Лише 3% світових екосистем залишаються недоторканими — дослідження

Лише 3% світових екосистем залишаються недоторканими — дослідження

Лише 3% світових екосистем залишаються недоторканими — дослідження Ілюстративне фото: unplash

Науковці з Кембриджського університету заявили, що лише 3% суші у світі залишається екологічно недоторканою, тобто зі здоровими місцевими тваринами і недоторканим місцем існування. Такі райони знаходяться в лісах Амазонії, Конго, Північної Канади, Сахари та Сибіру.

Як пише The Guardian, йдеться про фрагменти дикої природи, які не постраждали в результаті діяльності людини. Види тварин, яким допомагала розповсюджуватися людина (кішки, лисиці, кролики, кози та верблюди), також знищили частину місцевих мешканців лісів.

Дослідники пропонують повернути невелику кількість важливих видів (зокрема слонів та вовків) до деяких пошкоджених районів. Такий крок може відновити до 20% землі у світі.

Попередній аналіз супутникових світлин виявив області дикої природи підрахував, що 20-40% поверхні Землі люди чіпали найменше. Однак вчені стверджують, що ліси, савана і тундра можуть здаватися недоторканими зверху, але на їх землі відсутні життєво важливі види. Наприклад, слони сіють насіння і створюють важливі галявини в лісах, а вовки можуть контролювати популяції оленів і лосів.

Читайте також: "Небезпека зміни клімату та 12 способів допомогти планеті вже сьогодні"

Дослідження поєднує в собі карти людської шкоди природному середовищу з картами, що показують, де тварини зникли зі свого первісного ареалу або де їх занадто мало для підтримки здорової екосистеми. Деякі вчені заявили, що новий аналіз недооцінює незаймані території, тому що ареали тварин сторіччя назад погано відомі, а нові карти не враховують впливу кліматичної кризи, який змінює ареали проживання видів.

"Велика частина того, що ми вважаємо недоторканим місцем існування, — це відсутні види, на яких полювали люди або які були втрачені через інвазивнихВиди, які розповсюджуються природним шляхом або за допомогою людини й становлять значну загрозу для флори й фауни певних екосистем, конкуруючи з автохтонними видами за екологічні ніші, а також спричиняючи загибель місцевих видів. тварин або хвороби", — сказав ведучий автор дослідження, доктор Ендрю Пламптре.

Він сказав, що нині світ знаходиться у періоді відновлення екосистем, але основна увага приділяється деградованому середовищу існування.

"Давайте також подумаємо про відновлення видів, щоб ми могли спробувати створити райони, де у нас є екологічно незаймані екосистеми", — сказав він.

В опублікованому в журналі Frontiers in Forests and Global Change дослідженні використовувалися карти ареалів 7 тисяч видів з Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Більшість даних стосувалися ссавців, але також включали деяких птахів, риб, рослини, рептилій і земноводних. Багато з виявлених незайманих територій знаходилися на тих, де керують громади корінних народів. В аналіз не увійшла Антарктида.

Читайте також: "Чому для всіх людей на планеті настав час почати стежити за змінами клімату"

Що відомо

  • З 2002 по 2019 рік світ втратив майже 600 тисяч квадратних кілометрів тропічних лісів. Для прикладу, площа України становить 603 тисячі квадратних кілометрів.
  • Науковці попереджають, що велика частина Амазонки може опинитися на межі втрати своєї природи та перейти від закритого тропічного лісу під навісом до відкритої савани з набагато меншою кількістю дерев.
  • Корінні жителі Амазонії подали до суду на французьку торгову мережу Casino через продаж яловичини, пов'язаної з вирубкою лісів.
  • Національний інститут космічних досліджень Бразилії заявляє, що у 2020 році вирубка тропічних лісів Амазонки досягла найвищого рівня з 2008 року.
  • Науковці попередили, що велика частина Амазонки може опинитися на межі втрати своєї природи та перейти від закритого тропічного лісу під навісом до відкритої савани з набагато меншою кількістю дерев.
  • Дослідники з університету Меріленда (США) з'ясували, що дерева з великою кількістю вуглекислого газу висотою понад 5 метрів у тропічних амазонських лісах стрімко зникають.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди