Експерт прокоментував вимоги для іноземних вишів, які хочуть відкрити свій філіал в Україні

Експерт прокоментував вимоги для іноземних вишів, які хочуть відкрити свій філіал в Україні

Ексклюзивно
Експерт прокоментував вимоги для іноземних вишів, які хочуть відкрити свій філіал в Україні
. Ілюстративне фото, Unsplash

Кабінет міністрів 12 квітня дозволив іноземним вищим навчальним закладам відкривати філії в Україні. Про те, які вимоги висуватимуть до іноземних університетів, котрі захочуть мати представництво в Україні та чи зупинить це потік тих, хто їде вчитися за кордоном – в ефірі Українського радіо розповідає експерт програм освіти Українського інституту майбутнього Микола Скиба.

Чи прискорить постанова появу представництв іноземних університетів

"Це питання до іноземних закладів вищої освіти. Поняття заклад освіти та територіально-відокремлений підрозділ – це такі новотвори, які властиві саме пострадянським країнам. Там трішки інші реалії. Тому ця постанова викликає більше усмішку, ніж якісь серйозні очікування. Якби іноземні університети бачили в Україні для себе потенціал вони б відкрили тут філії раніше. Така практика дійсно є", – сказав Скиба.

За словами експерта, топові іноземні університети більше зацікавлені у тому, щоб притягувати найкращі таланти до себе.

"Проте є практика, коли американські університети відкривають філії в арабських країнах, наприклад в Катарі чи ОАЕ. Але тут є більше геополітичний, аніж освітній момент", – пояснює Скиба.

Про умови для іноземних вишів

Так, за рішенням уряду, іноземний виш під час подання документів на відкриття філіалу має входити до одного з міжнародних рейтингів QS World University Rankings, The Times Higher Education World University Rankings, Academic Ranking of World Universities — World Top 500 Universities, і посідати при цьому місце не нижче ніж 3000.

Окрім цього не надаватиметься дозвіл на відкриття такого філіалу для вишу, який є юридичною особою з іноземними інвестиціями держави-агресора або держави-окупанта, юридичною особою, зареєстрованою на території Росії чи кінцевий бенефіціарний власник, якої є резидентом РФ.

"У цій постанові дуже насторожує те, що рейтинг іноземного університету має бути не нижче 3000. Під цей показник потрапляє дуже багато посередніх університетів. Крім того, не можна відкривати територіальні філії в Києві, Львові, Одесі, Харкові. А де тоді їх відкривати? Тому це дуже дивна постанова. Це скидається на звичайний піар, оскільки закордонні університети не горять великим бажанням відкривати тут філії", – коментує експерт.

Чи зупинить потік молоді на навчання закордон

"Ні, молодь їде за іншими умовами. Комусь хочеться опинитися в ЄС. Навіть у Польщі. Це вже відчуття, що ти закордоном. Крім того, це якість кампусу. Щоб створити тут потужний кампус, виникає питання землі, багатьох дозволів і великих інвестицій, які ніколи не відіб’ються. Навчання в іноземних університетах – це можливість працювати в ЄС, де зарплати стартують від 800 доларів", – пояснив Скиба.

Експерт додав, що останнім часом українськими студентами стали цікавляться китайські виші.

"Китайська освіта активно залучає не лише українських студентів, а й викладачів від біологів до філологів, оскільки це держава світової величини, в якій розвивається наука. Хай вона розвивається не за тими принципами, як у відкритому вільному світі, але вони все одно нарощують цей потенціал", – зазначає експерт.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок