 500 закладів, бібліотечна – 479.

Є 46 мистецьких шкіл, 11 музеїв на території Миколаївщини, але це без врахування обласних закладів культури.

"Кількість закладів культури, що перебувають в аварійному стані, або потребують капітального ремонту, реконструкції – 186, потребують поточного ремонту – 497", – розповів Віталій Бойченко.

За словами Радсадівського сільського голови Юрія Пінькового, на території громади працюють чотири заклади культури: Радсадівський БК, Козирський БК, Новобогданівський клуб і Зарічненський клуб. Найбільший Радсадівський: найбільша кількість працівників.

"Дуже важко це відновити та зробити на достатньому рівні. Але намагаємося купувати музичне обладнання, робити поточні й капітальні видатки по наших закладах, але робити ще дуже багато", – сказав Юрій Піньковий.

Читайте також: "Доля крейсера "Україна" не визначена. Остаточне рішення прийматиме уряд"

Заклади культури новоутворена Веселинівська територіальна громада отримала у занедбаному стані, сьогодні доводиться шукати гроші для утримання та розбудови, адже місцеві жителі бажають їх відвідувати. Про це розповів Веселинівський селищний голова Олександр Румянцев.

"Веселинівська територіальна громада має 17 клубних закладів, 19 бібліотек, що розташовані у Веселиновому та на території сіл, які ввійшли до складу територіальної громади. Після прийняття на баланс цих будинків культури та сільських клубів, ситуація склалася дуже сумна. Клуби занедбані", – розповів Олександр Румянцев.

Селищною радою відпрацьована програма з відновлення сільських будинків культури та палаців культури, які на території громади.

За словами Олександра Румянцева, на перше півріччя виділено близько 200 тисяч гривень на проведення поточних ремонтів з метою збереження самих будинків.

Читайте нас у Telegram: новини Миколаївщини

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди